MENU
zdravy-zivot

Odborníčka radí: Stres a úzkosť pod kontrolou. Ako byť psychicky fit?

Každý štvrtý Slovák prekoná duševnú chorobu.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Odborníčka radí: Stres a úzkosť pod kontrolou. Ako byť psychicky fit?

Neliečenie psychických problémov môže skončiť aj samovraždou. Naučte sa týmto problémom predchádzať.

Čo môžete urobiť preto, aby ste si svoje duševné zdravie v dnešnej hektickej a náročnej dobe udržali?

Poznajte sám seba

„Je to nesmierne dôležité,“ hovorí psychologička Mgr. Dagmar Šimkovicová z Via Clinic v Bratislave. „Skúmajte sa a zisťujte, prečo ste niečo urobili alebo neurobili. Pomáha aj sebapozorovanie a zapisovanie si vecí, ktoré vás na sebe prekvapia. Ak vám niekto niečo hovorí, počúvajte ho bez toho, aby ste mu skákali do reči. Naučte sa prijímať spätnú väzbu na seba. Aj tak sa môžete veľa dozvedieť."

Neodkladajte veci, ktoré máte urobiť

„Spôsobí to zbytočne veľké napätie a neustále vás to bude v myšlienkach vyrušovať,“ upozorňuje psychologička.

Dostatočne relaxujte

Aj pasívne, hoci sa dnes preferuje skôr aktívny oddych. Každá minúta dňa však nemusí byť zaplnená nejakou aktivitou a honbou za zážitkami. Je to únavné, preto si občas dožičte regeneračný deň. Aspoň na pár hodín vypnite mobil, zabudnite na facebook a televíziu. Naozaj nepotrebujete vedieť o každej správe, ktorá okolo vás preletí.

Pozor! 8 jasných signálov, že vaše telo ovláda stres

Dbajte na pravidelný režim

Vždy si doprajte dostatočný spánok a dodržiavajte zdravú životosprávu. Tiež prispievajú k duševnej pohode.

Usmerňujte svoje myšlienky a predstavy

Je to náročné, ale potrebné. Inak sa môžu neustále uberať negatívnym smerom. Najmä vtedy, ak ste zvyknutí myslieť iba na zlé konce. Negatívne predstavy preto zastavte hneď, ako vás prekvapia. Možno nebudete na prvý alebo druhý pokus úspešní, ale dá sa to vedome naučiť.

Odkloňte ich

Ak vás aj prekvapia negatívne emócie, existujú prostriedky, ktoré vám môžu pomôcť. Je to rozhovor o problémoch s blízkymi, priateľmi či partnerom. Keď pociťujete veľkú bolesť, nehanbite sa poplakať si. Na iné myšlienky vás môže priviesť aj hudba, spev, niekedy aj trocha samoty. Prospieva i šport, telesná práca, návšteva divadla alebo iných kultúrnych podujatí.

Vyhnite sa im

Ak vám život prihráva náročné situácie, určite si nepomáhajte alkoholom alebo drogami. „Vďaka nim síce môžete na ťažkosti zabudnúť, no len na chvíľu. „Po vyprchaní ich účinku sa budete cítiť zrejme ešte horšie. Navyše hrozí, že si takýmto správaním privodíte závislosť a ešte väčšie problémy," varuje psychologička Mgr. Dagmar Šimkovicová.

Mohlo by vás zaujímať: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor