MENU
zdravy-zivot

Oriešky, semiačka, strukoviny: Ako ich namáčať, aby boli zdravšie?

Po kúpeli z nich získate omnoho viac zdravých látok.
Zdravý život

Oriešky, semiačka, strukoviny: Ako ich namáčať, aby boli zdravšie?

Telo z nich zdravé látky využije lepšie, keď ich pred konzumáciou namočíte do vody. Okrem toho, super trik, aby vás zo strukovín nenafúklo.

Lektíny a kyselina fytová, ktoré dráždia tráviaci trakt a zhoršujú vstrebávanie vápnika, železa i horčíka sa máčaním vyplavia. Naklíčené semená obsahujú viac bielkovín, esenciálnych aminokyselín a škrobov. Použite studenú vodu, kúpeľ by nemal trvať viac ako tri dni.

Toto vás naštartuje! 7 tipov, ako si pripraviť SMOOTHIE ešte zdravšie  

V teplom a vlhkom prostredí sa rozmnožujú baktérie, preto je lepšie podomácky klíčené a namáčané potraviny následne uvariť.

Sila zdravia z obyčajných semienok: Klíčky sú zlatou baňou živín 

Pohánka, pšeno či kamut nielen pre štíhlu líniu: Ako ich pripraviť?

  • Indiánska ryža – 9 hodín namáčať, 3-5 dní klíčiť.

Viac sa dočítate tu: Chia, ľanové, tekvicové... Ako jesť semiačka, aby vám prospeli?

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia