MENU
zdravy-zivot

Odborníčka odhaľuje zásadu ako zistíte, z ktorých potravín schudnete práve vy

Odborníčka na zdravý životný štýl a najmä výživu precestovala s manželom celý svet a zbierala vedomosti aj skúsenosti, ktoré prevádza do praxe aj u nás.
Zdravý život

Odborníčka odhaľuje zásadu ako zistíte, z ktorých potravín schudnete práve vy

Nepotrebujete žiadnych predražených výživových poradcov. Jedzte skutočné potraviny a budete zdraví aj štíhli, odporúča popredná dietologička.

Uznávaná česká odborníčka a propagátorka zdravej výživy Margit Slimáková si myslí, že okrem záplavy najrôznejšieho jedla v našich obchodoch sme zaplavení aj množstvom kadejakých vzájomne si protirečiacich odporúčaní, čo máme a nemáme robiť a čo jesť, aby sme boli zdraví a štíhli. Pýtali sme sa jej, ako sa v tom má bežný človek vyznať.

Na čo by sme mali dbať pri výbere zdravých potravín? A komu veriť?

Čím viac všetky tie rady počúvame, tým menej vnímame potreby nášho tela. Sledujeme, čo tvrdia časopisy, lekári, kamarátky, kolegyne... A sme čoraz viac zmätení a zneistení. To je podľa mňa hlavný problém. Som presvedčená, že každý z nás môže jesť veľmi dobre, slušne, zdravo, chutne aj cenovo dostupne. A stačí na to jediné pravidlo zdravej výživy – jedzte skutočné potraviny a jedlá z nich. Nekupujte ultra spracované produkty, ale základné potraviny. Ak chcete urobiť dieťaťu kašu, nerobte ju z instantných presladených prefabrikátov, kúpte obyčajné ovsené vločky, jablká, hrozienka, biely jogurt a z toho urobte základnú kašu.

A ak nemáme v okolí biofarmu či ekoobchod, len obyčajný supermarket?

Ak začnete jesť skutočné potraviny, nech budú odkiaľkoľvek, urobíte ten najväčší a najdôležitejší krok k zdravej výžive. Netrápme sa tým, čo nie je možné. Lebo stres nám môže ublížiť viac než akákoľvek potravina. 

Pri chudnutí odložte odšťavovač čím skôr z dosahu. Ako vám môže skomplikovať život?

Čo sú vo vašom ponímaní skutočné potraviny?

Sú to základné potraviny, ďalej minimálne priemyselne upravované potraviny a jedlá pripravené z nich. Problém vidím v ultra spracovaných potravinárskych produktoch. Základná potravina je akákoľvek rastlinná potravina, ideálne tá, ktorá vyrastie z kvalitnej pôdy, ďalej akákoľvek živočíšna potravina, ideálne zo zvieraťa kŕmeného kvalitnou stravou, s ktorým sa slušne zaobchádzalo, a pod minimálnou priemyselnou úpravou rozumiem fyzikálnu úpravu, napríklad keď sa zo smotany stlčie maslo. Alebo fermentáciu, povedzme biely plnotučný jogurt. Ak bol osladený, ochutený, odtučnený, už nie je dôvod ho jesť.

Odborníčka odhaľuje zásadu ako zistíte, z ktorých potravín schudnete práve vyOdborníčka odhaľuje zásadu ako zistíte, z ktorých potravín schudnete práve vy
Zdroj: Robo Hubač

Sama Margit je nádherne štíhla práve vďaka prirodzeným potravinám. Foto: Robo Hubač

Takže sa netreba hnať za biopotravinami?

Základné zloženie ako bielkoviny, cukry, tuky, majú približne rovnaké ako „nebio“. No biopotraviny majú takmer určite menšiu záťaž zvyškami agrochemikálií a vyšší obsah niektorých mikroživín. Ale konzumácia biopotravín nie je len to, čo jeme. Je to náš postoj k ochrane životného prostredia a rešpekt k zachovaniu udržateľnosti poľnohospodárstva, čistoty ovzdušia, vody, pôdy... Je to vyšší level. 

Vyskúšali sme za vás: Návod na chudnutie s príchuťou tajomna

Ako naložiť s odporúčaním - počúvajte svoje telo a budete vedieť, čo jesť a čo vám škodí? Čo ak svoje telo nepočujem?

Viete prečo ho nepočujete? Lebo jeme komerčnú stravu, kde je hromada cukru, dochucovadiel, zvýrazňovačov chute, aditív... Vnímame tieto neprirodzené chute a túžime po nich. Prvá podmienka, aby sme dokázali počúvať svoje telo, je jesť skutočné potraviny. Ak si na nich postavíte jedálny lístok na dva-tri mesiace, chute sa vám úplne zmenia a začnete reakcie svojho tela vnímať. Ale pri prevahe komerčnej, bežnej stravy na to nemáte šancu. Je to, akoby ste chceli počúvať spev vtákov v meste, kde je strašný rachot dopravy. Tam si vtáčí spev nevieme užívať a vnímať ho. Vinou komerčných potravín nevnímame skutočné potreby tela a skutočné chute. Takže prvý krok – skutočné potraviny a potom vnímať, čo nám telo hovorí.

Ste krásne štíhla. Pomáhajú skutočné potraviny aj chudnúť?

Nikdy neodporúčam nejakú stravu na chudnutie. Telo si za pár mesiacov pri stravovaní skutočnými potravinami nájde optimálnu hmotnosť bez toho, aby sme ho kontrolovali, premeriavali, vážili. Tieto potraviny obsahujú množstvo mikroživín a neprejedáme sa nimi. Za tridsať rokov praxe som nemala klienta, ktorý by stlstol z ovsených vločiek, vajíčok alebo zo šošovice. To sú jednoducho potraviny, ktorými sa nikto z nás neprejedá. Najeme sa do sýtosti a je to v pohode. Nie sú návykové, nenútia nás jesť ich neprimerane. 

7 signálov prezradí, čo práve chýba vášmu telu. Doplňte to!

Kto je Margit Slimáková

Jedna z najznámejších českých špecialistiek na zdravotnú prevenciu a výživu. Venuje sa poradenstvu a hlavne osvete v oblasti zdravého životného štýlu. Žila a pracovala v Nemecku, Číne, USA, vo Francúzsku. S manželom Ivanom majú tri deti.

Mohlo by vás zaujímať: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička

Je možné, aby zubná pasta spôsobovala citlivosť zubov?

Zubné pasty by nemali vyvolať citlivosť zubov. Je však pravda, že bieliaci účinok väčšiny bieliacich zubných pást je založený na ich jemnom brúsnom účinku, od ktorého sa očakáva očistenie zuba od pigmentov z návykových látok a zo stravy. To môže mať na zub zjasňujúce účinky. Za istých okolností však tento brúsny efekt môže obnažiť mikrokanáliky zuboviny na krčku zuba, čo by mohlo spôsobiť citlivosť na studené a mechanické podnety. Riešením je prejsť na zubnú pastu typu „sensitive“ alebo „rapid“. V prípade pretrvávajúcej citlivosti navštíviť stomatológa, ktorý citlivý krčok ošetrí špeciálnym lakom.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia