MENU
zdravy-zivot

Onkologička o najväčšej chybe Slovákov: Dôvody, prečo ťaháte s rakovinou za kratší koniec

Život vám môže zachrániť správne načasovanie.

Súvisiace témy

Zdravý život

Onkologička o najväčšej chybe Slovákov: Dôvody, prečo ťaháte s rakovinou za kratší koniec

Podľa onkologičky Bibiány Brezinovej pacienti, ktorí podceňujú príznaky rakoviny a pre pracovnú vyťaženosť a obavy prídu neskoro, sú extrém.

O rakovine počuť na každom kroku. Nesledujú sa dnes ľudia až príliš?

To závisí od človeka. Niektorí naozaj aj pri banálnejších ochoreniach myslia na rakovinu. Hlavne tí, ktorí sa s ochorením už stretli v rodine, u spolupracovníkov, priateľov. Vedia, akou ťažkou skúškou museli prejsť.

Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

Radšej prísť k lekárovi dvakrát zbytočne ako raz a neskoro?

Opačný extrém sú ľudia, ktorí príznaky podceňujú a na vyšetrenie neprídu včas. Často pre pracovnú zaneprázdnenosť a predovšetkým strach. Odkladaním vyšetrenia sa situácia sama nevyrieši a ťažkosti sa nestratia. Bude to len horšie. Samotná liečba má oveľa lepšie výsledky v skorších štádiách ochorenia.

Možno len nevedia, kedy hrčka alebo bolesť sú už naozaj vážne. Čo by nás malo vystrašiť?

Strata telesnej hmotnosti, nevoľnosť, bolesti a krvácanie bez zjavnej príčiny, krvácanie z konečníka, dlhšie trvajúci kašeľ, zachrípnutie až chrapot, zmena osobnosti, pamäti, rovnováhy bývajú všeobecné, nešpecifické prejavy ochorenia. Špecifické príznaky zase poukážu na poškodenie konkrétnych orgánov ako zmeny na koži, zmeny vo vyprázdňovaní, hmatné hrčky. Ešte neznamenajú, že máme rakovinu, no netreba ich podceňovať.

7 príznakov najnebezpečnejších rakovín. Ozvú sa o 5 minút 12, sledujte sa!

Dokážem rozoznať príznaky banálneho ochorenia od rakoviny?

Ťažko. Odlíšiť tieto príznaky od iného ochorenia bežný človek nedokáže. Musí to vyšetriť odborník. Aj „banálne“ ochorenia môžu mať intenzívne príznaky. Treba prihliadať na to, či sa na pracovisku alebo životným štýlom vystavujete látkam, ktoré môžu spôsobiť rakovinu. Alebo či sa nevyskytla u príbuzných.

Ako dlho nádor spí, kým sa prejaví?

Rakovina sa môže v organizme vyvíjať istý čas bez akýchkoľvek príznakov. Rýchlosť rastu nádoru závisí od rýchlosti delenia buniek. Spočiatku sa zväčšuje pomalšie. Potom závisí od prístupu k cievnemu systému, schopnosti získať živiny a kyslík a zbavovať sa odpadov svojho metabolizmu. Ak nahmatáte na tele akýkoľvek útvar, treba rýchlo prísť.

► Je to naozaj rakovina? 4 podozrivých útvarov sa nemusíte báť, pri ďalších zbystrite

Sú varovné signály rakoviny iné u starších ľudí, detí, u mužov či žien?

Príznaky ochorenia ovplyvňuje typ nádoru a umiestnenie. Sú približne rovnaké vo všetkých vekových skupinách, u mužov aj u žien. Skôr rolu hrá, ako ich interpretujeme. Pravdepodobnejšie si všimnete slabosť, únavu a chudnutie u doteraz neposedného dieťaťa ako u staršieho človeka. U takého to môže vyplývať aj zo stresu, prepracovanosti, prípadne iných chronických ochorení.

Čo rozhodne o tom, či rakovinu dostanem alebo nie?

Príčinu vzniku rakoviny dodnes nepoznáme. Podieľajú sa na tom chemické karcinogény, fyzikálne faktory, rôzne druhy žiarenia, vírusové a bakteriálne ochorenia, genetická predispozícia. Súčasný vyčerpávajúci životný štýl, často spojený s extrémnym stresom, nedostatočnou fyzickou aktivitou, nepravidelnou a často nezdravou stravou zvyšuje riziko vzniku nielen rakoviny, ale aj iných civilizačných ochorení.

Napríklad? 

Strava bohatá na červené mäso a mäsové výrobky, na tuky, s nízkym podielom ovocia, zeleniny a vlákniny môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny. Obezita zas pažeráka, pankreasu, hrubého čreva, maternice i prsníka. Každý z nás je zodpovedný za svoje zdravie. Ak je to čo len trochu možné, upravte stravu, zvýšte pohybovú aktivitu, obmedzte fajčenie a alkohol. A pravidelne absolvujte preventívne prehliadky.

15 prekvapivých činností vedúcich k rakovine. Aspoň dve z nich robíte práve teraz

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia