MENU
zdravy-zivot

Ako zahnať hlad po cvičení a oplatí sa vám, aby ste trénovali nalačno?

Aj po tréningu si môžete dať niečo pod zub.

Súvisiace témy

Zdravý život

Ako zahnať hlad po cvičení a oplatí sa vám, aby ste trénovali nalačno?

Ako skombinovať stravovanie s cvičením? Čo si dať na večeru, keď prídete domov z fitka a ste hladní?

Zakomponovať správne stravovanie do tréningu je niekedy ťažké. Rýchle životné tempo mnohých núti k tomu, že cvičiť chodia hladní alebo naopak rýchlo hodia do brucho všetko, čo nájdu po ceste. Na čo si dávať pozor?

1. Môže trénovať nalačno každý?

Teší sa veľkej popularite a mnohí sú presvedčení o tom, že rýchlejšie schudnúť. Tréning nalačno nie je pre každého. Často končí slabosťou alebo závratom, ide o hypoglykémiu. Objavuje sa častejšie u ľudí, ktorí sú zvyknutí jesť na raňajky. Nájdete však aj takých, ktorí tréning nalačno bez problémov zvládnu. Nechcete jesť veľa? Dajte si tridsať minút pred tréningom aspoň banán. Najlepšie je počúvať svoje telo, niekomu tréning nalačno skutočne nevyhovuje.

2. Čím narýchlo zahnať hlad?

Celý deň nemám čas na poriadne jedlo, ale tréning nechcem vynechať. Existuje prvá pomoc, ktorá mi zaplní, ale nezaťaží žalúdok? Ideálne je ovocie. Siahnuť môžete napríklad po jablku. Niekedy je klasické ovocie vhodnejším riešením ako rozličné energetické tyčinky. Ak máte dlhú pracovnú dobu, radšej sa vyberte na tréning ráno. Ľahšie si do harmonogramu naplánujete aj stravu. 

3. Urobte si prestávku

Bude ma bolieť brucho, ak sa najem tesne pred cvičením? Je to individuálne. Niekomu žalúdok skutočne strávi aj ťažší obed do hodiny. Po jedle by ste si však mali dopriať prestávku v priemere dve až tri hodiny, potom sa vyberte cvičiť. Pri menšej prestávke skutočne riskujete bolesť žalúdka. Telo bude sústrediť energiu na precvičovanie svalov a nie na trávenie. Práve preto sa môže skončiť cvičenie nepríjemnými ťažkosťami. 

4. Záchrana po tréningu

Po tréningu ma väčšinou prepadne hlad. Môžem si dať aspoň jogurt? Ideálna je kombinácia bielkovín a zeleniny. Naservírovať si môžete hlávkový šalát so syrom a olivami, prípadne uhorku s tofu syrom či paradajkami, ale aj nemastné mäso, bielka či akékoľvek prírodné syry, prípadne dusená zelenina. 

5. Chcete schudnúť?

Ako by mal vyzerať jedálny lístok, keď cvičím a potrebujem zhodiť pár kilogramov? Na raňajky sú vhodné ovsené vločky. Ovocie si nechajte na desiatu. Na obed je ideálne mäso so zeleninou, z času na čas ho pokojne môžete prestriedať s cestovinou. Ak vás poobede prepadne hlad, dajte si tvaroh alebo jogurtový nápoj. Na večeru je opäť ideálna zelenina. Kombinovať ju môžete so syrom.

 


 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor