MENU
zdravy-zivot

Opuchnuté nohy? Vyskúšajte 5 SUPER trikov pre okamžitú úľavu

opuchnuté nohy
Zdravý život

Opuchnuté nohy? Vyskúšajte 5 SUPER trikov pre okamžitú úľavu

Úľavu vám určite prinesie, ak si nohy po náročnom dni vyložíte. Čo ešte? Máme pre vás 5 efektívnych tipov, vďaka ktorým sa s opuchmi vysporiadate rýchlo z pohodlia domova

Opuchnuté nohy nie sú len estetickým problémom, môžu hlásiť aj závažné zdravotné problémy.V lete sú za ne zodpovedné najmä horúčavy, ale ovplyvňuje ich aj nadváha. Tuk má totiž negatívny vplyv na krvný obeh v spodných končatinách.

Nohy akoby naliate vodou môžu spôsobiť aj niektoré lieky (napr. na diabetes, srdce, cievy či na bolesť). Negatívne pôsobí aj samotný diabetes, alebo lymfedém, čo je ochorenie lymfatického systému. Ako opuchnutým nohám úľaviť?

1. Zmeňte stravu

Za opuchy môže neraz aj strava. Hlavne množstvo soli, ktoré svojmu telu dávate. Odporúčané denné množstvo sodíka je približne 10 gramov pre mužov a 8 gramov pre ženy.

Dobrým spôsobom, ako dostať sodík z tela, je zaradiť do jedálnička potraviny obsahujúce draslík, napr. petržlen, avokádo, tuniaka, špenát, kuracie a bravčové mäso, sladké zemiaky, pažítku, cesnak či banán. 

2. Napite sa 

Drink,Water.,Close,Up,Of,Handsome,Young,Man,Pouring,FreshDrink,Water.,Close,Up,Of,Handsome,Young,Man,Pouring,Fresh
Zdroj: Shutterstock

Myslíte si, že opuchom zamedzíte, keď nebudete piť? Mýlite sa! Dodržiavanie pitného režimu je veľmi dôležité. Určite sa však vyhýbajte tvrdému alkoholu a káve. Dostatočný prísun tekutín pomáha znížiť hustotu krvi a tým aj sklon k jej zrážaniu.

Chybu neurobíte, keď budete popíjať citrusové džúsy alebo pokojne pojedať celé plody. Obsahujú prírodné flavonoidy, ktoré nájdeme aj v pohánke a rôznych žlto kvitnúcich léčivkách.

3. Lymfatická masáž 

Lymfatická masáž zlepšuje krvný obeh, a tým účinne zbavuje problémov práve s hromadením tekutiny v nohách. S domácou masážou začnite pri členkoch a pokračujte hore smerom ku kolenu. Vyhnite sa prílišnému tlaku a zvoľte skôr jemnejšie formu masáže. 

4. Zacvičte si 

Cvičením ľahko rozprúdite lymfu v oblasti rúk i nôh a vašim nohám sa uľaví. Ľahnite si na chrbát a zdvihnite ruky aj nohy do výšky. Rukami aj nohami začnite triasť podobným spôsobom, akoby ste chceli striasť vodu z vypratej bielizne. Nenáročné cvičenie môžete robiť  pokojne aj tesne pred spaním. 

5. Vankúš

Aj vyvýšená poloha je pre nohy dobrým pomocníkom. Je to jednoduché: zrolujte si uterák alebo použite vankúš, dajte si ho na posteť a položte si na neho nohy. Preferovaná výška by mala byť minimálne 15 cm, aby si nohy mohli dostatočne oddýchnuť. 

Všetky opuchy sa v lete horšia. Ktoré sú najnebezpečnejšie? Pýtali sme sa odborníkov a všetky dôležité informácie prinášame v júlovom čísle mesačníka Zdravie.

zdravie 07/2021zdravie 07/2021
Zdroj: NMH

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor