MENU
zdravy-zivot

Pandémia dohnala ľudí k stereotypu aj v sexe. Komu chýba spestrenie najviac?

Nedostatok iných kontaktov a často trávený spoločný čas v období pandémie prináša nudu aj do intímnej oblasti.
Zdravý život

Pandémia dohnala ľudí k stereotypu aj v sexe. Komu chýba spestrenie najviac?

Stereotypný partnerský sex trápi v súčasnosti až 85% párov. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu internetovej zoznamky určenej pre zadaných ľudí.

Podľa tohoto prieskumu viac než muži túžia po spestrení svojho milostného života ženy! Podľa prieskumu je to 46% mužov verzus 58% žien. Medzi hlavné signály sexuálnej rutiny patria spomienky na sex s ex partnermi, sny o nevere alebo nedostatok spontánnosti vo vzťahu aj milostnom živote.

Pandémia totiž spolu s opatreniami ako lockdown, home office a obmedzovanie kontaktov vyciciava ľuďom nielen psychické a fyzické sily, ale aj chuť na milostný život. Ten buď dostáva stopku, alebo sa stáva len rutinou. 

O sexe s inou osobou ako svojím partnerom sníva 80% žien a až 98% mužov!
The Journal of Sex Research

Časté spomienky na sex s ex

Na tom, že si sem tam vybavíte svoje dávne lásky a milostné chvíľky s nimi, nie je nič neprirodzeného. Pokiaľ ale neustále s úsmevom spomínate na sex s bývalými partnermi a často ho porovnávate so svojím súčasným sexuálnym životom, potom sa zrejme čoskoro nevyhnete partnerským problémom. "Možno to znamená, že k svojim expartnerom stále prechovávate city, ale možno vás len sex s nimi viac bavil a napĺňal. Ak platí to druhé, máte dobrú šancu svoju súčasnú situáciu zlepšiť. Jednoducho sa skúste so svojím proťajškom porozprávať o tom, čo vás v sexe baví, čo vás vzrušuje a napĺňa. V pokoji a bez emócií sa o tom porozprávajte a nehanbite sa. Je totiž veľmi pravdepodobné, že aj váš partner má nejaké nevypovedané túžby a uvíta možnosť sa o ne podeliť," radí Adam Durčák, ktorý predáva erotické pomôcky a zaoberá sa zdravou sexualitou. Pamätajte si však, že s touto debatou nikdy nezačínajte hneď po sexe, kedy sa váš partner či partnerka môžu cítiť viac zraniteľní.

Snívate o nevere s B.Pittom, B.Cooperom či K.Reevsom?

To, že si sem tam zasnívate o tom, aké by to bolo pomilovať sa so známou celebritou alebo proste len neznámym mužom či ženou, ešte to nutne neznamená, že je s vaším vzťahom niečo v neporiadku. Je to úplne prirodzené. Podľa jednej štúdie uverejnenej v odbornom žurnálu The Journal of Sex Research sníva čas od času o sexe s inou osobou ako svojím partnerom 80% žien a až 98% mužov. Medzi fantazírovaním a túžbou previesť svoje sny do reality je však značný rozdiel. Ak sa pristihnete, že o nevere snívate až príliš často alebo ju dokonca už plánujete, je to jasný signál, že sa váš partnerský vzťah neuberá dobrou cestou.

Ako sa z toho vymotať? >>>

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor