MENU
zdravy-zivot

Očkovanie: V dotazníku sú aj demyelinizačné ochorenia. Poznáte ich?

Portrait,Of,A,Female,Smiling,After,Getting,A,Vaccine.,Woman
Zdravý život

Očkovanie: V dotazníku sú aj demyelinizačné ochorenia. Poznáte ich?

Ak vám prišla v ostatných dňoch pozvánka na očkovanie proti ochoreniu COVID-19, isto vás prekvapil termín demyelinizačné ochorenia. Viete, ktoré to sú? A ktoré sú vlastne autoimunitné? Nie sú až také zriedkavé, patrí tam aj celiakia alebo choroby štítnej žľazy.

Chystáte sa na očkovanie? Aj vás zrejme v mailovej schránke čakal mail s informáciami.

Príďte najskôr 10 minút pred plánovaným očkovaním.
Na mieste budete potrebovať predložiť: preukaz poistenca, občiansky preukaz, Poučenie - písomný informovaný súhlas pacienta a vyplnený dotazník, ktoré nájdete na https://korona.gov.sk/nova-registracia-ockovanie-cakaren/.

Dokumenty si môžete vyplniť doma, aby ste urýchlili priebeh očkovania, no nepodpisujte ich, podpisujete ich až priamo na mieste očkovania. Ak si priložené dokumenty nemôžete vytlačiť doma, budú pre Vás pripravené aj priamo v očkovacom centre.

Ak ste si dotazník pozreli mohli vás zaskočiť termíny demyelinizačné ochorenia alebo aj autoimunitné, hoci druhý termín je známejší, možno ani netušíte, že práve vaše ochorenie tam spadá.

Tieto sú demyelinizačné

Skleróza multiplex

Medzi najznámejšie demyelinizačné ochorenia patrí skleróza multiplex. Ochorenie sa u každého prejavuje inak. Nenájdete dvoch pacientov, ktorí by mali rovnaké príznaky. Je to choroba tisícich tvárí, má rôzne formy a štádiá. Nie je rozhodujúce, koľko máte lézií, teda poškodených ložísk na obaloch nervových vláken, ale kde ich máte ,roztrúsené‘, teda lokalizované. Preto sa táto choroba volá aj roztrúsená mozgovomiechová skleróza. Nesúvisí však s klasickou sklerózou a so zabúdaním, ako sa domnieva väčšina ľudí. Ak sa lézie objavia na očnom nervstve, máte ťažkosti s videním, ak v rečovom centre, trápia vás problémy s rečou. Keď máte plak na pohybovom aparáte, máte ťažkosti s jemnou motorikou, neposlúchajú vás nohy, ruky. Ležiacich pacientov je málo. Sú to tí, čo majú najťažšiu formu ochorenia. Malé percento pacientov má problémy s pozornosťou alebo s orientáciou. Pridružujú sa problémy s inkontinenciou, so sexualitou, depresie.

Devicova choroba

Ďalšou emyelinizačnou chorobou centrálnej nervovej sústavy je Neuromyelitis optica, teda Devicova choroba. Dlhý čas Devicovu chorobu odborníci považovali len za druh roztrúsenej sklerózy, ktorá sa vyskytuje predovšetkým v Ázii. Ukázalo sa však, že sa objavuje aj u nás a preto na ňu pri určovaní diagnózy netreba zabúdať. Hoci špecifikovať ju nie je jednoduché. Pri Devicovej chorobe ide o postihnutie optických nervov a miechy. Príznaky sa preto v mnohom zhodujú s roztrúsenou sklerózou. Ak pri roztrúsenej skleróze tvoria ženy až 70 % pacientov, pri Devicovej chorobe je pomer muži: ženy až 1:10. Vekom nie je ochorenie ohraničené. Môže postihnúť aj deti, ale aj seniorov nad 70 rokov. Zápaly očného nervu sú pri Devicovej chorobe ťažšie ako pri skleróze multiplex, s horšími následkami. V Ázii je pre ochorenie typické postihnutie oboch očí a v krátkej dobe aj motorické postihnutie končatín. U nás prebieha ochorenie spočiatku väčšinou menej agresívne, môže začať opakovanými očnými zápalmi, ktoré nemusia viesť k slepote. Aj postihnutie končatín môže byť v podobe atakov ľahšej spastickej paraparézy. Prejavujú sa ťažkosťami pri chôdzi v dôsledku svalovej slabosti a výskytom kŕčov v dolných končatinách. Ďalšími príznakmi môže byť napríklad čkanie. Zhoršovanie prebieha iba v atakoch, nedochádza k progresívnemu štádiu choroby. U väčšiny pacientov však choroba vedie k ťažkej invalidite, tá nastáva rýchlejšie ako roztrúsená skleróza.

Ak sa liečite na akékoľvek ochorenie centrálnej nervovej sústavy, preverte u svojho neurológa, či sa môžete dať zaočkovať. Určite ho kontaktujte, ak máte niektorú z týchto diagnóz:

 • Skleróza multiplex
 • Devicova choroba
 • Hurstova choroba
 • Schilderova choroba
 • Centrálna demyelinizácia corpus callosum - Demyelinisatio corporis callosi centralis
 • Centrálna pontínna myelinolýza - Myelinolysis pontis centralis
 • Akútna priečna myelitída pri demyelinizačnej chorobe centrálnej nervovej sústavy - Myelitis transversa acuta in morbo demyelinisato sistematis nervosi centralis
 • Subakútna nekrotizujúca myelitída - Myelitis necroticans subacuta
 • Koncentrická skleróza centrálnej nervovej sústavy [Balóova choroba] - Sclerosis cerebri concentrica [Balo]
 • Iná demyelinizačná choroba centrálnej nervovej sústavy, bližšie určená - Morbi demyelinantes systematis nervosi centralis specificati, alii
 • Demyelinizačná choroba centrálnej nervovej sústavy, bližšie neurčená - Morbus demyelinans systematis nervosi centralis, non specificatus

Medzi autoimunitné ochorenia patria aj ochorenia štítnej žľazy alebo celiakia.

Čítajte ďalej

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor