MENU
zdravy-zivot

Pečené zemiaky obsahujú karcinogénny akrylamid. Ako sa ho zbaviť?

Často by ste ich nemuseli, no na druhej strane zhrešiť raz za čas je úplne v poriadku.

Súvisiace témy

Zdravý život

Pečené zemiaky obsahujú karcinogénny akrylamid. Ako sa ho zbaviť?

Akrylamid je rakovinotvorná látka, ktorú obsahujú hlavne potraviny pripravované pri vyšších teplotách ako 120 °C zo surovín, ktoré obsahujú cukry. Máme sa ich báť?

V súvislosti s akrylamidom sa najčastejšie spomínajú hranolky, čipsy či pečené zemiaky. No nejde zďaleka jediné potraviny, v ktorých konzumujeme tento karcinogén.

Kde okrem zemiakov je akrylamidu najviac?

Ide tiež o pražené orechy i kávu alebo viaceré pekárenské produkty vrátane obyčajného chleba. Ak by sme sa tejto látke chceli naozaj vyhnúť, nesmeli by sme tepelne upravovať prakticky žiadne jedlo. Nemecký výskum skutočne nameral najvyššie množstvo akrylamidu vo fritovaných, opečených alebo pečených zemiakoch, naopak v pyré či zemiakových knedliach nebol. Vysoký obsah tejto látky bol preukázaný tiež v sacharidových potravinách, ktoré boli silno ohriate. Ako by sa dalo množstvo akrylamidu v pripravovanom jedle znížiť? 

Zemiaky sú staronový zázrak. Výborné na chudnutie, tlak i proti rakovine

Opatrenia na jeho zníženie

Výskumníci zistili, že pečené zemiaky obsahujú podstatne menej akrylamidu, ak sa pripravujú z vopred uvarených zemiakov. Naopak, veľké množstvo akrylamidu sa vytvorí, ak sú zemiaky dlhšiu dobu skladované pri teplotách pod 8 ºC. Ak navyše nájdete na zemiakoch známe zelené škvrny, tak vedzte, že pri ich pečení alebo fritovaní vzniká ešte viac akrylamidu ako pri zemiakoch bez jedovatého solanínu. 

FOTO: 13 potravín, ktoré v chladničke strácajú hodnotu i chuť. Rýchlo ich vyberte!

A tu sú ďalšie odporúčania od odborníkov. Pri fritovaní by teplota nemala prekročiť 175 ºC. Pri pečení na panvici je dobré počas úpravy miesto tuku pridávať vodu, ktorá sa nedokáže zohriať na viac ako 100 °C. Až celkom nakoniec pridajte olej či maslo. Pre pečenie v rúre sa odporúča teplota maximálne do 200 ºC pre horný a dolný ohrev alebo do 180 ºC s cirkuláciou vzduchu.

Ďalšia dobrá pomôcka je použitie papiera na pečenie. Ten zabraňuje výraznejšiemu zhnednutie zemiakov na kontaktných plochách, čím sa znižuje tvorba akrylamidu. V Kanade zistili ešte jednu zaujímavosť - pridanie rozmarínu znížilo obsah akrylamidu v smažených zemiakových lupienkoch približne o 25 %. 

Radi grilujete? Pokojne, pred rakovinou ochráni týchto 8 zdravých trikov

Netreba sa zbytočne obávať

Limit na množstvo akrylamidu v potravinách nie je stanovený žiadnou normou či zákonom, no predsa existuje odporúčanie, podľa ktorého by nemal prekročiť 1000 μg na 1 kg potraviny. Pri hranolčekoch, čipsoch a inak upečených zemiakoch je to aj viac ako 3000 μg/kg. A ich však nezjete obrovskú misu, určite sa udržíte pod limitom. Nevinný nie je ani chlieb a pečivo, no tých by sme museli zjesť denne najmenej kilo, aby nám časom uškodili. Ak teda budete jesť podľa bežných odporúčaní pre zdravú výživu, nadbytok rakovinotvorného akrylamidu vám nehrozí. 

Aby bolo zdravé ešte zdravšie. Triky, ako vyťažiť z jedál čo najviac živín

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor