MENU
zdravy-zivot

Radi si doprajete malú sladkosť? Pozor na túto nečakanú HROZBU!

Two,Young,Female,Friends,Laugh,And,Eat,Chocolate,Outdoors
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Radi si doprajete malú sladkosť? Pozor na túto nečakanú HROZBU!

Cukor má nečakane vážny vplyv nielen na telo, ale aj na psychiku. Komu škodí viac, ženám či mužom?

Rada vypekáte dobroty? Nedeľa bez koláčika sa nepočíta? Alebo chodievate s priateľom či manželom na obľúbenú zmrzlinu? Možno by ste to mali prehodnotiť! Muži, ktorí jedia stravu s vysokým obsahom cukru, majú o 23 % zvýšené riziko vzniku duševnej poruchy.

Cukor ničí duševné zdravie

Bez ohľadu na to, či ste muž alebo žena, ak ste sa už na depresiu liečili, cukor zvyšuje riziko jej návratu. Tvrdia to odborníci z University College v Londýne. Analyzovali údaje a súvislosti medzi príjmom cukru a duševným zdravím u viac ako 5000 mužov a 2000 žien v priebehu 30 rokov.

Z výskumu vyplýva, že miliónom mužov po celom svete hrozí, že sa môžu stať úzkostnými a depresívnymi. A to len vďaka tomu, že to preháňajú s príjmom sladkých jedál. Pri konzumácii viac ako 67 g cukru denne sa po 5 rokoch zvyšuje riziko rozvoja depresie o nezanedbateľných 23 % v porovnaní s tými, ktorí zjedli denne menej ako 39,5 g. Odporúčaná denná dávka cukru pre dospelého muža je 30 g, podľa štatistík to ale väčšina chlapov asi dvojnásobne prekračuje. Nemusia sa pritom objedať zákuskami či zmrzlinou, cukry sú ukryté v množstve spracovaných potravín. U žien sa rovnaká spojitosť medzi cukrom a vznikom depresie nezistila.

Sladké môže privolať depresiu späť

„Existuje mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú vznik depresie či bipolárnej poruchy. Strava s vysokým obsahom sladkých potravín a nápojov môže byť povestná posledná kvapka, po ktorej pohár pretečie,“ vraví vedúca štúdie Dr Anika Knüppel z University College v Londýne.

Bez rozdielu pohlavia však podľa výskumu platí, že ak sa u človeka už psychicky podmienené poruchy nálady vyskytovali, pri vysokej konzumácii cukru je viacnásobná šanca, že po piatich rokoch sa depresia prihlási znova, a to v porovnaní s tými, ktorí toľko cukru nejedli. 

Kde-tu si život osladiť je OK

Zároveň sa ukázalo, že depresie či bipolárne poruchy nezvyšujú záujem ľudí o jedlo s vysokým obsahom cukru. „Sladké jedlo vyvoláva v krátkodobom horizonte pozitívne pocity. Preto ľudia v zlej nálade môžu jesť sladké potraviny s nádejou, že sa im nálada zlepší. Naša štúdia však naznačuje, že vysoký príjem sladkých potravín má účinok na duševné zdravie z dlhodobejšieho hľadiska,“ vraví Dr. Knüppel. 

Ďalšie výskumy ohľadne potvrdenia súvislosti cukru a depresií prebiehajú, nie všetci odborníci ju považujú za takú jednoznačnú.

Počuli ste náš podcast?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor