MENU
zdravy-zivot

Obmedzte návštevy u zubára! 10 zlozvykov, ktorými si ničíte chrup

Zubom môžu uškodiť nápoje, ale aj nevinné činnosti ako je hryzenie ceruzky.
Zdravý život

Obmedzte návštevy u zubára! 10 zlozvykov, ktorými si ničíte chrup

Počas dňa vykonávate toľko aktivít, že ani len netušíte, čo všetko môže mať vplyv na váš krásny úsmev. Opatrní by ste nemali byť iba pri jedle.

Na chrupe sa prejavia s odstupom času a dovedú vás na zubárske kreslo, ktorému sa všetci najradšej vyhýbame. Ktorým z najčastejších zlozvykov trápite svoje zuby?

1. Najväčší nepriateľ

Cukor je samozrejme vinníkom číslo jeden a nedá nám nespomenúť ho, aj keď iste viete, ako veľmi dokáže vašim zubom uškodiť. Nielen v žalúdku, ale už v dutine ústnej vytvára kyslé prostredie, kde sa to baktériami len tak hemží. Aby ste zamedzili vzniku zubných kazov, zuby si po sladkých jedlách, cukríkoch, ale i sušenom ovocí vždy dôkladne umyte!

2. Aj na párty vyplachujte

Rovnako bublinkové nápoje a alkohol pôsobia na zuby ako kyslý kúpeľ. Okrem toho znižujú alkoholické drinky produkciu slín, ktoré zuby obmývajú a bránia nahromadeniu baktérií na povrchu skloviny. Pri ich konzumácii myslite na súbežné pitie čistej vody, prípadne si medzi pohárikmi párkrát odbehnite vypláchnuť ústa.

3. Chrumkanie ľadu

Poznáte to, sladký miešaný drink s rozdrveným ľadom a vy si pri miešaní slamkami spokojne pochrumkávate. Už to nikdy viac nerobte! Ľadové kúsky na vašich zuboch veľmi rýchlo vytvoria malé prasklinky, ktoré sa môžu časom zväčšiť a vážne poškodiť sklovinu či spôsobiť nalomenie zubu.

4. Zuby ako otvárač

Tento zlozvyk majú určite mnohí z vás. Mali by ste si uvedomiť, že zuby nie sú kliešte. Jednak sú na nich hŕby baktérií a jednak si koledujete o nalomenie zubu. Za to vám to určite nestojí a ak nemáte silu otvoriť pevne držiaci uzáver, radšej si poraďte s pomocou utierky alebo poproste niekoho mocnejšieho.

Vieme, ako na šetrné domáce bielenie zubov: Ide to aj bez peroxidu!

5. Následky zamyslenia 

Podobná neresť ako tá predchádzajúca je hryzenie vecí. Premýšľate alebo sa na niečo sústredíte a zrazu sa pristihnete pri tom, ako ste si zničili ceruzku či zlomili pero. Práve písacie potreby sú najčastejšími obeťami. Neuvedomujete si však, že pravidelné vytváranie takéhoto tlaku môže časom zuby poškodiť.

6. Nedrhnite, čistite!

Na to, aby boli zuby čisté, nemusíte používať tlak, ale správnu techniku a najmä s kefkou po zuboch "potancovať" aspoň tri minúty. Neprimeraným drhnutím si môžete poškodiť zubnú sklovinu, podráždiť ďasná a zvýšiť ich citlivosť. Podľa potreby voľte i vhodnú tvrdosť kefky, zuby si čistite smerom od ďasna hore krúživými alebo stieracími pohybmi.

Obmedzte návštevy u zubára! 10 zlozvykov, ktorými si ničíte chrupObmedzte návštevy u zubára! 10 zlozvykov, ktorými si ničíte chrup
Zdroj: profimedia.sk

Zdroj foto: profimedia.sk

7. Hryziete si nechty?

Dúfame, že ste z tohto zlozvyku už dávno vyrástli. Kto by to bol ale povedal, že aj tento zlozvyk môže viesť k poškodeniu zubov? Ľudia, ktorí si roky pravidelne hryzú nechty, si koledujú o popraskanie skloviny či dokonca posunutie chrupu.

8. Keď zubom škodí stres

Ako je to možné? Ak človek prežíva stresovú situáciu, neškodí len svojim vnútorným orgánom, ale i zubom. Stalo sa vám už, že ste sa ráno zobudili s bolesťou hlavy, sánky či svalov na tvári? Po dni plnom stresu sa telo počas noci snaží uvoľniť a nahromadený tlak redukuje aj škrípaním a silným zatínaním chrupu. Intenzívne škrípanie zubov v spánku má aj svoje pomenovanie a zubárom sú jeho následky dobre známe. Ide o takzvaný bruxizmus. Dochádza ním k ich opotrebovaniu a môže viesť až k zničeniu čeľustného kĺbu.

9. So špáradlami opatrne!

Ak používate špáradlá, rozhodne to nerobte tak, aby ste si spôsobovali bolesť na zuboch či ďasnách a už vôbec nie ich krvácanie! Aj malá ranka v ústach vám môže narobiť nepríjemné problémy.

10. Kedy treba čistenie odložiť?

Ak ste konzumovali kyslé jedlo, najmä ovocie či džúsy, štruktúra zubnej skloviny je oslabená. Aby ste sa vyhli riziku jej poškodenia, počkajte aspoň pol hodinu, kým si zuby vyčistíte kefkou. Za tento čas sa sliny so zvyškom jedla a kyselín popasujú. Ak nechcete čakať, pomôžte si žuvačkou bez cukru, ktorá stimuluje produkciu slín a dodá svieži dych, kým si urobíte dôkladnejšiu ústnu hygienu.

Čítajte aj: 9 mýtov, ktorým veríte, a raz vďaka ním prídete o zuby

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ostane po odstránení znamienka na bruchu viditeľná jazva?

Znamienka predstavujú léziu kože a je vhodnejšie odstrániť ich vcelku. Najradikálnejší spôsob je chirurgické odstránenie v celej hrúbke kože s histologizáciou. Jeden z najzhubnejších nádorov – malígny melanóm, nie je možné stále odhaliť inak ako klinickým vyšetrením. Odparovanie laserom, alebo plazmou je len estetické, odstraňuje pigmentácie do určitej hĺbky, ale nikdy nie radikálne a po odstránení nie je možnosť presnej diagnostiky. Preto my chirurgovia uprednostňujeme radikálne odstránenie s histologickým vyšetrením /pod mikroskopom/, a v prípade potreby ešte radikálnejšie výkony - v  rámci prevencie pred malígnym melanómom kože. Čo sa týka jaziev, problematika je rozsiahla, ale vždy je viac možností ako to riešiť. Najlepšie je to prekonzultovať ešte pred výkonom s ošetrujúcim lekárom. Pri rozhodovaní sa o spôsobe odstránenia znamienka treba mať na zreteli aj možnosť náhodného zistenia malígneho melanómu pri negatívnom kožnom vyšetrení.

čítať viac

Aká má byť v izbe teplota, aby bábätko neochorelo?

Optimálna teplota v miestnosti, kde dieťa spí by mala byť v rozmedzí od 18 do 22 stupňov, bez ohľadu na to, či je zima alebo leto. Okrem teploty vzduchu je dôležitá aj vlhkosť. Priveľmi suchý vzduch môže spôsobiť problémy so suchosťou slizníc i pokožky, vlhký zase zvyšuje riziko výskytu plesní. Pod 40 je málo, nad 70 priveľa. Dieťa zbytočne neobliekame vrstvami oblečenia, aby sme ho neprehrievali. V bytoch, kde je neraz viac ako 23 stupňov, dieťa nemá dôvod byť na noc ešte aj naobliekané. Jeho telesnú teplotu najlepšie určíme dotykom v oblasti krku, nie na končatinách, ktoré spravidla bývajú vždy chladnejšie. Dieťa by malo byť vhodne oblečené a prikryté. Každý deň treba miestnosť vyvetrať, hlavne večer pred spaním.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor