MENU
zdravy-zivot

Opúchajú vám nohy? Takto zistíte, či sú to choré žily

Unrecognized,Young,Asian,Woman,Had,Pain,At,Calves,Sitting,On
Zdravý život

Opúchajú vám nohy? Takto zistíte, či sú to choré žily

Naliate lýtka alebo členky, pretekajúce z topánok, nohám na kráse nepridajú. Cítite v nich aj ťažobu, napätie, bolesť?

Ak dlho stojíte alebo sedíte so spustenými nohami, steny žíl sa rozšíria viac, ako by mali. Chýba im dostatočné napätie. Nedokážu zadržať tekutinu, ktorá sa presúva do dolných končatín a hromadí sa tam.

Vznikajú pri záťaži cez deň

Dobre to poznajú predavačky, zdravotné sestry v nemocniciach, ale aj ľudia na homeofficoch, čo celé dni sedia za počítačom. Zdraví ľudia sa k opuchom dopracujú, ak chronicky preťažujú dolné končatiny. To má za následok poruchu prekrvenia. Od chorobných opuchov ich odlíšite ľahko. Najčastejšie sa objavujú okolo členkov a na dolnej časti predkolenia. Sú mäkké, bez farebných prejavov a tvoria sa symetricky na oboch nohách. . V noci, keď sa žilový systém vyprázdni, alebo keď si nohy vyložíte, rýchlo ustúpia,“ vysvetľuje cievny chirurg MUDr. Tibor Molčan.

Na opuchy sú väčšmi náchylní ľudia s chronickou žilovou nedostatočnosťou a kŕčovými žilami. Odborník objasňuje: „Žily na dolných končatinách sú ďalej od srdca a zároveň najnižšie. Čerpacia funkcia srdcového svalu tu už neúčinkuje a krv musí prekonať veľkú vzdialenosť v opačnom smere, ako pôsobí gravitácia. Ak majú žily z rôznych príčin oslabené steny, pod tlakom krvi sa rozťahujú."

Keď prestanú dobre fungovať aj žilové chlopne

„Situácia sa ešte zhorší. Krv, ktorá by mala prúdiť od členkov k srdcu a z povrchových žíl do hlbokého žilového systému, sa v žilách spomaľuje, hromadí alebo sa dokonca vracia späť. Dôsledkom sú nepekné uzly, varixy, ktoré sa vydúvajú až na úroveň kože,“ pokračuje odborník.  

Opuchy sa v takom prípade zväčša objavia v dolnej polovici predkolenia, okolo členkov a na priehlavku. Vyvíjajú sa cez deň, hlavne ak v práci sedíte alebo stojíte, alebo v horúčavách. „Podobne ako fyziologický opuch, aj tento ustúpi po dostatočne dlhom spánku, a keď si odpočiniete s nohami vyloženými do vyššej polohy. Keď je však záťaž väčšia a z rôznych dôvodov nefunguje odčerpávanie krvi smerom do srdca, opuchy pretrvávajú,“ upozorňuje odborník.

Vašim nohám prospeje, ak si ich po náročnom dni vyložíte.Vašim nohám prospeje, ak si ich po náročnom dni vyložíte.
Vašim nohám prospeje, ak si ich po náročnom dni vyložíte.
Zdroj: Shutterstock

Pri ťažších formách žilovej nedostatočnosti hrozí, že prejde až do otvoreného vredu predkolenia. „Spravidla sa vyvinie na jednej končatine, najmä na vnútornej strane predkolenia nad členkom. V okolí defektu koža odumiera a výrazne mení farbu. Liečba je časovo i finančne veľmi náročná.“

Článok pokračuje na ďalšej strane >> >>

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor