MENU
zdravy-zivot

Osteoporóza sa hlási najmä v období menopauzy. Ako posilniť kosti?

Úbytok estrogénu je v 60-tke zodpovedný aj za rednutie kostí. Osteoporóza sa týka najmä žien, u ktorých menopauza nastala skôr, museli podstúpiť odstránenie maternice či vaječníkov alebo nedodávali telu dostatok vápnika. Zo začiatku môže byť nenápadná a prejaví sa len pobolievaním predkolenia či v bedrovej časti chrbtice. Treba to riešiť už vtedy, nie až keď sa vám niektorá z kostí zlomí. Všeobecný lekár vám dá odporúčanie na špeciálne vyšetrenie alebo vás pošle k ortopédovi.

Súvisiace témy

Zdravý život

Osteoporóza sa hlási najmä v období menopauzy. Ako posilniť kosti?

Dávate si pozor najmä na príjem vápnika? Zdravé kosti toho potrebujú oveľa viac. Na čo by ste nemali zabudnúť?

Vedeli ste, že osteoporóza vie potrápiť každú tretiu ženu? Dôležitú úlohu pri nej zohráva nielen vek, genetika, zdravotný stav, ale i celkový životný štýl. Ten môžete zmeniť kedykoveľ. Oplatí sa posvietiť nielen na stravu, ale i pohyb. Určite sa nezameriavajte len na dostatočný príjem vápnika. 

Kde nájdete vápnik?

Príčinou slabých, krehkých a lámavých kostí býva nedostatok vápnika. Na vine môže byť i nevhodne zostavený jedálny lístok. Ak netrpíte laktózovou intoleranciou alebo alergiou na mliečne výrobky, určite sú práve tie ideálnym zdrojom vápnika. Z nich sa najlepšie vápnik získava a ďalej vstrebáva. Vhodným zdrojom sú však sardinky, aj tie v konzerve, zelená listová zelenina, ale i mak. Nepočíta sa však olej. 

Pomôžu aj vitamíny

Pri vstrebávaní vápnika vám pomôže najmä vitamín D. Najviac ho získate zo slnka, v potravinách sa nachádza iba v malom množstve. Od jesene do jari sa odporúča užívať ho vo forme výživového doplnku. Ak chcete siahnuť po prírodných zdrojoch, vhodné sú rybí tuk, morské ryby, vaječný žĺtok, pečeň, maslo a cereálie. Určite neobchádzajte aj vitamín K2.

Ideálna záťaž

Tlak kosti na kosť, ktorý vzniká pri športovaní je dôležitý ako prevencia, ale i ako súčasť liečby osteoporózy. Vďaka pohybu kosť zosilnie a bude lepšie viazať vápnik. Treba si však vybrať správnu pohybovú aktvitu, ideálne je, ak sa jej venujete priebežne počas celého života. Pre kosti je najvhodnejšia vytrvalostná záťaž.

Čo vyhráva?

Nemusíte sa vypínať k obrovským výkonom, postačí cielená rýchla chôdza, v zime ju môžete pokojne nahradiť aj bežkami. Výhodou je, že pri týchto aktivitách je riziko zranenia naozaj nízke. Obchádzať nemusíte ani posilňovanie. Činky bez problémov nahradia fľaše s vodou, pokojne postačí aj pol litrové balenie. Vyberte si cviky, pri ktorých budete prevažne stáť. Ruky si potom precvičte v predpažení, rozpažení i vzpažení. Na nohy výborne zaberajú drepy. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor