MENU
novinky-a-odbornici

Viete podať prvú pomoc pri domácich úrazoch? Zopakujte si ju so záchranárom

Domáce úrazy
Novinky a odborníci

Viete podať prvú pomoc pri domácich úrazoch? Zopakujte si ju so záchranárom

Stačí veľké upratovanie, vešanie vianočnej výzdoby a hneď sa zvyšuje riziko zranenia. Ako rozpoznáte zlomeninu alebo krvácanie do mozgu a čo uľaví narazeným rebrám?

Najčastejšie sú pády a následné zlomeniny, vykĺbeniny, pomliaždeniny, prípadne krvácajúce rany. Ak sa člen domácnosti pošmykne, treba odhadnúť rozsah zranenia, poskytnúť mu prvú pomoc alebo zavolať záchranku. „Pri každom páde z výšky, ktorá prekračuje výšku tela, teda aj z druhého stupienka rebríka alebo zo stoličky, je vysoká pravdepodobnosť poranenia chrbtice,“ varuje prezident SČK a záchranár doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. „Stokrát sa nič nestane, ale stoprvý sa môžu zlomiť stavce a hrozí riziko poškodenia miechy s ochrnutím. Definitívnu odpoveď o rozsahu zranenia dá až röntgenové vyšetrenie.“

Mám to zlomené?

Po páde môže nasledovať opuch s oneskorením niekoľko desiatok minút až pár hodín. A to tak v prípade zlomeniny, ako aj len pri silnom náraze. Podozrenie na zlomeninu vzniká, až keď po úraze vypukne náhla bolesť, ktorá obmedzuje alebo úplne znemožňuje pohyb. „Ak sa vyskytnú všetky tri príznaky, poskytnite prvú pomoc znehybnením,“ radí záchranár.

Zranenú ruku zaveste do trojrohej šatky a odprevaďte postihnutého do nemocnice na odborné chirurgické vyšetrenie. Ak ide o zlomeninu dolnej končatiny a po úraze ju pacient nemôže zaťažiť, zavolajte záchrannú službu.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia