MENU
zdravy-zivot

6 príznakov odhalí vážne ochorenie. Máte opuchnuté nohy?

Liečba chronického žilového ochorenia sa odvíja od úpravy životného štýlu.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

6 príznakov odhalí vážne ochorenie. Máte opuchnuté nohy?

Ľudia bývajú presvedčení, že ak nemajú viditeľné žily, nemusia nič riešiť. Alebo zvaľujú problémy na chrbticu.

Lýtka a stehná dokonca môžete mať hladké, bez metličiek a pavučín. Chronické žilové ochorenie začína nenápadne. Prvé štádium sprevádzajú príznaky ako pocit ťažkých nôh, pálenie, napätie, bolesť, svrbenie kože, opuchy a kŕče.„Napriek tomu ich až 82 % ľudí ignoruje alebo považuje za normálne,“ tvrdí profesorka Viera Štvrtinová z II. internej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave. 

Príznaky však môžete ľahko odlíšiť od iných problémov:

  1. Bolesť a opuchy sa počas dňa stupňujú, najhoršie sú večer.
  2. Svoje si vytrpíte, ak dlho sedíte či stojíte, takisto pri dlhšom cestovaní autom, autobusom či lietadlom.
  3. Keď si nohy vyložíte vyššie, ťažkosti ustúpia. Ovplyvňuje ich aj teplota.
  4. Neprospieva im sauna, horúci kúpeľ ani slnenie.
  5. U žien zohrávajú dôležitú úlohu hormóny.
  6. Problémy sa zintenzívňujú pred menštruáciou, počas tehotenstva a hormonálnej liečby.

Dajte sa vyšetriť

Na rozdiel od mužov ženy spozornejú, keď sa im na nohách objavia fialovomodré metličky, pavučinovité koncové žilky alebo menšie kŕčové žily. Hoci ich vnímajú skôr ako estetický problém. „Liečia sa“ výživovými doplnkami a mastičkami či babskými receptami, ako je detské mydlo s ovčím mliekom, bravčová masť a údená slanina.

Všeobecná lekárka Diana Ganajová zdôrazňuje, že neodborná alebo žiadna liečba môžu mať za následok vážne poškodenie kože a podkožného tkaniva dolnej končatiny a môže vyústiť až do otvoreného vredu predkolenia. Dajte sa vyšetriť, už keď máte podozrenie na prvé štádium. 

Genetika aj zlozvyky

Pri vzniku chronického žilového ochorenia zohráva významnú úlohu genetika, najmä zo strany matky. Ak mali obaja rodičia varixy, vred predkolenia či žilovú tromboembóliu, predpoklad, že to zdedíte, je až 82 % - ný.

„Niektoré rizikové faktory však vieme ovplyvniť a zmeniť,“ prízvukuje všeobecná lekárka. Ide o sedavý spôsob života, prácu v stoji, nadváhu a obezitu, nedostatok pohybu, nesprávne sedenie, zdvíhanie ťažkých bremien, obuv s vysokými podpätkami, tesné oblečenie, dlhé cestovanie, horúce prostredie, fajčenie, užívanie antikoncepcie či hormonálnej liečby.

Zmeňte životosprávu!

Aj angiologička Viera Štvrtinová je presvedčená, že na genetiku by sme sa nemali vyhovárať: „Naše zlozvyky, alebo odbornejšie rizikové faktory, sú pravdepodobne dôležitejšie než dedičnosť, pretože vplývajú nielen na vznik chronického žilového ochorenia, ale predovšetkým na jeho prechod do vyšších štádií.“

Špecifický prístup k varixom majú muži. Zväčša ich neriešia ako estetický problém, preto často prídu k lekárovi až s rozsiahlymi opuchmi, so zmenami na koži či s aktívnym vredom predkolenia.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor