MENU
zdravy-zivot

Otcovia po 40-ke riskujú zdravie dieťaťa! Ktorí slávni muži si trúfli?

Vedci tvrdia, že čím starší otec, tým viac ochorení bude mať dieťa.
Zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Otcovia po 40-ke riskujú zdravie dieťaťa! Ktorí slávni muži si trúfli?

Muži príliš dlho verili, že ich reprodukčný systém je imúnny proti veku. Odborníci na plodnosť varujú, že to tak nie je! Ak chcete zdravé deti, stihnite ich splodiť pred štyridsiatkou.

Prečo je viac otcov nad štyridsať rokov ako matiek? Dôvod je jednoduchý, muži sú vo vyššom veku sexuálne aktívnejší ako ženy. Presviedča o tom aj gitarista skupiny Rolling Stones 68-ročný Ronnie Wood, ktorý sa stal iba nedávno otcom dvojičiek. A to, jeho kolegovi zo skupiny, spevákovi Mickovi Jaggerovi, všetci dohovárali, že je príliš starý, aby bol otcom, keď mal iba 57 rokov. Spevák Rod Stewart sa stal otcom ôsmykrát len pár týždňov po 66 narodeninách a britský hudobník Paul McCartney mal 61 rokov, keď prišla na svet jeho dcéra Beatrice. Najmladšia dcéra Karla Gotta sa narodila, keď mal spevák 68 rokov. A takto by sa dalo pokračovať ešte poriadne dlho: Karel Šíp, spevák Olympicu Petr Janda či Jean - Paul Belmondo.

Pozrite sa na nich v našej FOTOGALÉRII!

Biologické hodiny muža

Podľa prieskumov vek otca v priebehu niekoľkých desaťročí stúpol. Ukazuje sa to najmä vo vyspelých krajinách. Hoci vek otca sa dlho nepovažoval za dôležitý, štúdie z ostatných desaťročí dokazujú, že aj muži majú biologické hodiny. Dokonca tvrdia, že čím starší otec, tým viac ochorení bude mať dieťa, pretože spermia bude obsahovať viac genetických mutácií. Oveľa častejšie tiež hrozí riziko potratu. Najnovšie odborníci z univerzity v Georgetowne v USA tvrdia, že deti mužov nad štyridsať rokov majú šesťkrát väčšiu pravdepodobnosť, že dieťa bude autista.

Čítajte: Oteckovia, chcete byt pri pôrode? Dobre zvážte všetky pre a proti

Čím starší, tým zmutovanejší

Odborníci na genetiku z Islandu navyše spočítali, že riziko genetických mutácií odovzdávaných z otca na potomka sa od puberty každých 16,5 roka zdvojnásobuje. Ak v dvadsiatke otec dieťaťu odovzdá 25 mutácií, v 65 rokoch je to už 65 mutácií. Podľa výsledkov Islanďanov až 97 percent genetických mutácií pochádza od starších otcov. Výsledky výskumov však nie sú iba negatívne! Švédi tvrdia, že nezaznamenali rozdiel v IQ medzi deťmi, ktorých otcovia mali menej ako tridsať a tými, ktorí mali nad päťdesiat. Údaje zbierali medzi viac ako 135 000 deťmi, ktoré v Štokholme ukončili školskú dochádzku počas siedmich rokov.

Milujú viac mamy, či otcovia? Vedci merali lásku a zistili čosi úžasné!

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor