MENU
zdravy-zivot

Otázka života a smrti: Ak je záchranár v strese, dokáže vám pomôcť?

On,The,Car,Crash,Traffic,Accident,Scene:,Paramedics,Saving,Life

Súvisiace témy

Zdravý život

Otázka života a smrti: Ak je záchranár v strese, dokáže vám pomôcť?

Stres a únava postihuje všetkých, a najmä osoby pod veľkým tlakom. To sú aj záchranári, ktorí sú v plnom nasadení počas dňa, aby nám zachraňovali životy.

Stres je obranná reakcia organizmu, ktorú môžeme spozorovať podľa rôznych fyziologických prejavov tela, ako je potenie, červenanie sa, trasenie, búšenie srdca, vracanie, nechutenstvo, zmena koordinácie pohybov. Stres je pozorovateľný aj na základe emocionálnych  a behaviorálnych prejavov. To sú najmä zmeny nálad, výbušnosť, plač, únava, nespavosť, agresivita a zhoršenie postrehu. 

Stres je psychický stav človeka a obrannou reakciou organizmu.Stres je psychický stav človeka a obrannou reakciou organizmu.
Stres je psychický stav človeka a obrannou reakciou organizmu.
Zdroj: Shutterstock

V strese bývame, keď náš organizmus reaguje na záťaž. Do určitej miery je stres pre organizmus prospešný a užitočný. Vedie nás k podnetom a posúva vpred. Ale naopak, ten nepríjemný stres, kedy je ohrozené naše duševné aj fyzické zdravie, je pre človeka nebezpečný.

Stres negatívne vplýva aj na záchranárov

Stres a únava oslabujú výkony pracovníkov záchrannej zdravotnej služby. Vyplýva to z výskumu experimentálnych psychológov zo Slovenskej akadémie vied. Vedci v tejto súvislosti apelujú na to, aby sa pre bezpečnosť a zdravie zdravotníkov zaviedli opatrenia.

Častejšie prežívaný stres a únava pracovníkov podľa výskumu oslabili kognitívnu kapacitu respondentov a ich prehľad o situácii, a teda nepriamo súviseli s výskytom bezpečnostných incidentov.

 „Pracovníci záchraniek, ktorí prežívali menej stresu a únavy, boli kognitívne bdelejší a správali sa viac v súlade so zavedenými postupmi, čo znižovalo pravdepodobnosť bezpečnostného incidentu,” upozornil Martin Sedlár z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV.

Je potrebné, aby sa pre bezpečnosť a zdravie zdravotníkov zaviedli opatrenia.Je potrebné, aby sa pre bezpečnosť a zdravie zdravotníkov zaviedli opatrenia.
Je potrebné, aby sa pre bezpečnosť a zdravie zdravotníkov zaviedli opatrenia.
Zdroj: Shutterstock

Je potrebné zaviesť opatrenia na zníženie stresu u záchranárov

Chybovosť u záchranárov by preto mohla poklesnúť zlepšením ich kognitívnych kapacít a znížením stresu a únavy.  „O to sa síce môžu snažiť samotní pracovníci, avšak môžu pri tom naraziť na problematický systém, ktorý túto ich snahu zmarí napríklad tým, že ich niekedy doslova žmýka do poslednej kvapky potu,” poukázal Sedlár.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor