MENU
zdravy-zivot

Prsty na nohách ako detektor zdravia: Čo o vás prezradia tie vaše?

Shocked,Young,Woman,Looking,At,Her,Toe,Nails,With,Magnifying
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Prsty na nohách ako detektor zdravia: Čo o vás prezradia tie vaše?

Väčšinu dňa ich máme schované v topánkach, preto si ich často zabudnete poriadne prezrieť. Vaše nohy o vašom zdravotnom stave prezradia viac ako si myslíte.

Prsty na nohách sú počas chladnejších mesiacov schované v ponožkách či pančucháčoch a topánkach. Nie je sa čo čudovať, že vo vlhkom prostredí vznikne napríklad pleseň, čo sa prejaví na farbe a kvalite nechtov. Čoho predzvesťou je však strata ochlpenia či  opuch palca? 

Žltnú

Všimli ste si, že prsty na nohách sú hrubšie, žltnutú prípadne sa oddeľujú od kože? Na vine môže byť plesňová infekcia. Riziko jej vzniku zvyšujú lieky známe ako imunosupresíva, ktoré užívajú najmä ľudia s autoimunitnými ochoreniami. Plesne častejšie potrápia aj cukrovkárov.

Žlté nechty môžu byť takisto signálom pľúcneho ochorenia, chorôb lymfatického systému či reumatoidnej artritídy.

Pokračovať Ďalej (1/10)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor