MENU
zdravy-zivot

Obmedzte návštevy u zubára! 10 zlozvykov, ktorými si ničíte chrup

Zubom môžu uškodiť nápoje, ale aj nevinné činnosti ako je hryzenie ceruzky.
Zdravý život

Obmedzte návštevy u zubára! 10 zlozvykov, ktorými si ničíte chrup

Počas dňa vykonávate toľko aktivít, že ani len netušíte, čo všetko môže mať vplyv na váš krásny úsmev. Opatrní by ste nemali byť iba pri jedle.

Na chrupe sa prejavia s odstupom času a dovedú vás na zubárske kreslo, ktorému sa všetci najradšej vyhýbame. Ktorým z najčastejších zlozvykov trápite svoje zuby?

1. Najväčší nepriateľ

Cukor je samozrejme vinníkom číslo jeden a nedá nám nespomenúť ho, aj keď iste viete, ako veľmi dokáže vašim zubom uškodiť. Nielen v žalúdku, ale už v dutine ústnej vytvára kyslé prostredie, kde sa to baktériami len tak hemží. Aby ste zamedzili vzniku zubných kazov, zuby si po sladkých jedlách, cukríkoch, ale i sušenom ovocí vždy dôkladne umyte!

2. Aj na párty vyplachujte

Rovnako bublinkové nápoje a alkohol pôsobia na zuby ako kyslý kúpeľ. Okrem toho znižujú alkoholické drinky produkciu slín, ktoré zuby obmývajú a bránia nahromadeniu baktérií na povrchu skloviny. Pri ich konzumácii myslite na súbežné pitie čistej vody, prípadne si medzi pohárikmi párkrát odbehnite vypláchnuť ústa.

3. Chrumkanie ľadu

Poznáte to, sladký miešaný drink s rozdrveným ľadom a vy si pri miešaní slamkami spokojne pochrumkávate. Už to nikdy viac nerobte! Ľadové kúsky na vašich zuboch veľmi rýchlo vytvoria malé prasklinky, ktoré sa môžu časom zväčšiť a vážne poškodiť sklovinu či spôsobiť nalomenie zubu.

4. Zuby ako otvárač

Tento zlozvyk majú určite mnohí z vás. Mali by ste si uvedomiť, že zuby nie sú kliešte. Jednak sú na nich hŕby baktérií a jednak si koledujete o nalomenie zubu. Za to vám to určite nestojí a ak nemáte silu otvoriť pevne držiaci uzáver, radšej si poraďte s pomocou utierky alebo poproste niekoho mocnejšieho.

Vieme, ako na šetrné domáce bielenie zubov: Ide to aj bez peroxidu!

5. Následky zamyslenia 

Podobná neresť ako tá predchádzajúca je hryzenie vecí. Premýšľate alebo sa na niečo sústredíte a zrazu sa pristihnete pri tom, ako ste si zničili ceruzku či zlomili pero. Práve písacie potreby sú najčastejšími obeťami. Neuvedomujete si však, že pravidelné vytváranie takéhoto tlaku môže časom zuby poškodiť.

6. Nedrhnite, čistite!

Na to, aby boli zuby čisté, nemusíte používať tlak, ale správnu techniku a najmä s kefkou po zuboch "potancovať" aspoň tri minúty. Neprimeraným drhnutím si môžete poškodiť zubnú sklovinu, podráždiť ďasná a zvýšiť ich citlivosť. Podľa potreby voľte i vhodnú tvrdosť kefky, zuby si čistite smerom od ďasna hore krúživými alebo stieracími pohybmi.

Obmedzte návštevy u zubára! 10 zlozvykov, ktorými si ničíte chrupObmedzte návštevy u zubára! 10 zlozvykov, ktorými si ničíte chrup
Zdroj: profimedia.sk

Zdroj foto: profimedia.sk

7. Hryziete si nechty?

Dúfame, že ste z tohto zlozvyku už dávno vyrástli. Kto by to bol ale povedal, že aj tento zlozvyk môže viesť k poškodeniu zubov? Ľudia, ktorí si roky pravidelne hryzú nechty, si koledujú o popraskanie skloviny či dokonca posunutie chrupu.

8. Keď zubom škodí stres

Ako je to možné? Ak človek prežíva stresovú situáciu, neškodí len svojim vnútorným orgánom, ale i zubom. Stalo sa vám už, že ste sa ráno zobudili s bolesťou hlavy, sánky či svalov na tvári? Po dni plnom stresu sa telo počas noci snaží uvoľniť a nahromadený tlak redukuje aj škrípaním a silným zatínaním chrupu. Intenzívne škrípanie zubov v spánku má aj svoje pomenovanie a zubárom sú jeho následky dobre známe. Ide o takzvaný bruxizmus. Dochádza ním k ich opotrebovaniu a môže viesť až k zničeniu čeľustného kĺbu.

9. So špáradlami opatrne!

Ak používate špáradlá, rozhodne to nerobte tak, aby ste si spôsobovali bolesť na zuboch či ďasnách a už vôbec nie ich krvácanie! Aj malá ranka v ústach vám môže narobiť nepríjemné problémy.

10. Kedy treba čistenie odložiť?

Ak ste konzumovali kyslé jedlo, najmä ovocie či džúsy, štruktúra zubnej skloviny je oslabená. Aby ste sa vyhli riziku jej poškodenia, počkajte aspoň pol hodinu, kým si zuby vyčistíte kefkou. Za tento čas sa sliny so zvyškom jedla a kyselín popasujú. Ak nechcete čakať, pomôžte si žuvačkou bez cukru, ktorá stimuluje produkciu slín a dodá svieži dych, kým si urobíte dôkladnejšiu ústnu hygienu.

Čítajte aj: 9 mýtov, ktorým veríte, a raz vďaka ním prídete o zuby

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor