MENU
zdravy-zivot

Odborníčka radí: Stres a úzkosť pod kontrolou. Ako byť psychicky fit?

Každý štvrtý Slovák prekoná duševnú chorobu.
Zdravý život

Odborníčka radí: Stres a úzkosť pod kontrolou. Ako byť psychicky fit?

Neliečenie psychických problémov môže skončiť aj samovraždou. Naučte sa týmto problémom predchádzať.

Čo môžete urobiť preto, aby ste si svoje duševné zdravie v dnešnej hektickej a náročnej dobe udržali?

Poznajte sám seba

„Je to nesmierne dôležité,“ hovorí psychologička Mgr. Dagmar Šimkovicová z Via Clinic v Bratislave. „Skúmajte sa a zisťujte, prečo ste niečo urobili alebo neurobili. Pomáha aj sebapozorovanie a zapisovanie si vecí, ktoré vás na sebe prekvapia. Ak vám niekto niečo hovorí, počúvajte ho bez toho, aby ste mu skákali do reči. Naučte sa prijímať spätnú väzbu na seba. Aj tak sa môžete veľa dozvedieť."

Neodkladajte veci, ktoré máte urobiť

„Spôsobí to zbytočne veľké napätie a neustále vás to bude v myšlienkach vyrušovať,“ upozorňuje psychologička.

Dostatočne relaxujte

Aj pasívne, hoci sa dnes preferuje skôr aktívny oddych. Každá minúta dňa však nemusí byť zaplnená nejakou aktivitou a honbou za zážitkami. Je to únavné, preto si občas dožičte regeneračný deň. Aspoň na pár hodín vypnite mobil, zabudnite na facebook a televíziu. Naozaj nepotrebujete vedieť o každej správe, ktorá okolo vás preletí.

Pozor! 8 jasných signálov, že vaše telo ovláda stres

Dbajte na pravidelný režim

Vždy si doprajte dostatočný spánok a dodržiavajte zdravú životosprávu. Tiež prispievajú k duševnej pohode.

Usmerňujte svoje myšlienky a predstavy

Je to náročné, ale potrebné. Inak sa môžu neustále uberať negatívnym smerom. Najmä vtedy, ak ste zvyknutí myslieť iba na zlé konce. Negatívne predstavy preto zastavte hneď, ako vás prekvapia. Možno nebudete na prvý alebo druhý pokus úspešní, ale dá sa to vedome naučiť.

Odkloňte ich

Ak vás aj prekvapia negatívne emócie, existujú prostriedky, ktoré vám môžu pomôcť. Je to rozhovor o problémoch s blízkymi, priateľmi či partnerom. Keď pociťujete veľkú bolesť, nehanbite sa poplakať si. Na iné myšlienky vás môže priviesť aj hudba, spev, niekedy aj trocha samoty. Prospieva i šport, telesná práca, návšteva divadla alebo iných kultúrnych podujatí.

Vyhnite sa im

Ak vám život prihráva náročné situácie, určite si nepomáhajte alkoholom alebo drogami. „Vďaka nim síce môžete na ťažkosti zabudnúť, no len na chvíľu. „Po vyprchaní ich účinku sa budete cítiť zrejme ešte horšie. Navyše hrozí, že si takýmto správaním privodíte závislosť a ešte väčšie problémy," varuje psychologička Mgr. Dagmar Šimkovicová.

Mohlo by vás zaujímať: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor