MENU
zdravy-zivot

Ochutnajte poctivé, slovenské vína z vinohradníctva NAŠE VINOHRADY, s nízkym obsahom histamínu

Ilustračné foto
Zdravý život

Ochutnajte poctivé, slovenské vína z vinohradníctva NAŠE VINOHRADY, s nízkym obsahom histamínu

Dobré víno sa rodí vo vinohrade. Jednoduchá pravda, niekto by povedal klišé. Na Slovensku nie je samozrejmosťou, že vinárstvo vlastní aj vinohrady a stará sa o pestovanie vlastného hrozna.

Jedna skupina vinárov vykupuje víno a hrozno od dvorných dodávateľov, druhá skupina vinárov – vinohradníkov sa pracne stará o vlastné vinice. Slovenské vinárstvo Naše Vinohrady hrdo vyrába víno z vlastného hrozna . Obhospodarujú 150 hektárov vlastných viníc v Strekovskom vinohradníckom regióne a nadväzujú tak na tradíciu pestovania viniča, ktorá sa v tejto oblasti traduje až do 15. storočia.

Príbeh dobrého vína začína vždy vo vinohrade.

Vinice vinárstva Naše Vinohrady sa nachádzajú v obciach Nová Vieska a Rúbaň, v najteplejšej vinohradníckej oblasti na Slovensku. Základnou filozofiou vinárstva Naše Vinohrady je výroba vína z vlastného hrozna tam, kde sa zrodilo. Hroznu venujú osobitú pozornosť a s vinohradmi zaobchádzajú veľmi šetrne. Priaznivým podmienkam na pestovanie hrozna vďačí Strekovský vinohradnícky región aj vďaka najvyššiemu počtu slnečných dní v krajine.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Naše Vinohrady

Vo vinohradníctve a vinárstve Naše Vinohrady spracovávajú iba hrozno, ktoré si sami vypestovali. “Keď sa ma niekto pýta, aká je práca vo vinohrade, alebo počúvam rôzne romantické predstavy o prechádzkach vo vinohradoch, často ľuďom hovorím.: Vinohradník je človek, ktorý je popálený mrazom, opršaný dažďom, opálený slnkom a ofúkaný vetrom. Skutočne je to tak. Skoré ranné vstávanie za každého počasia a práca vo vinici do západu slnka. Vinohrad je druhé manželstvo, záväzok na celý život. Výsledok však stojí za to. Najlepší svetoví vinári, vám zhodne povedia, že víno nie je len o pivnici, ale príbeh dobrého vína sa vždy začína vo vinohrade. Aj keď väčšina vinárov má prístup k najpokročilejším technológiám a modernému spôsobu výroby vína , nemusí ich nevyhnutne používať. Naše činnosti sú často iba základné. Hrozno redukujeme vo vinici, pričom pozorujeme a počúvame prírodu. Vína vyrábame tak, aby odzkradlovali vinicu, pôdu, odrodu a jej vek. Vo výsledku môžete vína z produkcie Naše Vinohrady ochutnať také, ako ich stvorila príroda“, vysvetľuje Martin Pomfy, spoluzakladateľ vinárstva.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Naše Vinohrady

Názvom vinárstva Naše Vinohrady, deklarujú zakladatelia Martin Pomfy a Miroslav Fondrk vernosť vinohradom, kraju a hroznu. Obaja sú vášniví vinári, ktorých spája spoločná vášeň pre víno a nespochybniteľné výsledky. Na slovenských aj medzinárodných súťažiach pravidelne bodujú s vlastnými vínami a prinášajú pre Slovensko významné ocenenia z celého sveta. Vo vinárstve Naše Vinohrady využívajú výnimočné, nezameniteľné pôdne a mikroklimatické podmienky Strekovskej vinohradníckej oblasti. Niektorí vinári hovoria, že k zvláštnej tunajšej mikroklíme prispieva aj odparovanie vody z neďalekých Parížskych močiarov. Lokálnou zvláštnosťou je výskyt termálnych vôd, ktorých teploty sú na úrovni približne 40°C. Vody sú plné minerálov a pôda je zospodu lokálne vyhrievaná. Vďaka šetrnej práci vo vinohrade a spracovaniu zdravého vlastného hrozna, s dôrazom na čistotu a hygienu, môžu byť vína z vinárstva Naše Vinohrady označované ako vína s nízkym obsahom histamínu. Histamín sa tvorí pri výrobe každého vína, avšak jeho obsah dosahuje vo vinárstve Naše Vinohrady hodnoty najviac do 0,5 m.g na liter.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Naše Vinohrady

Víno s garanciou pôvodu hrozna, v ktorom môžete ochutnať chuť, farby a vône Strekovských vinohradov

Na pestovanie hrozna sa vo vinárstve pozerajú aj z tradičného hľadiska. Je to spolužitie s prírodou, návrat ku koreňom a vinohradníckym tradíciám. Vo vinárstve Naše Vinohrady podporujú myšlienku pestovania lokálnych odrôd. Preto majú ambície niektoré odrody preštepiť na odrody tradičné. Medzi mimoriadne obľúbené vína vinárstva Naše Vinohrady patrí odroda Devín. Jedná sa o slovenský novošľachtenec tramínového charakteru, typický pre Strekovský vinohradnícky kraj. Pestovanie vlastného a zdravého hrozna vo vlastných viniciach považujú za kľúčový faktor pri výrobe dobrého vína. „Vinárstvo udržujeme jednoduché. Snažíme sa prírodu nechať robiť víno, a nie manipulovať s ňou. Nech víno hovorí za vinohrady. Tento postup je pre nás drahší, pretože si vyžaduje čas, trpezlivosť, skúsenosti a kvalitných ľudí vo vinohradoch a pivnici. Vytýčili sme si vysoké ciele, a to vyrábať vína výbornej kvality, z vlastného hrozna, za dostupnú cenu. S Martinom si myslíme, že Slováci dokážu oceniť kvalitné víno, ktoré nesie pečať miesta kde sa urodilo a za skvelú cenu. Doterajšie predaje nasvedčujú, že sme sa ubrali správnym smerom.“, dopĺňa Miroslav Fondrk, spoluzakladateľ vinárstva. Vinohrad je aj o hľadaní rovnováhy. Rovnováhy medzi kopcom a rovinou, medzi starou a mladou vinicou, medzi južnou a severnou orientáciou a je aj o zvolení správnych vinohradníckych postupov. Alchýmia ktorá vás pohltí a ak ju chcete robiť správne, musíte sa naučiť počúvať a pozorovať prírodu.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Naše Vinohrady

Vína Naše Vinohrady, dostupné ako nikdy predtým

Projekt vinárstva Naše Vinohrady je výnimočný aj tým, že ponúka poctivé, slovenské vína výbornej kvality dostupné pre každého. Z produkcie vinárstva Naše Vinohrady si môžete v obchodoch zakúpiť odrody ako Muškát Žltý, Chardonnay, Rizling Rýnsky, Frankovka modrá rosé, Sauvignon blanc, Cabernet Sauvignon Rosé a lokálne, obľúbené odrody Devín a Dunaj. Nájdete ich v obchodoch TERNO, KRAJ – sieť domácich potravín, supermarketoch TESCO a veľkoobchodoch METRO Slovensko. Víno z vyššej línie Naše Vinohrady Selection je vyrobené z toho najlepšieho, čo je dopestované v ich vinohradoch na rozlohe 150 hektárov. Víno z tejto edície je pre tých, ktorí dokážu mimoriadnu kvalitu oceniť. Naše Vinohrady Selection Rizling vlašský, Tramín Červený, Rulandské šedé alebo Merlot je možné kúpiť iba v Tesco Slovensko. Vína z vinárstva Naše Vinohrady sú určené pre každého milovníka vína za rozumnú cenu. Pamätajte, ak držíte v rukách fľašu vína Naše Vinohrady, technicky držíte v rukách okolo 600 bobúľ hrozna. Desiatky aróm, ktoré môžete cítiť po otvorení vína pochádza výlučne z hrozna. Vďaka citlivému a šetrnému spracovaniu hrozna sú všetky vína Naše Vinohrady vhodné aj pre ľudí s histamínovou intoleranciou (HIT).

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Naše Vinohrady

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor