MENU
zdravy-zivot

Otázka života a smrti: Ak je záchranár v strese, dokáže vám pomôcť?

On,The,Car,Crash,Traffic,Accident,Scene:,Paramedics,Saving,Life
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Otázka života a smrti: Ak je záchranár v strese, dokáže vám pomôcť?

Stres a únava postihuje všetkých, a najmä osoby pod veľkým tlakom. To sú aj záchranári, ktorí sú v plnom nasadení počas dňa, aby nám zachraňovali životy.

Stres je obranná reakcia organizmu, ktorú môžeme spozorovať podľa rôznych fyziologických prejavov tela, ako je potenie, červenanie sa, trasenie, búšenie srdca, vracanie, nechutenstvo, zmena koordinácie pohybov. Stres je pozorovateľný aj na základe emocionálnych  a behaviorálnych prejavov. To sú najmä zmeny nálad, výbušnosť, plač, únava, nespavosť, agresivita a zhoršenie postrehu. 

Stres je psychický stav človeka a obrannou reakciou organizmu.Stres je psychický stav človeka a obrannou reakciou organizmu.
Stres je psychický stav človeka a obrannou reakciou organizmu.
Zdroj: Shutterstock

V strese bývame, keď náš organizmus reaguje na záťaž. Do určitej miery je stres pre organizmus prospešný a užitočný. Vedie nás k podnetom a posúva vpred. Ale naopak, ten nepríjemný stres, kedy je ohrozené naše duševné aj fyzické zdravie, je pre človeka nebezpečný.

Stres negatívne vplýva aj na záchranárov

Stres a únava oslabujú výkony pracovníkov záchrannej zdravotnej služby. Vyplýva to z výskumu experimentálnych psychológov zo Slovenskej akadémie vied. Vedci v tejto súvislosti apelujú na to, aby sa pre bezpečnosť a zdravie zdravotníkov zaviedli opatrenia.

Častejšie prežívaný stres a únava pracovníkov podľa výskumu oslabili kognitívnu kapacitu respondentov a ich prehľad o situácii, a teda nepriamo súviseli s výskytom bezpečnostných incidentov.

 „Pracovníci záchraniek, ktorí prežívali menej stresu a únavy, boli kognitívne bdelejší a správali sa viac v súlade so zavedenými postupmi, čo znižovalo pravdepodobnosť bezpečnostného incidentu,” upozornil Martin Sedlár z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV.

Je potrebné, aby sa pre bezpečnosť a zdravie zdravotníkov zaviedli opatrenia.Je potrebné, aby sa pre bezpečnosť a zdravie zdravotníkov zaviedli opatrenia.
Je potrebné, aby sa pre bezpečnosť a zdravie zdravotníkov zaviedli opatrenia.
Zdroj: Shutterstock

Je potrebné zaviesť opatrenia na zníženie stresu u záchranárov

Chybovosť u záchranárov by preto mohla poklesnúť zlepšením ich kognitívnych kapacít a znížením stresu a únavy.  „O to sa síce môžu snažiť samotní pracovníci, avšak môžu pri tom naraziť na problematický systém, ktorý túto ich snahu zmarí napríklad tým, že ich niekedy doslova žmýka do poslednej kvapky potu,” poukázal Sedlár.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor