Jablčný ocot sa často využíva pri diétach, lebo stimuluje látkovú premenu a podporuje tvorbu žalúdočných kyselín. Zároveň obsahuje enzými, ktoré pomáhajú udržať v tele kyseliny v rovnováhe. Pridať si ho môžete pokojne do šalátov, ale často sa využívaj aj ako nápoj. V tomto prípade však treba dodržať niekoľko pravidiel.
Urobte si prestávku
Pokojne si ho môžete riediť s vodou, ale aby ste naplno využili jeho pozitívne účinky, musíte ho popíjať minimálne týždeň, maximálne dva, ideálne dvakrát do dňa. Potom si urobte prestávku. Môžete ho piť pred jedlom alebo medzi jednotlivými chodmi. Stačí, ak do pohára vlažnej vody primiešate dve lyžice jablčného octu. Nápoj možno ochutiť lyžičkou medu, bude chutnejší. Jablčný ocot je však i výborným pomocníkom pri posilňovaní imunity. Pozitívne vplýva na hladinu cukru v krvi. Z vitamínov obsahuje najmä céčko a vitamíny skupiny B. Z minerálov organizmus potešia hlavne draslík, vápnik a horčík.
Kým z jablčného si pripravíte nápoje, v domácnosti môžete bez problémov využiť aj klasický, takzvaný liehový ocot. Je výborným pomocníkom pri jej čistení. Pomôže vám v kuchyni, kúpeľni i na toalete. Siahnuť sa po ňom oplatí, ak citlivo reagujete na chemické zloženie čistiacich prípravkov.
Dezinfikuje
PH octu má hodnotu 2,9. Existuje veľmi málo druhov baktérií, ktoré takéto nízke pH zvládnu. Pokojne ním vyčistite napríklad pracovnú dosku v kuchyni. Už v minulosti sa ocot používal pri ošetrovaní rán a je naozaj účinný nielen proti baktériám, ale aj proti plesniam.
Rozpustí kameň
Vodný kameň je vytvorený z uhličitanu vápenatého, ktorý sa pri reakcií s kyselinou octovou mení na octan vápenatý a kyselinu uhličitú. Obyčajná chemická reakcia, ktorej výsledok je vo vode následne už veľmi ľahko rozpustný.
Trápia vás čmuhy?
Keď umyjete okno alebo zrkadlo obyčajnou vodou a máte ju v domácnosti tvrdú, čmuhy, ktoré na skle zostanú, sú v skutočnosti zaschnuté kvapky so zostatkom vodného kameňa. Pridajte do vody ocot, ktorý si s uhličitanom vápenatým veľmi ľahko poradí. Ocot je rozpustný vo vode, to znamená že je hydrofilný. Olej sa ale vo vode rozpustiť nedokáže, preto je hydrofóbny. Práve to je dôvod, že ak do vody pridáte ocot, tak mastné čmuhy, usadeniny mastnoty aj mastné odtlačky na zrkadle táto zmes dokáže odstrániť.