Opuch je nadmerné nahromadenie voľnej tekutiny v priestore mimo ciev a buniek. „Mojich pacientov v lete najviac obťažujú na dolných končatinách. Teplo, sparné dni, pobyt na slnku cievam vôbec neprospieva,“ približuje všeobecná lekárka MUDr. Diana Ganajová z Košíc. Prečo je to tak? Za prvé, ak zabúdate piť, krv sa vám zráža. Za druhé, pri vyššej teplote se žily neprirodzene roztiahnu a ochabnú. Zhorší sa práca žilových chlopní, nedokážu zadržať tekutinu presúvajúcu sa do nôh, hromadí sa tu a presakuje do okolia. Preto sú také ťažké.
Sú choré?
„Hoci opuchy samy o sebe väčšinou nie sú nebezpečné, sú nepríjemné pocitmi bolesti, ťažoby, tlaku a napätia. Predovšetkým v druhej polovici dňa,“ dopĺňa MUDr. Petr Vařejka z Národného ústavu srdcových chorôb, že členky a dolné časti predkolenia obvykle odtečú, ak si ich vyložíte. Ak sa k opuchom, bolesti, pocitu ťažoby, nepokoja a únave v nohách pridá aj mravčenie, pálenie, brnenie, tŕpnutie, začervenanie, pocit horúčavy alebo chladu, môže ísť o príznaky vážnejšieho ochorenia, napríklad žilovej trombózy alebo chronickej žilovej nedostatočnosti, ktoré vedú k poruche prúdenia krvi v žilách smerom k srdcu.
„Pri chorých žilách sa opuchy zvýraznia v teple, na konci dňa a tiež pri hormonálnych zmenách ako tehotenstvo či menštruácia. Neraz sa skombinuje opuch zo žíl s lymfatickým opuchom. Ak sa edémy nestratia ani po niekoľkých dňoch, je rozhodne dôvod navštíviť lekára,“ nabáda všeobecná lekárka.
Bežné opuchy:
- najčastejšie okolo členkov a dolnej časti predkolenia
- mäkké, bez farebných prejavov
- symetricky na oboch nohách
- po záťaži cez deň
- rýchlo ustúpia po vyložení nôh
Choré opuchy:
- okolo členkov, dolnej časti predkolenia a priehlavku
- výraznejšia bolesť, sčervenanie, napätie, teplota v mieste opuchu, šíri sa do okolia
- na jednej nohe
- po záťaži cez deň sa zvýraznia
- opakovane sa vracajú aj po úľave
Príznak srdca, pečene i tehotenstva
Predovšetkým metabolické ochorenia vedú k zmene zloženia a množstva telesných tekutín. „K poruche hospodárenia s tekutinami a zavodneniu vedú choroby srdca, obličiek či pečene. Nadbytočná tekutina sa potom hromadí v dolných končatinách v dôsledku gravitácie a pre vyšší tlak uniká z kapilár do podkožia,“ vysvetľuje cievny odborník.
Opuchy sú typické i v tehotenstve. Bývajú neškodné, no niekedy i problém. Spozornieť treba pri opuchoch iba jednej nohy, hrozí totiž uzávera žily. „Tiež ak sú na netypických miestach, nemiznú a zhoršujú sa. Alebo cítite dušnosť, búšenie srdca, závraty, mihá sa vám pred očami, či máte problém s močením,“ upozorňuje gynekológ Peter Krajkovič z Martina. Môže ísť o nebezpečnú preeklampsiu. Opuchy vyvolané spúšťajúcim ochorením sa vyriešia iba jeho, kompresívnymi pomôckami či preparátmi zlepšujúcimi funkciu žíl, srdcového svalu a ďalšími.
7 trikov proti opuchom:
- chlad: vyhýbajte sa slnku, teplu, termálnym kúpaliskám a horúcej vani, doprajte si radšej chladnú sprchu či studený kúpeľ nôh
- chôdza: čo najviac sa presúvajte pešo, vystúpte o zástavku skôr, alebo zaparkujte ďalej od domu
- pohyb: zapájajte lýtko, prospieva najmä turistika, bicyklovanie, korčuľovanie, nordic walking
- pitný režim: pite preventívne aspoň tri litre denne, každú hodinu približne 2 deci
- krémy: vhodné sú maste, gély či tabletky z pagaštana konského, listnatca bodlinatého, z listov a bobúľ hrozna
- horčík: ak opuchy sprevádzajú aj kŕče, užívajte pravidelne magnézium
- správny sed: neprekladajte nohu cez nohu, radšej ich vyložte, ak cestujete, občas vystúpte a prejdite sa