MENU
zdravy-zivot

6 príznakov odhalí vážne ochorenie. Máte opuchnuté nohy?

Liečba chronického žilového ochorenia sa odvíja od úpravy životného štýlu.
Zdravý život

6 príznakov odhalí vážne ochorenie. Máte opuchnuté nohy?

Ľudia bývajú presvedčení, že ak nemajú viditeľné žily, nemusia nič riešiť. Alebo zvaľujú problémy na chrbticu.

Lýtka a stehná dokonca môžete mať hladké, bez metličiek a pavučín. Chronické žilové ochorenie začína nenápadne. Prvé štádium sprevádzajú príznaky ako pocit ťažkých nôh, pálenie, napätie, bolesť, svrbenie kože, opuchy a kŕče.„Napriek tomu ich až 82 % ľudí ignoruje alebo považuje za normálne,“ tvrdí profesorka Viera Štvrtinová z II. internej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave. 

Príznaky však môžete ľahko odlíšiť od iných problémov:

  1. Bolesť a opuchy sa počas dňa stupňujú, najhoršie sú večer.
  2. Svoje si vytrpíte, ak dlho sedíte či stojíte, takisto pri dlhšom cestovaní autom, autobusom či lietadlom.
  3. Keď si nohy vyložíte vyššie, ťažkosti ustúpia. Ovplyvňuje ich aj teplota.
  4. Neprospieva im sauna, horúci kúpeľ ani slnenie.
  5. U žien zohrávajú dôležitú úlohu hormóny.
  6. Problémy sa zintenzívňujú pred menštruáciou, počas tehotenstva a hormonálnej liečby.

Dajte sa vyšetriť

Na rozdiel od mužov ženy spozornejú, keď sa im na nohách objavia fialovomodré metličky, pavučinovité koncové žilky alebo menšie kŕčové žily. Hoci ich vnímajú skôr ako estetický problém. „Liečia sa“ výživovými doplnkami a mastičkami či babskými receptami, ako je detské mydlo s ovčím mliekom, bravčová masť a údená slanina.

Všeobecná lekárka Diana Ganajová zdôrazňuje, že neodborná alebo žiadna liečba môžu mať za následok vážne poškodenie kože a podkožného tkaniva dolnej končatiny a môže vyústiť až do otvoreného vredu predkolenia. Dajte sa vyšetriť, už keď máte podozrenie na prvé štádium. 

Genetika aj zlozvyky

Pri vzniku chronického žilového ochorenia zohráva významnú úlohu genetika, najmä zo strany matky. Ak mali obaja rodičia varixy, vred predkolenia či žilovú tromboembóliu, predpoklad, že to zdedíte, je až 82 % - ný.

„Niektoré rizikové faktory však vieme ovplyvniť a zmeniť,“ prízvukuje všeobecná lekárka. Ide o sedavý spôsob života, prácu v stoji, nadváhu a obezitu, nedostatok pohybu, nesprávne sedenie, zdvíhanie ťažkých bremien, obuv s vysokými podpätkami, tesné oblečenie, dlhé cestovanie, horúce prostredie, fajčenie, užívanie antikoncepcie či hormonálnej liečby.

Zmeňte životosprávu!

Aj angiologička Viera Štvrtinová je presvedčená, že na genetiku by sme sa nemali vyhovárať: „Naše zlozvyky, alebo odbornejšie rizikové faktory, sú pravdepodobne dôležitejšie než dedičnosť, pretože vplývajú nielen na vznik chronického žilového ochorenia, ale predovšetkým na jeho prechod do vyšších štádií.“

Špecifický prístup k varixom majú muži. Zväčša ich neriešia ako estetický problém, preto často prídu k lekárovi až s rozsiahlymi opuchmi, so zmenami na koži či s aktívnym vredom predkolenia.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor