MENU
zdravy-zivot

Obľúbený herec zo seriálu Oteckovia prezradil, že miluje adrenalín. Kde má motorku?

Z nitrianskeho Divadla
Andreja Bagaru
prešiel Roman Poláčik
priamo do Slovenského
národného divadla.
Zdravý život

Obľúbený herec zo seriálu Oteckovia prezradil, že miluje adrenalín. Kde má motorku?

Seriálový právnik Ondrej a herec SND rád skočí salto alebo riskne jazdu na koni, no keď sa ohlási chrbát, vie, že sa musí ísť vyspať.

V známom seriáli Oteckovia hráte postavu Ondra, ktorý jazdí na motorke. Obľubujete adrenalín?
Fascinuje ma nielen jazda na motorke, ktorú si zatiaľ môžem splniť len v seriáli, keďže vlastnú motorku nemám. Adrenalín je hnacím motorom aj v mojej práci. Včera sa mi pri natáčaní splašil kôň. Bolo to už druhýkrát, našťastie som to vždy zvládol. Jazdiť som začal kvôli mojim filmovým postavám, no zatiaľ sa stále len učím a kôň to prirodzene cíti.

Kaskadérske kúsky ste však trénovali pri parkúre.
Princípom parkúru je prekonávanie priestoru bez obchádzania prekážok s pomocou skokov a sált. K tomuto netradičnému športu som sa dostal ešte počas vysokej školy, keď sme pripravovali absolventskú inscenáciu. Parkúr ma zaujal, a tak som sa prihlásil na akadémiu, kde som sa mu venoval viac než rok.

Čo sa dá za takú dobu naučiť?
Nikdy nezabudnem na ten pocit, keď som sa prvýkrát pokúsil skočiť salto vzad z desať metrovej výšky do jamy plnej molitanu. Strach bol prirodzený. Skočil som a hneď som bol dole. Až neskôr, keď som skok opakovane prevádzal, otváral sa mi priestor. Zrazu som videl a cítil každý moment - kedy sa mám otočiť, čo v danej chvíli robiť. Natrénoval som si koordináciu, no s parkourom som prestal. 

Neprirástol vám k srdcu?
Práve naopak, pri parkoure som zistil, že je to pohyb, ktorý spája všetko to, čo ma baví - udržiava kondíciu, je efektný aj trochu nebezpečný, no náročný na čas. Po škole mi v divadle začali pribúdať predstavenia, a nestíhal som už chodiť trikrát do týždňa na tréningy. No hoci som s parkourom skončil, naučil som sa dosť na to, aby som ho mohol v inscenáciach občas využiť.

Nová inscenácia Fyzici
v Slovenskom národnom
divadle, kde si zahral
Newtona, žne veľký úspech.Nová inscenácia Fyzici
v Slovenskom národnom
divadle, kde si zahral
Newtona, žne veľký úspech.
Nová inscenácia Fyzici v Slovenskom národnom divadle, kde si zahral Newtona, žne veľký úspech.
Zdroj: Robo Hubač, archív TV Markíza, Emil Vaško, archív

V inscenácii Fyzici v SND hrá postavu psychiatrického Newtona.

Stali ste sa hercom Slovenského národného divadla, to je tiež výzva.
Mám šťastie, že pri herectve nepociťujem stres a hranie mi robí radosť, či to už bolo v divadle Andreja Bagara v Nitre, kde som pôsobil šesť rokov počas štúdia na VŠMU aj po jeho skončení, alebo teraz v Národnom divadle. Teší ma vyjsť každý večer na javisko a zažiť ten pocit opäť. Každé predstavenie je pre mňa výzva a zažívam pri ňom istý druh adrenalínu.

Môže byť herectvo aj nebezpečné?
Pamätám si prípad kolegu herca, ktorý išiel k lekárke s tým, že občas cíti bodavú bolesť v srdci. Dala mu prístroj, ktorý mal monitorovať srdcové hodnoty. Keď po mesiaci prišiel na kontrolu, lekárka mu povedala, že síce nevie, čo robí každý deň medzi siedmou a desiatou večer, ale raz ho to zabije. S kolegami sme sa o tom rozprávali, čo vlastne ako herci telu dávame – každý deň prísť do divadla bez ohľadu na to, aký si mal deň a čo si zažil, musíš odohrať najrozmanitejšie postavy – od pápeža až po popravcu SS. 

Je náročné byť zrazu niekým iným?
Telo sa v podstate začne fyziologicky správať úplne inak – zmení sa dych, tep, gestikulácia, tempo reči, aj hlava začne fungovať odlišne. Vďaka herectvu dokážeme presvedčiť vlastné telo, že sme niekým iným. Večer čo večer žijeme životy iných ľudí, je to fascinujúce.

Aj preto za filmovými a divadelnými postavami často cestujete?
Mám rád jazdu autom a vždy si ju užívam. Šóférovanie je pre mňa aktívny relax, pretože keď mám náročný deň, cestovanie je jediný čas, kedy môžem vypnúť a sústredím sa len na jazdu. Jediný problém je klíma, ktorú zapínam až vtedy, ak už neviem v aute vydržať alebo ak niekoho veziem. Akonáhle zapnem klímu, začne ma škriabať hrdlo, svrbia ma oči a mám akoby alergickú reakciu.

Alergia vás však potrápi aj v prírode.
Áno, nedá sa jej vyhnúť. Napríklad pri nakrúcaní, keď je okolo mňa seno alebo poletuje peľ. To je peklo. Vtedy mi začnú slziť oči, spustí sa mi nádcha a mám zastretý hlas. Každý deň si preto musím dať tabletku proti alergii. Nerobia mi dobre brezy, preto pre mňa ako alergika jar a leto sú najťažšie.

Pred každým
divadelným
predstavením
si v šatni
poctivo prejde
texty.Pred každým
divadelným
predstavením
si v šatni
poctivo prejde
texty.
Pred každým divadelným predstavením si v šatni poctivo prejde texty.
Zdroj: Robo Hubač, archív TV Markíza, Emil Vaško, archív
Zdroj foto v texte: Robo Hubač

Aby ste to ľahšie zvládli, posilňujete si imunitu?
Snažím sa predchádzať tomu, aby som bol chorý. Každé ráno si dám vitamín C, aby som podporil imunitu. Tú si udržiavam tiež čerstvými ovocnými šťavami, ktoré si pripravujem sám alebo si ich kúpim. Šťavy mám najradšej a keď je v lete horúco, nemám chuť na jedlo, iba na melón, veľa melóna. Alfou a omegou je však pre mňa spánok.

Doprajete si ho dostatok?
Vždy sa to nedá, ale keď spávam päť, šesť hodín a potom príde voľný deň, prespím aj celé doobedie, aby som si dobil energiu. Uvedomil som si, že spánok má vplyv aj na môj hlas a tiež chrbát. Telo mi dá jasný signál, že sa mám ísť vyspať. Najmä keď mám za sebou ťažký deň, cítim zvláštnu bolesť v chrbtici. Vtedy si ľahnem skôr a na druhý deň je bolesť preč.

Oddýchnuť ste si však mohli počas divadelných prázdnin.
Práve naopak, dni počas leta som mal presne rozpočítané, pretože som točil dva seriály a film o Márii Terézii v Česku, kde hrám postavu kapitána Hádika. Ako odmenu za pracovné leto som si však doprial dovolenku s priateľkou na Cypre. Kedysi som nerozumel tým, ktorí celé hodiny len oddychujú na pláži, dnes som jedným z nich.

Takže namiesto aktívneho relaxu preferujete pohodový oddych?
Snažím sa to vyvažovať. Mám rád šport, napríklad plávanie, plážový volejbal, bedminton a v zime lyžovanie, lenže pre pracovnú vyťaženosť sa môj súkromný čas dosť zredukoval. Preto občas zájdem do posilňovne a potom sa cítim výborne.

Alebo do prírody či na milovanú Oravu.
Na Oravu sa rád vraciam, pretože odtiaľ pochádzam. Je to pre mňa tiež príležitosť vybehnúť do prírody a kochať sa krásnym výhľadom na hory. Ale nielen to, pred časom ma oslovila skupina mladých šikovných ľudí a začali sme natáčať vlogy. Atraktívnym spôsobom nakrúcame videá o zaujímavých miestach na Orave, aby sme pomohli turizmu a ukázali bohatstvo nášho regiónu. Dostávam sa tak na rôzne krásne miesta, objavujem nové možnosti, a tak zisťujem, koľko toho ešte o rodnej krajine neviem.

V televíznom
seriáli Oteckovia je
právnikom Ondrejom,
účinkuje po boku
bývalej priateľky Jany
Kovalčíkovej.V televíznom
seriáli Oteckovia je
právnikom Ondrejom,
účinkuje po boku
bývalej priateľky Jany
Kovalčíkovej.
V televíznom seriáli Oteckovia je právnikom Ondrejom, účinkuje po boku bývalej priateľky Jany Kovalčíkovej.
Zdroj: Robo Hubač, archív TV Markíza, Emil Vaško, archív

Roman si zahral v seriáli Oteckovia aj so svojou bývalou priateľkou Jankou Kovalčíkovou. Zdroj foto: Archív TV Markíza

Kto je Roman Poláčik

Herca Romana Poláčika (31) môžete vidieť v Slovenskom národnom divadle v predstaveniach  Fyzici, Vedľajšie účinky, Skrotenie zlej ženy, Tak sa na mňa prilepila alebo Projekt 1918. Niekoľko rokov pôsobil v Divadle Andreja Bagara v Nitre, kde si zahral množstvo rôznorodých divadelných postáv, napríklad mladého Karola Wojtyłu v hre Povolanie pápež alebo Lúčneho koníka v rozprávke Ferdo mravec. Na televíznych obrazovkách sa objavuje v známom seriáli Oteckovia, kde hrá postavu právnika Ondreja.

Môže vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Päťročný sa pocikáva, je to problém alebo neriešiť?

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia