MENU
zdravy-zivot

Pekelná kombinácia: Lieky, krémy a slnko. Zistite, kedy riskujete ťažké kožné reakcie

Spálenie sa hlási začervenaním.
Zdravý život

Pekelná kombinácia: Lieky, krémy a slnko. Zistite, kedy riskujete ťažké kožné reakcie

Po štvrťhodine opaľovania na koži boľavé pľuzgiere! Dali ste si tabletku proti bolesti hlavy?

Takmer každý liek môže zvýšiť citlivosť pokožky na slnko, preto si vždy prečítajte príbalový leták! V opačnom prípade si koledujete o ťažké kožné reakcie, s ktorými môžete skončiť v nemocnici. Reakcia liekov na slnko sa objaví bezprostredne pri prvom kontakte kože so slnkom a s fotoaktívnou látkou, ktorú ste zjedli alebo ste sa ňou natreli. Objaví sa na miestach vystavených slnečnému žiareniu a prejaví sa rôznymi ružovočervenými fľakmi, pupencami až pľuzgierikmi naplnenými vodnatým obsahom, opuchom či krvnými podliatinami. Môžu svrbieť, páliť aj bolieť.

Už po 30 minútach sa môže objaviť na pokožke reakcia liekov na slnko, najneskôr však po 2-och dňoch.

Objaví sa:

  • svrbenie,
  • bolesť,
  • pľuzgiere,
  • červené fľaky,
  • výsyp vyrážok.

Aké lieky užívate? Čítajte ďalej 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia