MENU
zdravy-zivot

Na opuchnuté nohy babské rady nestačia! 6 príznakov odhalí vážne ochorenie

Liečba chronického žilového ochorenia sa odvíja od úpravy životného štýlu.
Zdravý život

Na opuchnuté nohy babské rady nestačia! 6 príznakov odhalí vážne ochorenie

Odborní garanti

Diana Ganajová
MUDr. Diana Ganajová
Všeobecná lekárka

Ľudia bývajú presvedčení, že ak nemajú viditeľné žily, nemusia nič riešiť. Alebo zvaľujú problémy na chrbticu.

Lýtka a stehná dokonca môžete mať hladké, bez metličiek a pavučín. Chronické žilové ochorenie začína nenápadne. Prvé štádium sprevádzajú príznaky ako pocit ťažkých nôh, pálenie, napätie, bolesť, svrbenie kože, opuchy a kŕče.„Napriek tomu ich až 82 % ľudí ignoruje alebo považuje za normálne,“ tvrdí profesorka Viera Štvrtinová z II. internej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave. 

Príznaky však môžete ľahko odlíšiť od iných problémov:

  1. Bolesť a opuchy sa počas dňa stupňujú, najhoršie sú večer.
  2. Svoje si vytrpíte, ak dlho sedíte či stojíte, takisto pri dlhšom cestovaní autom, autobusom či lietadlom.
  3. Keď si nohy vyložíte vyššie, ťažkosti ustúpia. Ovplyvňuje ich aj teplota.
  4. Neprospieva im sauna, horúci kúpeľ ani slnenie.
  5. U žien zohrávajú dôležitú úlohu hormóny.
  6. Problémy sa zintenzívňujú pred menštruáciou, počas tehotenstva a hormonálnej liečby.

Dajte sa vyšetriť

Na rozdiel od mužov ženy spozornejú, keď sa im na nohách objavia fialovomodré metličky, pavučinovité koncové žilky alebo menšie kŕčové žily. Hoci ich vnímajú skôr ako estetický problém. „Liečia sa“ výživovými doplnkami a mastičkami či babskými receptami, ako je detské mydlo s ovčím mliekom, bravčová masť a údená slanina.

Všeobecná lekárka Diana Ganajová zdôrazňuje, že neodborná alebo žiadna liečba môžu mať za následok vážne poškodenie kože a podkožného tkaniva dolnej končatiny a môže vyústiť až do otvoreného vredu predkolenia. Dajte sa vyšetriť, už keď máte podozrenie na prvé štádium. 

Genetika aj zlozvyky

Pri vzniku chronického žilového ochorenia zohráva významnú úlohu genetika, najmä zo strany matky. Ak mali obaja rodičia varixy, vred predkolenia či žilovú tromboembóliu, predpoklad, že to zdedíte, je až 82 % - ný.

„Niektoré rizikové faktory však vieme ovplyvniť a zmeniť,“ prízvukuje všeobecná lekárka. Ide o sedavý spôsob života, prácu v stoji, nadváhu a obezitu, nedostatok pohybu, nesprávne sedenie, zdvíhanie ťažkých bremien, obuv s vysokými podpätkami, tesné oblečenie, dlhé cestovanie, horúce prostredie, fajčenie, užívanie antikoncepcie či hormonálnej liečby.

Zmeňte životosprávu!

Aj angiologička Viera Štvrtinová je presvedčená, že na genetiku by sme sa nemali vyhovárať: „Naše zlozvyky, alebo odbornejšie rizikové faktory, sú pravdepodobne dôležitejšie než dedičnosť, pretože vplývajú nielen na vznik chronického žilového ochorenia, ale predovšetkým na jeho prechod do vyšších štádií.“

Špecifický prístup k varixom majú muži. Zväčša ich neriešia ako estetický problém, preto často prídu k lekárovi až s rozsiahlymi opuchmi, so zmenami na koži či s aktívnym vredom predkolenia.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia