MENU
zdravy-zivot

Ovsené vločky 7x inak: Váhu i cholesterol upravia na počkanie

Oatmeal,Porridge,With,Banana,,Blueberries,And,Honey.,Female,Hands,Holding
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Ovsené vločky 7x inak: Váhu i cholesterol upravia na počkanie

Väčšina ľudí z ovsených vločiek pripravuje najčastejšie iba kašu. A to je veľká škoda! Pretože možnosti ich využitia sú oveľa pestrejšie.

Sú obľúbenou potravinou športovcov i ľudí, ktorí si strážia svoju váhu. Ovsené vločky sú bohatým zdrojom vlákniny, vďaka čomu dokážu zasýtiť na dlhšiu dobu. Vláknina pôsobí aj ako stabilizátor glukózy, prospieva tráviacemu traktu a bojuje proti zápche.

Pravidelnou konzumáciou ovsených vločiek môžete dostať pod kontrolu vysoký cholesterol. Môžu za to omega-3 nenasýtené mastné kyseliny vo vločkách. Okrem toho tieto látky zabraňujú vzniku krvných zrazenín a pôsobia protizápalovo.

Ešte zdravšia kaša

Breakfast:,Oatmeal,With,Bananas,,Blueberries,,Chia,Seeds,And,Almonds.,SelectiveBreakfast:,Oatmeal,With,Bananas,,Blueberries,,Chia,Seeds,And,Almonds.,Selective
Zdroj: Shutterstock

Aj vy zvyknete vločky uvariť v mlieku a potom ich už len dochutiť podľa vlastnej fantázie? Ešte jednoduchšou verziou na chutnú kašu je si vločky večer namočiť do vlažnej vody. Vďaka namočeniu začnú štiepiť sacharidy, získajú sladšiu chuť a niekto si ich potom už ani nedochucuje. Môžete si do nich pridať ešte štipku škorice, oriešky, hrozienka, kokos alebo brusnice, jogurt a na záver čerstvé ovocie, ktoré máte práve doma.

Nielen do kaše

Ak chcete pripraviť nejaký klasický recept zdravšie, stačí nahradiť klasickú múku rozomletými ​​vločkami. Pomôže výkonny mixér. Do akých receptov môžete pridať ovsené vločky?

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor