MENU
zdravy-zivot

Prsty na nohách ako detektor zdravia: Čo o vás prezradia tie vaše?

Shocked,Young,Woman,Looking,At,Her,Toe,Nails,With,Magnifying
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Prsty na nohách ako detektor zdravia: Čo o vás prezradia tie vaše?

Väčšinu dňa ich máme schované v topánkach, preto si ich často zabudnete poriadne prezrieť. Vaše nohy o vašom zdravotnom stave prezradia viac ako si myslíte.

Prsty na nohách sú počas chladnejších mesiacov schované v ponožkách či pančucháčoch a topánkach. Nie je sa čo čudovať, že vo vlhkom prostredí vznikne napríklad pleseň, čo sa prejaví na farbe a kvalite nechtov. Čoho predzvesťou je však strata ochlpenia či  opuch palca? 

Žltnú

Všimli ste si, že prsty na nohách sú hrubšie, žltnutú prípadne sa oddeľujú od kože? Na vine môže byť plesňová infekcia. Riziko jej vzniku zvyšujú lieky známe ako imunosupresíva, ktoré užívajú najmä ľudia s autoimunitnými ochoreniami. Plesne častejšie potrápia aj cukrovkárov.

Žlté nechty môžu byť takisto signálom pľúcneho ochorenia, chorôb lymfatického systému či reumatoidnej artritídy.

Pokračovať Ďalej (1/10)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor