MENU
zdravy-zivot

Osem zdravých rokov života pridá takáto maličkosť. Snažili ste sa celý život dosť?

Žijete si na vysokej nohe? Podľa vedcov to len prospeje.
Zdravý život

Osem zdravých rokov života pridá takáto maličkosť. Snažili ste sa celý život dosť?

Podľa novej štúdie esenciou vitality a dlhovekosti je mierne kontroverzná schopnosť.

Podľa novej štúdie majú bohatí muži a ženy po dosiahnutí veku 50 rokov zvyčajne o osem až deväť rokov viac rokov „bez postihnutia“ ako chudobní ľudia. To znamená, že nielenže žijú dlhšie, roky navyše prežijú aj v plnšom zdraví.  Zistenia, uverejnené v časopise The Journals of Gerontology: Series A, vyplynuli z dvoch základných otázok: Akú úlohu hrajú sociálno-ekonomické faktory v tom, ako dlho ľudia žijú zdravo? Zostávajú starší dospelí v Anglicku bez zdravotného postihnutia dlhšie ako v Spojených štátoch?

Peniaze umožňujú prístup

Na zodpovedanie týchto otázok sa vedci z University College London, Harvardovej univerzity a inštitúcií v ďalších troch krajinách obrátili na dva existujúce súbory údajov obsahujúce dáta viac ako 25 000 ľudí nad 50 rokov z Veľkej Británie a Spojených štátov. Potom analyzovali rôzne faktory vrátane vzdelania, sociálnej triedy a pravidelného príjmu.  „Viac bohatstva znamená, že je jednoduchšie získať prístup k službám, ktoré by neboli dostupné ľuďom s menším počtom prostriedkov,“ skonkretizovali vedci pod vedením hlavnej autorky, profesorky epidemiológie a verejného zdravia na University College London Paoly Zaninotto.

Rizikový faktor chudobných

Chudoba bola navyše spojená s vyššou úrovňou stresu, čo má samozrejme dôsledky pre zdravie, dodala. Zaujímala ju aj potenciálna úloha životného štýlu a osobnostných vlastností. Ukázalo sa napríklad, že ľudia, ktorí majú väčšiu tendenciu šetriť peniaze, sa tiež  s väčšou pravdepodobnosťou venovali zdravým aktivitám.  Na dlhovekosť samozrejme mali vplyv aj ďalšie faktory,. „Najväčším odporúčaním je cvičiť a zdravo sa stravovať,“ dodávajú vedci s tým, že schopnosť venovať sa tomu môže byť ovplyvnená bohatstvom.

Otázne je, či tento fenomén nemožno vysvetliť aj opačne a teda že lepšia životospráva, starostlivosť o seba a väčšia disciplína nevedie k väčšiemu bohatstvu. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor