MENU
zdravy-zivot

SUPER zdravá potravina nielen na raňajky: Kilá pôjdu dole rýchlejšie

Oatmeal,Porridge,With,Blueberries,,Almonds,In,Bowl,On,Wooden,Table
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

SUPER zdravá potravina nielen na raňajky: Kilá pôjdu dole rýchlejšie

Ovsené vločky sú bohaté na vitamíny a zdraviu prospešné látky. Pomôžu pri chudnutí, vylepšia pleť a to nie je všetko. Čo získate, ak ich začnete jesť pravidelne? 

Sú lacné a zaradiť ich môžete aj do diétneho menu. Aj keď vyzerajú celkom obyčajne, ponúkajú bohatú škálu cenných látok. V zime ich oceníte preto, že posilňujú imunitu, ale aj pre ich schopnosť vyladiť psychiku v sychravom a depresívnom počasí.

Vylepšia trávenie

Veľký obsah vlákniny v ovsených vločkách napomáha lepšiemu tráveniu a má priaznivý vplyv na tráviaci trakt. Vločky sú účinným pomocníkom pri zápche a znižujú riziko vzniku rakoviny hrubého čreva. Vláknina pomáha zabezpečiť dlhší pocit sýtosti, dodaná energia sa uvoľňuje pomalšie a nerozkolíše cukor v krvi. Pomalému vstrebávániu napomáha pri vločkách aj obsah komplexných sacharidov.

Odporúčanou dennou dávkou je jedina miska ovsených vloček. Dôležitá je však pravidelná konzumácia. Po jednej miske zázraky nečakajte.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor