Čo môžete urobiť preto, aby ste si svoje duševné zdravie v dnešnej hektickej a náročnej dobe udržali?
Poznajte sám seba
„Je to nesmierne dôležité,“ hovorí psychologička Mgr. Dagmar Šimkovicová z Via Clinic v Bratislave. „Skúmajte sa a zisťujte, prečo ste niečo urobili alebo neurobili. Pomáha aj sebapozorovanie a zapisovanie si vecí, ktoré vás na sebe prekvapia. Ak vám niekto niečo hovorí, počúvajte ho bez toho, aby ste mu skákali do reči. Naučte sa prijímať spätnú väzbu na seba. Aj tak sa môžete veľa dozvedieť."
Neodkladajte veci, ktoré máte urobiť
„Spôsobí to zbytočne veľké napätie a neustále vás to bude v myšlienkach vyrušovať,“ upozorňuje psychologička.
Dostatočne relaxujte
Aj pasívne, hoci sa dnes preferuje skôr aktívny oddych. Každá minúta dňa však nemusí byť zaplnená nejakou aktivitou a honbou za zážitkami. Je to únavné, preto si občas dožičte regeneračný deň. Aspoň na pár hodín vypnite mobil, zabudnite na facebook a televíziu. Naozaj nepotrebujete vedieť o každej správe, ktorá okolo vás preletí.
Pozor! 8 jasných signálov, že vaše telo ovláda stres
Dbajte na pravidelný režim
Vždy si doprajte dostatočný spánok a dodržiavajte zdravú životosprávu. Tiež prispievajú k duševnej pohode.
Usmerňujte svoje myšlienky a predstavy
Je to náročné, ale potrebné. Inak sa môžu neustále uberať negatívnym smerom. Najmä vtedy, ak ste zvyknutí myslieť iba na zlé konce. Negatívne predstavy preto zastavte hneď, ako vás prekvapia. Možno nebudete na prvý alebo druhý pokus úspešní, ale dá sa to vedome naučiť.
Odkloňte ich
Ak vás aj prekvapia negatívne emócie, existujú prostriedky, ktoré vám môžu pomôcť. Je to rozhovor o problémoch s blízkymi, priateľmi či partnerom. Keď pociťujete veľkú bolesť, nehanbite sa poplakať si. Na iné myšlienky vás môže priviesť aj hudba, spev, niekedy aj trocha samoty. Prospieva i šport, telesná práca, návšteva divadla alebo iných kultúrnych podujatí.
Vyhnite sa im
Ak vám život prihráva náročné situácie, určite si nepomáhajte alkoholom alebo drogami. „Vďaka nim síce môžete na ťažkosti zabudnúť, no len na chvíľu. „Po vyprchaní ich účinku sa budete cítiť zrejme ešte horšie. Navyše hrozí, že si takýmto správaním privodíte závislosť a ešte väčšie problémy," varuje psychologička Mgr. Dagmar Šimkovicová.
Mohlo by vás zaujímať:
- Podliehate panike? Záchvat úzkosti pripomína infarkt, s pomocou nečakať
- Každých 40 sekúnd zomrie na svete 1 samovrah. Ako by ste mohli pomôcť?
- Hrozí vám nervové zrútenie? Týchto 7 signálov nesmiete podceniť!