MENU
zdravy-zivot

Ortopéd o operovanom kolene: Pomôže mu ortéza alebo tejping?

Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Ortopéd o operovanom kolene: Pomôže mu ortéza alebo tejping?

Úspešný chirurgický zákrok predstavuje polovicou úspechu. Ortopéd zdôrazňuje, že ďalších päťdesiat percent je rehabilitácia.

„Má dve fázy. V prvej musíme zabezpečiť, aby operované koleno nepuchlo a nebolelo. V druhej ho potrebujeme rozhýbať a spevniť. Ideálne je, ak po operácii rehabilitujete v zariadení, ktoré bezprostredne spolupracuje s chirurgickým pracoviskom,“ hovorí Tomáš Jakubík.  

FOTO: Z hviezdneho neba k bolestiam. Slávnych dohnali pod nôž zničené kolená

Súčasťou rehabilitácie je ortéza. Niektorí lekári ju neodporúčajú, no Jakubík s tým nesúhlasí stopercentne: „Nie je pravda, že ortéza pracuje za sval a oslabuje ho. Po operácii dočasne nahrádza väzivový aparát. Zabraňuje, aby koleno vyskočilo. Sval pritom môžete precvičovať a spevňovať. Pravda však je, že mnoho ľudí sa na ňu spolieha a nerehabilituje. Pri niektorých diagnózach skutočne nie je vhodná. Vždy sa poraďte s lekárom, či ju máte používať. Dôležité je pritom dať si ju spraviť na mieru.“

FOTO: 5 rehabilitačných cvikov, ktoré dostanú koleno do formy

Tejping skonzultujte

Mimoriadne obľúbená metóda je kineziotejping. Aj jeho aplikáciu, najmä po úraze, konzultujte s lekárom. „Tejping povrchovo fixuje svalové snopce, aby ich do určitej miery odľahčil. Nie vždy je to však vhodné. Nenahrádza ortézu, jeho využitie vidím skôr v rehabilitačnej fáze. Dôležité je, aby vám ho robil kvalifikovaný fyzioterapeut.“

Čítajte viac: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor