MENU
zdravy-zivot

Páli vás záha? Na tieto potraviny okamžite zabudnite!

Asian,Woman,Having,Or,Symptomatic,Acid,Reflux,gastroesophageal,Reflux,Or,Gerd
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Páli vás záha? Na tieto potraviny okamžite zabudnite!

S pálením záhy sa už stretol skoro každý. Na vine je neraz nevhodná strava alebo lieky, no časté je aj v tehotenstve. Ako sa mu vyhnúť?

Pálenie záhy sa niekedy označuje aj ako reflux žalúdočnej šťavy a ide o pocit pálenia v hrudníku, ku ktorému dochádza v dôsledku návrate žalúdočnej šťavy do pažeráka. Ohlásiť sa môže pálením v hrudi či kyslou chuťou vzadu v krku. Najčastejšími spúšťačmi problémov sú potraviny, ktoré bežne konzumujeme. O ktoré konkrétne ide?

Ťažké a mastné

Problémy s pálením záhy vyvolávajú najčastejšie tučné jedlá, vyprážané a fritované jedlá. Maslo, majonéza a tučné mliečne produkty sa ťažšie trávia, čím u niekoho môžu žalúdočnú sliznicu dráždiť k vyššej produkcii kyselín. Spôsobiť môžu aj ochabnutie uzáverového mechanizmu. Vhodnejšie je preto pri príprave jedál siahnuť po rastlinných olejoch, ako je olivový či repkový olej.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor