MENU
zdravy-zivot

Opuchnuté nohy? Vyskúšajte 5 SUPER trikov pre okamžitú úľavu

opuchnuté nohy
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Opuchnuté nohy? Vyskúšajte 5 SUPER trikov pre okamžitú úľavu

Úľavu vám určite prinesie, ak si nohy po náročnom dni vyložíte. Čo ešte? Máme pre vás 5 efektívnych tipov, vďaka ktorým sa s opuchmi vysporiadate rýchlo z pohodlia domova

Opuchnuté nohy nie sú len estetickým problémom, môžu hlásiť aj závažné zdravotné problémy.V lete sú za ne zodpovedné najmä horúčavy, ale ovplyvňuje ich aj nadváha. Tuk má totiž negatívny vplyv na krvný obeh v spodných končatinách.

Nohy akoby naliate vodou môžu spôsobiť aj niektoré lieky (napr. na diabetes, srdce, cievy či na bolesť). Negatívne pôsobí aj samotný diabetes, alebo lymfedém, čo je ochorenie lymfatického systému. Ako opuchnutým nohám úľaviť?

1. Zmeňte stravu

Za opuchy môže neraz aj strava. Hlavne množstvo soli, ktoré svojmu telu dávate. Odporúčané denné množstvo sodíka je približne 10 gramov pre mužov a 8 gramov pre ženy.

Dobrým spôsobom, ako dostať sodík z tela, je zaradiť do jedálnička potraviny obsahujúce draslík, napr. petržlen, avokádo, tuniaka, špenát, kuracie a bravčové mäso, sladké zemiaky, pažítku, cesnak či banán. 

2. Napite sa 

Drink,Water.,Close,Up,Of,Handsome,Young,Man,Pouring,FreshDrink,Water.,Close,Up,Of,Handsome,Young,Man,Pouring,Fresh
Zdroj: Shutterstock

Myslíte si, že opuchom zamedzíte, keď nebudete piť? Mýlite sa! Dodržiavanie pitného režimu je veľmi dôležité. Určite sa však vyhýbajte tvrdému alkoholu a káve. Dostatočný prísun tekutín pomáha znížiť hustotu krvi a tým aj sklon k jej zrážaniu.

Chybu neurobíte, keď budete popíjať citrusové džúsy alebo pokojne pojedať celé plody. Obsahujú prírodné flavonoidy, ktoré nájdeme aj v pohánke a rôznych žlto kvitnúcich léčivkách.

3. Lymfatická masáž 

Lymfatická masáž zlepšuje krvný obeh, a tým účinne zbavuje problémov práve s hromadením tekutiny v nohách. S domácou masážou začnite pri členkoch a pokračujte hore smerom ku kolenu. Vyhnite sa prílišnému tlaku a zvoľte skôr jemnejšie formu masáže. 

4. Zacvičte si 

Cvičením ľahko rozprúdite lymfu v oblasti rúk i nôh a vašim nohám sa uľaví. Ľahnite si na chrbát a zdvihnite ruky aj nohy do výšky. Rukami aj nohami začnite triasť podobným spôsobom, akoby ste chceli striasť vodu z vypratej bielizne. Nenáročné cvičenie môžete robiť  pokojne aj tesne pred spaním. 

5. Vankúš

Aj vyvýšená poloha je pre nohy dobrým pomocníkom. Je to jednoduché: zrolujte si uterák alebo použite vankúš, dajte si ho na posteť a položte si na neho nohy. Preferovaná výška by mala byť minimálne 15 cm, aby si nohy mohli dostatočne oddýchnuť. 

Všetky opuchy sa v lete horšia. Ktoré sú najnebezpečnejšie? Pýtali sme sa odborníkov a všetky dôležité informácie prinášame v júlovom čísle mesačníka Zdravie.

zdravie 07/2021zdravie 07/2021
Zdroj: NMH

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor