„Má dve fázy. V prvej musíme zabezpečiť, aby operované koleno nepuchlo a nebolelo. V druhej ho potrebujeme rozhýbať a spevniť. Ideálne je, ak po operácii rehabilitujete v zariadení, ktoré bezprostredne spolupracuje s chirurgickým pracoviskom,“ hovorí Tomáš Jakubík.
FOTO: Z hviezdneho neba k bolestiam. Slávnych dohnali pod nôž zničené kolená
Súčasťou rehabilitácie je ortéza. Niektorí lekári ju neodporúčajú, no Jakubík s tým nesúhlasí stopercentne: „Nie je pravda, že ortéza pracuje za sval a oslabuje ho. Po operácii dočasne nahrádza väzivový aparát. Zabraňuje, aby koleno vyskočilo. Sval pritom môžete precvičovať a spevňovať. Pravda však je, že mnoho ľudí sa na ňu spolieha a nerehabilituje. Pri niektorých diagnózach skutočne nie je vhodná. Vždy sa poraďte s lekárom, či ju máte používať. Dôležité je pritom dať si ju spraviť na mieru.“
FOTO: 5 rehabilitačných cvikov, ktoré dostanú koleno do formy
Tejping skonzultujte
Mimoriadne obľúbená metóda je kineziotejping. Aj jeho aplikáciu, najmä po úraze, konzultujte s lekárom. „Tejping povrchovo fixuje svalové snopce, aby ich do určitej miery odľahčil. Nie vždy je to však vhodné. Nenahrádza ortézu, jeho využitie vidím skôr v rehabilitačnej fáze. Dôležité je, aby vám ho robil kvalifikovaný fyzioterapeut.“
Čítajte viac:
- Bolesť otejpujte: 5 hlavných zásad, ako farebné pásky lepiť naozaj správne
- Potrebujete uvoľniť chrbát alebo stuhnutý kĺb? Pomôže vám bavlnená páska