MENU
zdravy-zivot

Overené tipy, ako neprísť o vlasy

Dobrá rada:
Tupírovanie
vám nepomôže,
skúste
lopúchy.

Súvisiace témy

Zdravý život

Overené tipy, ako neprísť o vlasy

Presvitá vám cez vlasy pokožka? Straší vás plešina či kúty? Nečakajte na zázrak a dajte sa vyšetriť!

Ak pozorujete vypadávanie vlasov dlhšie, navštívte kožného lekára. Druhý v poradí je endokrinológ. Vyšetrí štítnu žľazu, potom gynekológ a zubár. Požiadajte o komplexné odbery – krvný obraz a biochémiu, vyšetrenie zápalových markerov, železa, pečene, obličiek, syfilisu a hormónov. Utekajte do lekárne a kúpte si vitamín B, vhodný je aj A, E, C, alebo komplex vitamínov. Potrebný je zinok, železo, vhodná je želatína vo forme cukríkov a iné komplexné antioxidanty. Liečba musí trvať minimálne tri mesiace, pretože vlasy rastú a vypadávajú v trojmesačných cykloch. Nedržte diéty, jedzte pestrú stravu s vitamínmi, pite veľa tekutín. Neexperimentujte s účesmi, obmedzte lakovanie, skráťte si vlasy, používajte výživnú kozmetiku, masky. Znížte stresovú záťaž.

Vmasírujte si lopúchy

Vyskúšali ste už všetko, okrem lepidla a márne? Stavte na lopúchový olej! Na terapiu si však zvoľte radšej dni, počas ktorých neplánujete vytiahnuť päty z domu. Do vlasovej pokožky ho totiž treba votrieť dvakrát denne a po polhodine opláchnuť. Ešte účinnejší je lopúchový vlasový zábal, ktorý si urobte večer. Olej si naneste na hlavu, kožu premasírujte a hlavu si zabaľte do igelitu i uteráka a nechajte pôsobiť do rána. Ako pomôže olej vlasom? Spevní aj vyživí vlasové korienky a zastaví vypadávanie vlasov, tvorbu lupín a postará sa o rýchlejší rast.

Našli sme v kaderníctve

V špecializovaných salónoch vám ponúknu kúru na podporu rastu vlasov. Skladá sa zo šampónu a z kondicionéru so špeciálnym pH. Obnovuje štruktúru, podporuje rast, zlepšuje ich pružnosť a pevnosť. Posilňuje vlasové cibuľky a zabraňuje nadmernému vypadávaniu vlasov a tvorbe kútov. V mnohých prípadoch dochádza k obnove vlasových cibuliek, vlasy začnú rásť.

Kedy padajú?

Najčastejšie pri umývaní, česaní, kefovaní. Na jeden šup môžete prísť o 50 až 100 vlasov. Nemusíte sa báť, je to prirodzené. Horšie je, ak sa za tým skrýva niečo iné

1. kozmetická úprava: farbenie, ondulácia, žehlička, fénovanie
2. mechanické poškodenie: používanie gumičky, vytrhávanie vlasov zo zlozvyku
3. stresové udalosti: pohreb, choroba blízkeho, strata zamestnania, nedostatok času
4. genetické faktory
5. nezmyselné redukčné diéty
6. užívanie niektorých liekov a nadbytočné používanie vitamínu A
7. hormonálne zmeny: puberta, tehotenstvo, menopauza
8. akútne infekčné ochorenie
9. chronické ochorenie: cukrovka, gynekologické ťažkosti, problémy so zubami, tráviace problémy, ochorenia čriev, pečene, obličiek
10. kožné ochorenie: psoriáza, seborrea, pliesne
11. rakovinové ochorenie, rádio- a chemoterapia
12. autoimunitné ochorenie: telo si vytvára protilátky proti vlastným vlasom, príčina je často neznáma

Lopúchový olej

Na prípravu lopúchového oleja potrebujete asi tridsať gramov sušeného a nadrobno rozdrveného koreňa lopúcha väčšieho a tri decilitre dobrého slnečnicového či olivového oleja. Pre ľahšiu orientáciu, rozdrvené kúsky vsypávajte dovtedy, kým nebudú siahať po hladinu. Zmes nechajte dva týždne lúhovať, občas premiešajte a po precedení ju nalejte do malých tmavých fľaštičiek a uložte do chladu.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ktoré vyšetrenia pomôžu odhaliť vznik osteoporózy?

Osteologické vyšetrenie sa zameriava na osteoporózu a metabolické ochorenia kostí. Cieľom je komplexná a diferenciálna diagnostika a liečba tohto ochorenia. Absolvujete klinické vyšetrenie lekárom, prístrojové vyšetrenie, teda osteodenzitometriu a röntgen, ďalej laboratórne vyšetrenie parametrov kostného metabolizmu a parametrov stavu obličiek, pečene, tráviacej sústavy a žliaz s vnútorným vylučovaním.

Osteodenzitometria je meranie hustoty kosti. V súčasnosti ide o jediné vyšetrenie, ktorým možno stanoviť veľkosť strát kostnej hmoty vo vybranej časti skeletu, posúdiť prítomnosť osteoporózy a vážnosť rizika vzniku osteoporotickej zlomeniny v budúcnosti.

Včasné stanovenie diagnózy osteoporózy a posúdenie rizika zlomeniny vás teda môže zachrániť pred bolesťami, komplikovanými operáciami a invaliditou. Na presnú a včasnú diagnostiku osteoporózy sa používa centrálny osteodenzitometer. Tento prístroj meria stupeň absorpcie röntgenových lúčov po prechode kostným tkanivom v stavcoch driekovej chrbtice a v hornej časti stehnovej kosti, čiže tam, kde sú osteoporotické zlomeniny najnebezpečnejšie. Namerané hodnoty porovnáva počítač s hodnotami zdravej populácie. Vyšetrenie je bezbolestné a neškodné, pretože dávka röntgenového žiarenia je minimálna.

čítať viac

Znamená zapáchajúci a unikajúci moč problém s obličkami?

Dieťa je schopné dosiahnuť úplné ovládanie močenia niekedy vo veku medzi tretím a štvrtým rokom života, samozrejme existujú individuálne rozdiely. Výskyt enurézy a jej príčina stále nie sú celkom jasné. Na jej vzniku sa podieľajú genetické faktory, stav cievnej nervovej sústavy a hĺbka spánku. Štatisticky ňou trpia najmä chlapci. Za ťažkosti sú zvyčajne zodpovedné vrodené neurologické alebo anatomické abnormality. Tie sú sa zvyčajne odhalia ešte v pôrodnici alebo v prvých mesiacoch dieťatka. U skupiny pocikávajúcich sa detí sa žiadne z týchto vrodených abnormalít nedokážu. Napriek tomu, že praktický lekár nezistil patogénny nález v moči, je potrebná spolupráca s detským nefrológom, detským urológom, poprípade neurológom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor