MENU
zdravy-zivot

Ocot vám pomôže vylepšiť postavu i byt. Ako ho môžete použiť?

Jablčný ocot.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ocot vám pomôže vylepšiť postavu i byt. Ako ho môžete použiť?

Jablčný ocot vám pomôže naštartovať spaľovanie, nemali by ste ho však piť stále. Zvyškom môžete vygruntovať.

Jablčný ocot sa často využíva pri diétach, lebo stimuluje látkovú premenu a podporuje tvorbu žalúdočných kyselín. Zároveň obsahuje enzými, ktoré pomáhajú udržať v tele kyseliny v rovnováhe. Pridať si ho môžete pokojne do šalátov, ale často sa využívaj aj ako nápoj. V tomto prípade však treba dodržať niekoľko pravidiel.

Urobte si prestávku

Pokojne si ho môžete riediť s vodou, ale aby ste naplno využili jeho pozitívne účinky, musíte ho popíjať minimálne týždeň, maximálne dva, ideálne dvakrát do dňa. Potom si urobte prestávku. Môžete ho piť pred jedlom alebo medzi jednotlivými chodmi. Stačí, ak do pohára vlažnej vody primiešate dve lyžice jablčného octu. Nápoj možno ochutiť lyžičkou medu, bude chutnejší. Jablčný ocot je však i výborným pomocníkom pri posilňovaní imunity. Pozitívne vplýva na hladinu cukru v krvi. Z vitamínov obsahuje najmä céčko a vitamíny skupiny B. Z minerálov organizmus potešia hlavne draslík, vápnik a horčík. 

Kým z jablčného si pripravíte nápoje, v domácnosti môžete bez problémov využiť aj klasický, takzvaný liehový ocot. Je výborným pomocníkom pri jej čistení. Pomôže vám v kuchyni, kúpeľni i na toalete. Siahnuť sa po ňom oplatí, ak citlivo reagujete na chemické zloženie čistiacich prípravkov. 

Dezinfikuje

PH octu má hodnotu 2,9. Existuje veľmi málo druhov baktérií, ktoré takéto nízke pH zvládnu. Pokojne ním vyčistite napríklad pracovnú dosku v kuchyni. Už v minulosti sa ocot používal pri ošetrovaní rán a je naozaj účinný nielen proti baktériám, ale aj proti plesniam.

Rozpustí kameň

Vodný kameň je vytvorený z uhličitanu vápenatého, ktorý sa pri reakcií s kyselinou octovou mení na octan vápenatý a kyselinu uhličitú. Obyčajná chemická reakcia, ktorej výsledok je vo vode následne už veľmi ľahko rozpustný.

Trápia vás čmuhy?

Keď umyjete okno alebo zrkadlo obyčajnou vodou a máte ju v domácnosti tvrdú, čmuhy, ktoré na skle zostanú, sú v skutočnosti zaschnuté kvapky so zostatkom vodného kameňa. Pridajte do vody ocot, ktorý si s uhličitanom vápenatým veľmi ľahko poradí. Ocot je rozpustný vo vode, to znamená že je hydrofilný. Olej sa ale vo vode rozpustiť nedokáže, preto je hydrofóbny. Práve to je dôvod, že ak do vody pridáte ocot, tak mastné čmuhy, usadeniny mastnoty aj mastné odtlačky na zrkadle táto zmes dokáže odstrániť.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor