MENU
zdravy-zivot

Obyčajná majoránka? Drobné lístočky skrývajú neuveriteľné účinky

Majorán

Je neodmysliteľným korením francúzskej kuchyni a má naozaj široké využitie v kuchyni. Nepoužíva sa len ako dochucovadlo, ale z majoránu si niekto pripravuj aj odvar na kloktanie. Je veľkým pomocníkom hlavne pri ochoreniach dýchacích ciest a je skvelou prevenciou proti nachladnutiu. Pomáha odstraňovať kašeľ a uvoľňuje hlieny.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Obyčajná majoránka? Drobné lístočky skrývajú neuveriteľné účinky

Prihodíte ju do placiek, polievky či na dusené mäso. Bylinka, ktorá vás roky teší svojou vôňou v kuchyni, vám však môže posilniť aj zdravie.

Majorán alebo majoránka sa väčšinou používa ako korenie na dochutenie jedál. Niekedy je však škoda hodiť ju len tak do hrnca. Bylinka má upokojujúci účinok, určite si na ňu spomeňte aj pri tráviacich ťažkostiach. Pomôže vám zvládnuť zápchu, plynatosť, žalúdočné kŕče, nechutenstvo. Rovnako i pri prechladnutie alebo migrénu, uvádza nemecký portál gesundheitwissen.de. Voňavá majoránka upokojí i nervy a pomôže zvládnuť reumatické bolesti. 

Pomôže žlčníku

Za pozitívnymi účinkami majoránky sa skrývajú najmä flavonoidy, triesloviny a horčiny. Flavonoidy ako sekundárne metabolity rastlín majú antioxidačný účinok a chránia organizmus pred voľnými radikálmi. Triesloviny sa často spájaú s protizápalovými a antibakteriálnymi účinkami. Horčiny pomáhajú tráveniu, stimulujú tvorbu žlče a zvyšujú tok slín. Môžno práve pre tieto vlastnosti sa majoránka využíva pri výrobe produktov na grilovanie. Potešiť vás môže obsahom draslíka, vápnika, železa či horčíka, ale i vitamínmi B1, B2, B3, B6, rovnako aj áčkom a céčkom.

Pripravte si čaj

Z majoránu si pokojne môže pripraviť čaj. Zachráni vás pri tráviacich ťažkostiach. Na prípravu 150 ml čajú použite jednu až dve lyžičky čerstvej rastliny. Voňavú blinky využite na naparovanie pri prechladnutí. Využívať sa začala aj masť pripravená z majoránu, ktorá pomáha pri hojení drobných rán. Majorán však nie je vhodné používať počas tehotenstva. Obsahuje totiž éterické oleje, ktoré môžu stimulovať maternicu. Rovnako sa vyhnite i dlhodobému užívaniu. Po dvoch, troch týždňoch si od majoránky oddýchnite.

V kuchyni po ruke

Určite však majte bylinky vždy po ruke v kuchyni. Je ideálnou koreninou. Ak chcete, aby sa aróma majoránky rozvinula naplno, pridávajte ju až ku koncu prípravy. Pri prílišnom zahrievaní ju mierne stráca. Ide o univerzálnu bylinku, ktorá sa hodí k strukovinám, najmä fazuli, rovnako aj k mäsu a cestovinám. Vďaka majoránu lepšie spracujete aj ťažšie stráviteľné jedlá. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor