Z depresie môže bolieť brucho, alebo aj opačne, depresiu máte z boľavého brucha. Vplyv mikrobiómu na chémiu v mozgu je vedecký dokázaný. „Depresia má súvislosť so zmenami chemických látok, neuroprenášačov uvoľňujúcich sa v nervových zakončeniach buniek. Porucha ich rovnováhy sa podieľa na vzniku depresie. Najviac sérotonínu, zodpovedného za dobrú náladu, sa tvorí a nachádza práve v črevách, nie v mozgu. Zlý stav tráviacej sústavy môže brániť jeho produkcii a spôsobiť, že mozog je oň ochudobnený,“ potvrdzuje všeobecná lekárka MUDr. Diana Ganajová.
Rozveselí jogurt
Podľa londýnskej doktorky Megan Arrollovej a nových štúdií hrá významnú rolu aj v boji proti nervozite, úzkosti, či depresii. Dobré baktérie, probiotiká, tak dostávajú nové pomenovanie „psychobiotiká“. „Os mozog-črevo je obojsmerná. Nervový systém v hlave, veľký mozog, má na starosti rovnováhu trávenia, apetítu a kontroly hmotnosti. Vplyv na zdravie však má aj malý mozog v čreve,“ vysvetľuje psychologička.
„Črevá potrebujú zdravé bunky a prospešné baktérie pomáhajúce vytvárať vitamíny, absorbovať minerály a tráviť potravu. To, čo jeme a ako sa cítime, spolu úzko súvisí. Jednotvárna, málo pestrá a nepravidelná diéta s nedostatkom čerstvého ovocia a zeleniny, nadmerné množstvo umelých a konzervačných látok rozhodne môžu prispievať k rozvoju depresie. Medzi najbežnejšie spúšťače depresie patrí alkohol, nadmerné dávky kofeínu a veľké množstvo rafinovaných cukrov,“ vyratúva košická lekárka.
Začarovaný kruh
A na nevhodnú stravu sa nabalí ďalší obvod začarovaného kruhu. „Obezita a depresia bývajú prepojené nádoby. Ak ste obézny, prekáža vám to, ste z toho smutní. Ale nie ste schopní sa z toho vyhrabať a rozladenosť riešite jedlom. V našich ambulanciách máme týchto pacientov neúrekom. Mnohí z nich sa dušujú, že nič nejedia, priberajú aj z obyčajnej vody, či pri pohľade na jedlo. Mali by byť však v prvom rade úprimní sami k sebe. Ja osobne som sa ešte s človekom, ktorý by reálne dokázal priberať z vody, nestretla,“ nabáda doktorka Ganajová.
Kilá osudu
Podľa Diany Ganajovej ide často o ľudí, ktorí utrpeli v živote sklamanie, prehru, stratu zamestnania, no aj na prvý pohľad šťastné mladé ženy, ktorým sa nedarí schudnúť ani pár rokov po pôrode. „Vnímam to ako pozitívny fakt, ak prídu a rozprávajú o svojom probléme. Musíme v prvom rade vylúčiť vnútorné poruchy a ochorenia ako trebárs ochorenie štítnej žľazy, ktoré by teoreticky situáciu zhoršili a na druhej strane, ako v niektorých prípadoch, zamerať sa aj na liečbu depresie - prípadne za pomoci psychológa, ktorá by mnohým mohla v chudnutí pomôcť,“ pripomína doktorka.
Cvičte a majte zásobu
Obojsmerne funguje aj vzťah medzi depresiou a cvičením. Zvýšená fyzická činnosť vedie k zlepšeniu depresie a zlepšenie depresie vedie k zvýšeniu pohybovej aktivity. Podľa štúdie na Rutgersovej univerzite meditácia alebo aktívny pohyb aspoň dvakrát do týždňa znamená pokles depresívnych prejavov až o 40 percent v priebehu ôsmich týždňov.
Potravín, ktoré môžu v rámci prevencie a liečby depresie pomôcť, je habadej. „Patria sem suroviny obsahujúce vitamín B, najmä B6 a B12 a kyselina listová. Vo veľkej miere ich obsahujú vajíčka, mäso, strukoviny, celozrnné výrobky, listová zelenina. Ďalšou dôležitou zložkou sú omega mastné kyseliny v rybách ako losos, tuniak, makrela, orechoch či semienkach,“ vyratúva všeobecná lekárka zloženie antidepresívnej diéty.
„Z tryptofánu, esenciálnej aminokyseliny, ktorá sa nevie vytvoriť v tele a musíme ju prijímať stravou, sa v nervových bunkách tvorí serotonín. Získate ho z potravín bohatých na proteíny ako morčacie a hovädzie mäso, vajíčka, banány, orechy, mliečne výrobky. Odporúčam aj jogurty vzhľadom na dôležitý obsah telu prospešných probiotík, ale aj celkovému obsahu bielkovín a vápnika,“ hovorí doktorka Ganajová.
Nezabúdajte ani na mozgu prospešný vitamín D. Ten doplňte aj pravidelným pohybom na čerstvom vzduchu.