MENU
zdravy-zivot

Odborníčka radí: Stres a úzkosť pod kontrolou. Ako byť psychicky fit?

Každý štvrtý Slovák prekoná duševnú chorobu.
Zdravý život

Odborníčka radí: Stres a úzkosť pod kontrolou. Ako byť psychicky fit?

Neliečenie psychických problémov môže skončiť aj samovraždou. Naučte sa týmto problémom predchádzať.

Čo môžete urobiť preto, aby ste si svoje duševné zdravie v dnešnej hektickej a náročnej dobe udržali?

Poznajte sám seba

„Je to nesmierne dôležité,“ hovorí psychologička Mgr. Dagmar Šimkovicová z Via Clinic v Bratislave. „Skúmajte sa a zisťujte, prečo ste niečo urobili alebo neurobili. Pomáha aj sebapozorovanie a zapisovanie si vecí, ktoré vás na sebe prekvapia. Ak vám niekto niečo hovorí, počúvajte ho bez toho, aby ste mu skákali do reči. Naučte sa prijímať spätnú väzbu na seba. Aj tak sa môžete veľa dozvedieť."

Neodkladajte veci, ktoré máte urobiť

„Spôsobí to zbytočne veľké napätie a neustále vás to bude v myšlienkach vyrušovať,“ upozorňuje psychologička.

Dostatočne relaxujte

Aj pasívne, hoci sa dnes preferuje skôr aktívny oddych. Každá minúta dňa však nemusí byť zaplnená nejakou aktivitou a honbou za zážitkami. Je to únavné, preto si občas dožičte regeneračný deň. Aspoň na pár hodín vypnite mobil, zabudnite na facebook a televíziu. Naozaj nepotrebujete vedieť o každej správe, ktorá okolo vás preletí.

Pozor! 8 jasných signálov, že vaše telo ovláda stres

Dbajte na pravidelný režim

Vždy si doprajte dostatočný spánok a dodržiavajte zdravú životosprávu. Tiež prispievajú k duševnej pohode.

Usmerňujte svoje myšlienky a predstavy

Je to náročné, ale potrebné. Inak sa môžu neustále uberať negatívnym smerom. Najmä vtedy, ak ste zvyknutí myslieť iba na zlé konce. Negatívne predstavy preto zastavte hneď, ako vás prekvapia. Možno nebudete na prvý alebo druhý pokus úspešní, ale dá sa to vedome naučiť.

Odkloňte ich

Ak vás aj prekvapia negatívne emócie, existujú prostriedky, ktoré vám môžu pomôcť. Je to rozhovor o problémoch s blízkymi, priateľmi či partnerom. Keď pociťujete veľkú bolesť, nehanbite sa poplakať si. Na iné myšlienky vás môže priviesť aj hudba, spev, niekedy aj trocha samoty. Prospieva i šport, telesná práca, návšteva divadla alebo iných kultúrnych podujatí.

Vyhnite sa im

Ak vám život prihráva náročné situácie, určite si nepomáhajte alkoholom alebo drogami. „Vďaka nim síce môžete na ťažkosti zabudnúť, no len na chvíľu. „Po vyprchaní ich účinku sa budete cítiť zrejme ešte horšie. Navyše hrozí, že si takýmto správaním privodíte závislosť a ešte väčšie problémy," varuje psychologička Mgr. Dagmar Šimkovicová.

Mohlo by vás zaujímať: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mútny moč synčeka poškodil nočník. Je to okej?

V bežnom stave je moč číry a má zlatožltú farbu. A to aj vďaka farbivu zvanému urochróm. Môže sa zakaliť po určitých jedlách, zelenine, nápojoch, alebo účinkom niektorých špecifických liekov. Tmavšia farba avizuje potrebu pridať tekutiny. Moč zafarbia aj bielkoviny, hnis, krv alebo dokonca výkaly. Niekedy aj bez toho, aby išlo o príznak vážneho ochorenia - napríklad pri horúčke, prehriatí alebo podchladení organizmu, pri nadmernej fyzickej námahe. Farba moču býva ráno tmavšia, lebo sa v močovom mechúre koncentruje z celej noci. Biele sfarbenie či  „ako mlieko“ niekedy spôsobí prítomnosť veľkého množstva istých minerálov, ako vápnika či fosforu alebo bielkovín. Odporúčam navštíviť obvodného pediatra, ktorý moč vyšetrí.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia