MENU
zdravy-zivot

Po očkovaní som nemohla chodiť. ŠUKL zverejnil nové prípady nežiadúcich účinkov

Očkuje proti covidu aj váš lekár? Musíte sa ho spýtať.
Zdravý život

Po očkovaní som nemohla chodiť. ŠUKL zverejnil nové prípady nežiadúcich účinkov

O nežiadúcich účinkoch vakcíny proti covidu píšeme pravidelne, aby vás nevystrašila zmena zdravotného stavu. Mnohé z účinkov mali tisíce Slovákov. Pani Jana nahlásila tie svoje v Štátnom ústave pre kontrolu liečiv (ŠUKL) a napísala ich aj nám.

Jana (41 rokov, vakcína: Pfizer)

Prvá dávka: Termín som mala priradený na piatok. Po prvej dávke som mala cestou domov slabé tlaky na hrudi. Boli však kratučké, tak som nerobila paniku. Následne som cítila štandardnú únavu a pribudla vysoká teplota, ktorú som nevedela zraziť ani liekom s paracetamolom, tak má jednoducho vyplo. Našťastie som sa po pár hodinách zobudila už len s teplotou 37,3.

Túto teplotu som mala ešte i v sobotu a v nedeľu. V pondelok má v robote začala bolieť hlava, teplomer ukazoval 37,4 stupňov Celzia. A do toho sa mi večer začala hlava točiť, respektíve celý svet so mnou. Podotýkam, že som nikdy nemala problém s tlakom alebo nevoľnosťami spôsobené točením hlavy. V utorok má prehnalo, ale osobne si myslím, že to si moje telo konečne poradilo s tou vakcínou a poslala ju tam, kam patrí.

Keď som mala bolesť kolená až takú, že som nemohla chodiť, tak som na nete našla viacero opísaných skúsenosti podobného charakteru a dosť mi to pomohlo.
čitateľka Jana

Druhá dávka: Prekvapilo má, že som necítila žiadnu únavu ani teplotu (to som už bola pripravená na gauči po skúsenostiach s prvou dávkou).  Na druhý deň sa mi však zjavil opuch pod kolenom na pravej nohe a aj na krku, tiež na pravej strane. V nedeľu som už nedokázala ohnúť kolenom, bolo to strašne bolestivé. Okrem toho som však cítila všetky kĺby - miesta, ktoré som si v minulosti udrela ako dávno vyvrtnutý členok , aj obité ľavé koleno...

To našťastie pominulo do pár dní, ale práve koleno mám stále ešte citlivé a to už prešli 3 týždne.  Chodiť našťastie už môžem, to som spravila hneď protiopatrenia (masti, ortéza a kĺbová výživa), ale napríklad po schodoch mám ešte stále tak trochu problémy. Hlavne schody smerom hore. Opuch na krku tiež povolil, aj keď mám pocit, že tu pravú stranu mám odvtedy takú inú, ako keby mi niečo zostalo naďalej pod kožou.  Mávam občas  tlaky v hlave, našťastie nie každý deň.  Žiaľ neviem to lepšie popísať, keďže predtým som takéto problémy nikdy nemala.  Dúfam, že to časom prejde. Nechcem pôsobiť proti vakcinácii, len osobne si myslím, že takéto nežiadúce účinky by žiadna vakcína nemala mať. Našťastie o týždeň mám termín u lekárky, tak som zvedavá, či mi bude vedieť nejako poradiť.

Prečo vám píšem?

Milá redakcia - a prečo píšem? Keď som mala bolesť kolená až takú, že som nemohla chodiť, tak som na nete našla viacero opísaných skúsenosti podobného charakteru a dosť mi to pomohlo.  Nezačala som stresovať, aj keď nebudem tvrdiť,  že som bola straaaašne nahnevaná. Čiže, ak sa dá zaradiť i môj príspevok do vášho článku, možno niekto ďalší, kto bude mať podobne príznaky, si tiež povie "ok", nie som vadná/vadný, keď mám takéto príznaky. 

Pani Jana svoje problémy nahlásila v Štátnom ústave pre kontrolu liečiv (ŠUKL). Nezabudnite svoje potiaže nahlásiť aj vy, spravíte to jednoducho: Kliknite si SEM!

Pokračujte na ďalšej strane! 

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor