MENU
zdravy-zivot

Overený recept na skvelý kapustový coleslaw. Lepší ako v známom fast foode!

Kapustový šalát coleslaw je skvelý k mäsu.
Zdravý život

Overený recept na skvelý kapustový coleslaw. Lepší ako v známom fast foode!

Kapusta patrí k najzdravším zeleninám na svete. S týmto receptom ju nebudete chcieť prestať jesť! V redakcii overenú prípravu šalátu coleslaw prezradíme aj vám.

Šalát z čerstvej kapusty a mrkvy so skvelým dresingom síce pochádza z Holandska, no veľmi populárny sa stal aj u nás vďaka jednej zo sietí fast foodov. Okrem kapusty do neho môže dať aj celer,  cibuľku či dokonca ananás. Receptov je mnoho, ale tento patrí k základným a je naozaj výborný. Coleslaw je perfektná príloha nielen k mäsitým jedlám.

Potrebujete:

 • ½  hlávky čerstvej kapusty (bielej)
 • 1 veľkú mrkvu
 • 1 zelenú papriku
 • 2 PL citrónovej šťavy
 • 4 PL kryštálového cukru
 • štipka soli
 • 250 ml majonézy (môže byť aj menej)

Postup:

 1. Listy kapusty oddelíme a na pár minút namočíme do slanej vody.
 2. Dobre opláchneme, nakrájame alebo v robote postrúhame na jemné prúžky.
 3. Mrkvu očistíme, a ručne, prípadne v robote nastrúhame najemno. 
 4. Papriku nakrájame alebo nastrúhame na jemno.
 5. Postrúhanú zeleninu zmiešame a pridáme ostatné ingrediencie, všetko spolu dobre premiešame.
 6. Šalát môžeme podávať okamžite, no ešte lepší je vychladený z chladničky na druhý deň. 

Dobrú chuť!

 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor