MENU
zdravy-zivot

5 príznakov nebezpečných opuchov nôh. Viete, čo vám môže hroziť?

Rizikové opúchanie nôh môže začať nenápadnými náznakmi.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

5 príznakov nebezpečných opuchov nôh. Viete, čo vám môže hroziť?

Vylievajú sa vám koncom horúceho dňa nohy z topánok? Najmä ženy zvyknú opuchy riadne potrápiť.

Opuch je nadmerné nahromadenie voľnej tekutiny v priestore mimo ciev a buniek. „Mojich pacientov v lete najviac obťažujú na dolných končatinách. Teplo, sparné dni, pobyt na slnku cievam vôbec neprospieva,“ približuje všeobecná lekárka MUDr. Diana Ganajová z Košíc. Prečo je to tak? Za prvé, ak zabúdate piť, krv sa vám zráža. Za druhé, pri vyššej teplote se žily neprirodzene roztiahnu a ochabnú. Zhorší sa práca žilových chlopní, nedokážu zadržať tekutinu presúvajúcu sa do nôh, hromadí sa tu a presakuje do okolia. Preto sú také ťažké.

Sú choré?

Hoci opuchy samy o sebe väčšinou nie sú nebezpečné, sú nepríjemné pocitmi bolesti, ťažoby, tlaku a napätia. Predovšetkým v druhej polovici dňa,“ dopĺňa  MUDr. Petr Vařejka z Národného ústavu srdcových chorôb, že členky a dolné časti predkolenia obvykle odtečú, ak si ich vyložíte. Ak sa k opuchom, bolesti, pocitu ťažoby, nepokoja a únave v nohách pridá aj mravčenie, pálenie, brnenie, tŕpnutie, začervenanie, pocit horúčavy alebo chladu, môže ísť o príznaky vážnejšieho ochorenia, napríklad žilovej trombózy alebo chronickej žilovej nedostatočnosti, ktoré vedú k poruche prúdenia krvi v žilách smerom k srdcu.

Pri chorých žilách sa opuchy zvýraznia v teple, na konci dňa a tiež pri hormonálnych zmenách ako tehotenstvo či menštruácia. Neraz sa skombinuje opuch zo žíl s lymfatickým opuchom. Ak sa edémy nestratia ani po niekoľkých dňoch, je rozhodne dôvod navštíviť lekára,“ nabáda všeobecná lekárka.

Bežné opuchy:

 • najčastejšie okolo členkov a dolnej časti predkolenia
 • mäkké, bez farebných prejavov
 • symetricky na oboch nohách
 • po záťaži cez deň
 • rýchlo ustúpia po vyložení nôh

Choré opuchy:

 • okolo členkov, dolnej časti predkolenia a priehlavku
 • výraznejšia bolesť, sčervenanie, napätie, teplota v mieste opuchu, šíri sa do okolia
 • na jednej nohe
 • po záťaži cez deň sa zvýraznia
 • opakovane sa vracajú aj po úľave

Príznak srdca, pečene i tehotenstva

Predovšetkým metabolické ochorenia vedú k zmene zloženia a množstva telesných tekutín. „K poruche hospodárenia s tekutinami a zavodneniu vedú choroby srdca, obličiek či pečene. Nadbytočná tekutina sa potom hromadí v dolných končatinách v dôsledku gravitácie a pre vyšší tlak uniká z kapilár do podkožia,“ vysvetľuje cievny odborník.

Opuchy sú typické i v tehotenstve. Bývajú neškodné, no niekedy i problém. Spozornieť treba pri opuchoch iba jednej nohy, hrozí totiž uzávera žily. „Tiež ak sú na netypických miestach, nemiznú a zhoršujú sa. Alebo cítite dušnosť, búšenie srdca, závraty, mihá sa vám pred očami, či máte problém s močením,“ upozorňuje gynekológ Peter Krajkovič z Martina. Môže ísť o nebezpečnú preeklampsiu. Opuchy vyvolané spúšťajúcim ochorením sa vyriešia iba jeho, kompresívnymi pomôckami či preparátmi zlepšujúcimi funkciu žíl, srdcového svalu a ďalšími.

7 trikov proti opuchom:

 • chlad: vyhýbajte sa slnku, teplu, termálnym kúpaliskám a horúcej vani, doprajte si radšej chladnú sprchu či studený kúpeľ nôh
 • chôdza: čo najviac sa presúvajte pešo, vystúpte o zástavku skôr, alebo zaparkujte ďalej od domu
 • pohyb: zapájajte lýtko, prospieva najmä turistika, bicyklovanie, korčuľovanie, nordic walking
 • pitný režim: pite preventívne aspoň tri litre denne, každú hodinu približne 2 deci
 • krémy: vhodné sú maste, gély či tabletky z pagaštana konského, listnatca bodlinatého, z listov a bobúľ hrozna
 • horčík: ak opuchy sprevádzajú aj kŕče, užívajte pravidelne magnézium
 • správny sed: neprekladajte nohu cez nohu, radšej ich vyložte, ak cestujete, občas vystúpte a prejdite sa

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor