Lýtka a stehná dokonca môžete mať hladké, bez metličiek a pavučín. Chronické žilové ochorenie začína nenápadne. Prvé štádium sprevádzajú príznaky ako pocit ťažkých nôh, pálenie, napätie, bolesť, svrbenie kože, opuchy a kŕče.„Napriek tomu ich až 82 % ľudí ignoruje alebo považuje za normálne,“ tvrdí profesorka Viera Štvrtinová z II. internej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave.
Príznaky však môžete ľahko odlíšiť od iných problémov:
- Bolesť a opuchy sa počas dňa stupňujú, najhoršie sú večer.
- Svoje si vytrpíte, ak dlho sedíte či stojíte, takisto pri dlhšom cestovaní autom, autobusom či lietadlom.
- Keď si nohy vyložíte vyššie, ťažkosti ustúpia. Ovplyvňuje ich aj teplota.
- Neprospieva im sauna, horúci kúpeľ ani slnenie.
- U žien zohrávajú dôležitú úlohu hormóny.
- Problémy sa zintenzívňujú pred menštruáciou, počas tehotenstva a hormonálnej liečby.
Dajte sa vyšetriť
Na rozdiel od mužov ženy spozornejú, keď sa im na nohách objavia fialovomodré metličky, pavučinovité koncové žilky alebo menšie kŕčové žily. Hoci ich vnímajú skôr ako estetický problém. „Liečia sa“ výživovými doplnkami a mastičkami či babskými receptami, ako je detské mydlo s ovčím mliekom, bravčová masť a údená slanina.
Všeobecná lekárka Diana Ganajová zdôrazňuje, že neodborná alebo žiadna liečba môžu mať za následok vážne poškodenie kože a podkožného tkaniva dolnej končatiny a môže vyústiť až do otvoreného vredu predkolenia. Dajte sa vyšetriť, už keď máte podozrenie na prvé štádium.
Genetika aj zlozvyky
Pri vzniku chronického žilového ochorenia zohráva významnú úlohu genetika, najmä zo strany matky. Ak mali obaja rodičia varixy, vred predkolenia či žilovú tromboembóliu, predpoklad, že to zdedíte, je až 82 % - ný.
„Niektoré rizikové faktory však vieme ovplyvniť a zmeniť,“ prízvukuje všeobecná lekárka. Ide o sedavý spôsob života, prácu v stoji, nadváhu a obezitu, nedostatok pohybu, nesprávne sedenie, zdvíhanie ťažkých bremien, obuv s vysokými podpätkami, tesné oblečenie, dlhé cestovanie, horúce prostredie, fajčenie, užívanie antikoncepcie či hormonálnej liečby.
Zmeňte životosprávu!
Aj angiologička Viera Štvrtinová je presvedčená, že na genetiku by sme sa nemali vyhovárať: „Naše zlozvyky, alebo odbornejšie rizikové faktory, sú pravdepodobne dôležitejšie než dedičnosť, pretože vplývajú nielen na vznik chronického žilového ochorenia, ale predovšetkým na jeho prechod do vyšších štádií.“
Špecifický prístup k varixom majú muži. Zväčša ich neriešia ako estetický problém, preto často prídu k lekárovi až s rozsiahlymi opuchmi, so zmenami na koži či s aktívnym vredom predkolenia.