MENU
zdravy-zivot

Panika vás môže prekvapiť kdekoľvek! Kedy treba vyhľadať odbornú pomoc?

Záchvatu paniky často predchádzajú stresujúce udalosti.

Súvisiace témy

Zdravý život

Panika vás môže prekvapiť kdekoľvek! Kedy treba vyhľadať odbornú pomoc?

Pocit úzkosti vás môže prepadnúť v preplnenom autobuse, v práci, ale aj pri sledovaní správ. Ak sa však dýchavičnosť či búšenie srdca opakujú, môže ísť o panickú poruchu.

Rozbúši sa vám srdce a nedokážete sa zhlboka nadýchnuť. Po pár plytkých nádychoch je to ešte horšie. Čo ak máte infarkt? To, čo sa začínalo zvláštnym pocitom obavy z niečoho nejasného, sa jasne mení na strach o vlastný život.

Pozor na stres

V prípade panickej poruchy ide o nápor veľkej úzkosti, ktorá sa však neviaže na žiadnu konkrétnu, osobitú situáciu. „Záchvat panickej poruchy nastupuje náhle a často bez zrozumiteľnej vonkajšej príčiny,“ vysvetľuje psychiater Jozef Dragašek z I. psychiatrickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Na rozvoji panickej poruchy sa podieľajú viaceré faktory. Jasné príčiny nie sú známe. Záchvatu často predchádzajú stresujúce udalosti, ktoré ľudí zaťažia. Môže ísť o stratu zamestnania, partnera, prípadne o vážne ochorenie blízkeho človeka. „Časová súvislosť medzi udalosťou a prejavmi však nemusí byť zrejmá,“ upozorňuje odborník.

Čítajte aj: Depresia po pôrode nie je normálna. Neklamte samu seba a riešte ju v zárodku

Záchvat sa vracia

Pri panickej poruche zohráva úlohu nielen vrodená predispozícia, ale môžu sa za ňou skrývať aj biochemické zmeny v mozgu. Ide najmä o výkyvy hladiny sérotonínu. Ťažkosti mávajú skôr ľudia, ktorí citlivejšie reagujú na podnety, sú ustarostení, úzkostliví, zameraní na detaily. Môžu sa za nimi skrývať aj iné duševné choroby alebo abstinenčné príznaky. U niekoho sa záchvaty objavujú len z času na čas, u iného sa môžu vracať aj v týždňových intervaloch. Ak vás obmedzujú v bežnom živote, napríklad sa začnete vyhýbať miestam, s ktorými sa vám záchvat spája, vyhľadajte odbornú pomoc. „Sami situáciu nevyriešite, ani keď sa vedome budete vyhýbať alebo obmedzíte záťažové činnosti,“ približuje doktor Dragašek.

Zdravá rada
Ak ste citlivejší, dbajte na psychohygienu. „Doprajte si aspoň dva dni bez správ. Vypnite internet aj v mobile. Získaný čas venujte rodine a kamarátom. Snažte sa aspoň 3-krát do dňa od srdca zasmiať. Aj týmto spôsobom môžete uvoľniť spazmus hrôzy,“ radí psychologička PhDr. Elena Brozmanová.

Krehké duše môžu vyhorieť. Kedy je precitlivenosť psychickým problémom?

Pomôžu lieky?

Určite začnite konať, ak sa záchvat objavuje 4-krát do mesiaca. Na zvládnutie panickej poruchy sa využíva kombinácia psychoterapie a medikamentóznej liečby. Využívajú sa väčšinou antidepresíva. V rámci psychoterapie vás odborník naučí, ako sa správať pri prvých príznakoch paniky a ako odhaliť, že prichádzajú. Rovnako sa naučíte techniky, ktorými si môžete sami pomôcť pri blížiacom sa návale paniky. Pri vzájomnom rozhovore budete môcť postupne pochopiť, čo sa vlastne s vami deje. „Antidepresíva postupne obnovia rovnováhu nervových prenosov, ktoré boli narušené,“ objasňuje psychiater.

Prvá pomoc

  • Zrýchlené dýchanie, búšenie srdca, pocit zvierania v krku, bledosť, nepokoj, tŕpnutie prstov či slabosť patria k základným prejavom panického ataku.
  • Pri panickom dýchaní, hyperventilácii, postihnutého usaďte.
  • Rozprávajte sa s ním, upokojujte ho, nekričte. V nijakom prípade jeho situáciu nezľahčujte.
  • „Snažte sa zistiť, či sa už niekedy cítil podobne. Ak nemá ochorenie srdca, priložte mu k ústam vrecko. Môže doň dýchať tri až päť minút alebo do ustúpenia príznakov,“ radí dlhoročný záchranár a prezident SČK doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD.

Viac: Uzlík nezaberá? Za výpadkami pamäti môžu byť prekvapivé príčiny
Keď sa trápi mladá duša: Braňo blúdil v labyrinte úzkosti, zachránil ho hľadáčik
Čo nakŕmi smutný mozog? Ak máte depresiu, ráno si obujte tenisky a robte toto

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor