MENU
zdravy-zivot

Pekelná kombinácia: Lieky, krémy a slnko. Kedy riskujete ťažké reakcie?

Excessive,Tan.,The,Effects,Of,Sunburn,On,The,Skin.,Exfoliation
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Pekelná kombinácia: Lieky, krémy a slnko. Kedy riskujete ťažké reakcie?

Po štvrťhodine opaľovania na koži boľavé pľuzgiere! Dali ste si tabletku proti bolesti hlavy?

Takmer každý liek môže zvýšiť citlivosť pokožky na slnko, preto si vždy prečítajte príbalový leták! V opačnom prípade si koledujete o ťažké kožné reakcie, s ktorými môžete skončiť v nemocnici. Reakcia liekov na slnko sa objaví bezprostredne pri prvom kontakte kože so slnkom a s fotoaktívnou látkou, ktorú ste zjedli alebo ste sa ňou natreli.

Objaví sa na miestach vystavených slnečnému žiareniu a prejaví sa rôznymi ružovočervenými fľakmi, pupencami až pľuzgierikmi naplnenými vodnatým obsahom, opuchom či krvnými podliatinami. Môžu svrbieť, páliť aj bolieť.

Už po 30 minútach sa môže objaviť na pokožke reakcia liekov na slnko, najneskôr však po 2-och dňoch.

Objaví sa:

  • svrbenie,
  • bolesť,
  • pľuzgiere,
  • červené fľaky,
  • výsyp vyrážok.

Aké lieky užívate? Čítajte ďalej 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor