MENU
zdravy-zivot

SUPER zdravá potravina nielen na raňajky: Kilá pôjdu dole rýchlejšie

Oatmeal,Porridge,With,Blueberries,,Almonds,In,Bowl,On,Wooden,Table

Súvisiace témy

Zdravý život

SUPER zdravá potravina nielen na raňajky: Kilá pôjdu dole rýchlejšie

Ovsené vločky sú bohaté na vitamíny a zdraviu prospešné látky. Pomôžu pri chudnutí, vylepšia pleť a to nie je všetko. Čo získate, ak ich začnete jesť pravidelne? 

Sú lacné a zaradiť ich môžete aj do diétneho menu. Aj keď vyzerajú celkom obyčajne, ponúkajú bohatú škálu cenných látok. V zime ich oceníte preto, že posilňujú imunitu, ale aj pre ich schopnosť vyladiť psychiku v sychravom a depresívnom počasí.

Vylepšia trávenie

Veľký obsah vlákniny v ovsených vločkách napomáha lepšiemu tráveniu a má priaznivý vplyv na tráviaci trakt. Vločky sú účinným pomocníkom pri zápche a znižujú riziko vzniku rakoviny hrubého čreva. Vláknina pomáha zabezpečiť dlhší pocit sýtosti, dodaná energia sa uvoľňuje pomalšie a nerozkolíše cukor v krvi. Pomalému vstrebávániu napomáha pri vločkách aj obsah komplexných sacharidov.

Odporúčanou dennou dávkou je jedina miska ovsených vloček. Dôležitá je však pravidelná konzumácia. Po jednej miske zázraky nečakajte.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor