MENU
zdravy-zivot

VIDEOrecept na rýchly a nepečený ČOKOkoláč. Chutí fantasticky!

Delicious,Mosaic,Chocolate,And,Biscuit,Cake,Served,In,A,White
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

VIDEOrecept na rýchly a nepečený ČOKOkoláč. Chutí fantasticky!

Milovníci čokolády si pri tejto dobrote prídu určite na svoje. Inšpirujte sa receptom, ktorý priniesol portál dobre.jedlo.sk

Na 12 porcií potrebujeme: 

 • 750 g sušienok
 • 100 g orechov
 • 180 g cukru
 • 60 g kakaa
 • 250 ml vody
 • 150 g masla
 • 1 lyžičku vanilkového extraktu

Na čokoládovú polevu: 

 • 120 ml šľahačkovej smotany 
 • 120 g tmavej čokolády

Postup: 

Zdroj: Youtube, Last Minute Kitchen

 1. Sušienky si nalámeme do misky, na nie úplne malé kúsky. V hrnci zmiešame cukor, vanilkový extrakt, kakao a vodu, ktorú pridávame postupne. Keď sú tieto ingrediencie dobre premiešané, pridáme maslo a hrniec premiesnime na šporák, aby sa maslo pekne roztopilo. 
 2. Na panvici nasucho orestujeme vlašské orechy, ktoré pridáme do misky so sušienkami a polejeme čokoládovou zmesou. Následne všetko spolu dobre premiešame.    
 3. Pripravíme si tortovú formu (priemer 23 cm) vystlanú papierom na pečenie a sušienky s čokoládovou polevou nalejeme do formy. Uhladíme a dáme minimálne na polhodinu do chladničky.
 4. Medzitým si pripravíme čokoládovú polevu. Do hrnca si nalejeme vriacu vodu a vo vodnom kúpeli roztopímevo čokoládu spolu so smotanou. Koláč polejeme čokoládovou polevou, uhladíme a dáme do chladničky na 4 hodiny poriadne vytuhnúť.

Tip: Pri servírovaní môžete na vrch posypať pár orieškov. 

Ďalšie ČOKO inšpirácie nájdete v galérii...

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor