MENU
zdravy-zivot

Kým zaklope tretia vlna: Ľudí ťaží NOVÁ pandemická choroba, týka sa vás?

A,Couple,Of,Lovers,Are,Sitting,In,Bed.,Health,,Beauty,

Súvisiace témy

Zdravý život

Kým zaklope tretia vlna: Ľudí ťaží NOVÁ pandemická choroba, týka sa vás?

Návrat do normálu mohol pre niektorých ľudí znamenať väčšie psychické problémy ako nekonečný lockdown. Vedci hovoria o novom syndróme. Trápi aj vás?

Podvedome zadržíte dych, ak prechádzate okolo niekoho bez rúška? Desíte sa offline porady s kolegami, ktorých ste rok nevideli? Bojíte sa ísť na rande, lebo ste za ročný lockdown pribrali a opustilo vás sebavedomie? A už navždy budete stláčať poschodie vo výťahu cez rukáv? Vitajte v klube! V prieskume Americkej psychologickej asociácie z marca tohto roka asi polovica respondentov uviedla, že sa cítia nesvoji z návratu do normálu, akonáhle pandémia skončí. Polovica! „Niektorí ľudia sú nesmierne nadšení a tešia sa na to. Iní sa priam obávajú nutnosti vrátiť sa k životu na verejnosti,“ cituje psychológa Jonathana Kantera z Center for the Science of Social Connection na University of Washington portál WebMD. Vôbec pritom nezáleží na tom, či ste extrovert a sociálnou izoláciou ste trpeli viac ako introverti, ktorí samotu ocenili. Niet divu, že diagnóze tejto veľkej skupiny ľudí už prischol neoficiálny názov postpandemická úzkosť.

Spoločenské cunami

Skutočnosť, že choroba sa prenášala doslova sociálne, mala za následok strach z kontaktu s inými ľuďmi,“ mieni Kanter, že povinnosť izolovať sa doma pocit hrozby z vonkajšieho sveta ešte vystupňovala. Medziľudské prepojenia pritom prinášajú množstvo zdravotných výhod. „Vieme, že keď ste osamelí alebo sociálne odpojení, vaša imunita i funkcie srdca a ciev sú narušené. Osamelosť je pravdepodobne najsilnejším prediktorom depresie,“ až tak neprekvapuje americký expert. No vedeli ste, že opustení s väčšou pravdepodobnosťou zomierajú mladší?

Napriek nášmu prirodzenému nastaveniu spolčovať sa a udržiavať sociálne väzby, však potreba byť spolu môže súčasne i desiť a byť zdrojom utrpenia. Spoločným menovateľom je totiž zmena a z nej plynúca neistota. Tak ako bola pôvodne zdrojom obáv pandémia a jej drastický vstup do nášho životného štýlu, k rovnakej zmene dochádza po jej dočasnom ústupe a uvoľnení opatrení.

Von z bubliny

Zdržanlivosť ľudí v nadšení pri návrate do kancelárií a pubov vnímala aj bratislavská psychologička Miriam Pšenáková. „V čase pandémie mnohí moji klienti zapojili rôzne psychické obranné mechanizmy psychiky. Teraz, keď najväčšie ohrozenie pominulo, aspoň dočasne, sa im ich potlačené pocity vyplavujú. U niektorých to vyviera v oblasti tela. Zrazu majú pocity nezmyselných bolestí, únavy, nespavosti, až záchvatov paniky. U iných to ide cez sociálnu sféru. Aj keď sa veľmi tešili na kamarátov, širšiu rodinu, školu či prácu, zrazu si na nich musia opäť zvykať. Kontakt je pre nich ťažký a majú pocity viny, že nie sú schopní byť v intenzívnejšej blízkosti,“ približuje odborníčka.

Stretáva sa aj prípadmi ľudí, ktorí prejavujú úzkosť skôr emocionálne, viac plačú, hnevajú sa, trucujú, ale aj pasívne sedia a boja sa spraviť čokoľvek. „Rok a pol si zvykali na to, že majú byť doma, bez priameho kontaktu so širokým okolím, na zmenu štýlu práce a štúdia. A teraz opäť spracovávajú zmenu. ‚Normál‘ je vecou spoločenskej dohody. A tá naša bola dlhú dobu práve o odlúčení sa,“ poznamenáva psychologička.

Povinné rozostupy sú sociálne neprirodzené.Povinné rozostupy sú sociálne neprirodzené.
Povinné rozostupy sú sociálne neprirodzené.
Zdroj: Shutterstock

 

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor