MENU
zdravy-zivot

5 štádií syndrómu vyhorenia: V ktorom sa práve nachádzate?

Frustruje vás práca?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

5 štádií syndrómu vyhorenia: V ktorom sa práve nachádzate?

Prestala vás tešiť práca? Syndróm vyhorenia môže postihnúť aj najväčších nadšencov.

Syndróm vyhorenia je to stav emocionálneho vyčerpania, ktorý vzniká v dôsledku nadmerných psychických a emocionálnych nárokov v zamestnaniach vyžadujúcich kontakt s inými ľuďmi a prebieha v niekoľkých štádiách.

  • Nadšenie - človek je pre svoju prácu zapálený, má pevne stanovený cieľ, chce ho dosiahnuť.
  • Stagnácia - človek zisťuje, že jeho ideály nie sú plne realizovateľné, dochádza k „vytriezveniu“. Úlohy, ktoré na začiatku plnil rád, ho obťažujú.
  • Frustrácia – človek väčšinu javov na pracovisku vníma negatívne, potláča vlastné potreby. Dostavujú sa poruchy spánku a slabosť, čo ale človek neguje. Mení sa rebríček hodnôt – odsúva sa rodina a priatelia.
  • Apatia - je prítomné nepriateľstvo voči klientom aj voči všetkému, čo súvisí s prácou, sú znaky odľudštenia, keď lekára čakajú 2 žlčníky, učiteľa 30 darebákov. Je prítomná vnútorná prázdnota.
  • Úplne vyhorenie – jediným vhodným riešením je zmena zamestnania, aj keď niekedy postačí len zmena zamestnávateľa.
Anketa
V ktorom štádiu syndrómu vyhorenia ste?

Ste v ohrození?

Typicky sa syndróm vyhorenia vyskytuje v profesiách „ľuďom pomáhajúcich“ ako sú zdravotnícki pracovníci, sociálni pracovníci, právnici – advokáti, pracovníci väzníc, profesionálni funkcionári, duchovní, rádové sestry, policajti, učitelia, sú to vždy ľudia, ktorí su v akomkoľvek kontakte s druhými ľuďmi. Najčastejšie postihuje ľudí vo vekovej kategórii tridsať až štyridsaťpäť rokov, tých ktorí pracujú v odbore viac ako desať rokov a ľudí emocionálne labilných. Ak je zamestnanec primerane finančne ohodnotený alebo extrovert je menšia pravdepodobnosť, že syndrómu podľadne.

Zvládnete to?

Je potrebné naučiť sa zvládať stres, obmedziť nadčasové hodiny v práci na minimum, dobre si rozplánovať čas a aktívne odpočívať. Dôležitá je i fungujúca rodina, udržiavanie priateľstiev a koníček. Musíte si uvedomiť fakt,  že sa nedá pomôcť celému svetu. Pomôže objavenie nového zmyslu života a jeho naplnenie skutočnými hodnotami. Farmakoterapia môže zmierniť depresívne príznaky objavujúce sa vo vyšších štádiách syndrómu, ale nerieši samotný syndróm

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor