MENU
zdravy-zivot

Objedli ste sa tak, že je vám zle? Namiesto tabletky vyskúšajte TOTO

Čo pomôže na pokazený žalúdok?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Objedli ste sa tak, že je vám zle? Namiesto tabletky vyskúšajte TOTO

Bolesť brucha môže mať mnoho príčin. Pozreli sme sa na tie najčastejšie dôvody. Čo vám prinesie úľavu?

Ak po jedle pociťujete bolesti brucha, možno ste toho zjedli trochu priveľa. Okrem bolesti je to často badateľný aj nepríjemný pocit plnosti. V týchto prípadoch väčšinou pomáha ako domáci liek na uvoľnenie trávenie prechádzka – pohyb stimuluje činnosť čriev.

Okrem prechádzky by ste sa mali obmedziť pitia alkoholu po jedle. Aloholický nápoj vám neuľaví, práve naopak, skôr zaťažuje trávenie. Dobré sa je vyhnúť obzvlášť pikantnému alebo mastnému jedlu.

Hľadá sa príčina

Bolesť brucha má zvyčajne neškodné príčiny, no môže mať obrovský vplyv na každodenný život. Nie vždy je ľahké zistiť dôvod problémov v žalúdku a črevách. Príliš mastné jedlo či potravinová intolerancia môže vyvolať bolesti brucha rovnako ako PMS alebo priveľa stresu.

Bolesť brucha je neraz iba prejav iného ochorenia. Ak sa okrem kŕčov v bruchu objavia napríklad aj ďalšie príznaky ako nevoľnosť, hnačka alebo vracanie, často je za tým ochorenie ako gastroenteritída, teda črevná chrípka. 

Prvá pomoc 

Nemusíte siahať hneď po tabletke, bolesť žalúdka pomôžu zmierniť aj overené domáce tipy: 

  • Bylinkový čaj, ako je mäta pieporná, fenikel alebo harmanček. Okrem toho treba piť veľa vody.
  • Zázvor, tiež si ho môžte pripraviť vo forme čaju.
  • Taníny z čierneho čaju pomôžu, ak sa okrem bolesti brucha objaví aj hnačka.
  • Jemná masáž brucha, kedy končekmi prstov opatrne masírujete zhora okolo pupka smerom nadol.
  • Ľahké jedlo, ktorým si ešte viac nezaťažíte žalúdok. Spoľahnúť by ste sa mali na ľahko stráviteľné jedlá, akými sú zemiaky, varená mrkva či ovsené vločky.

Vo všeobecnosti platí, že pri kŕčoch v bruchu alebo bolestiach žalúdka by ste mali z jedálneho lístka vynechať pikantné jedlá.  

Potrebujete lekára?

Domáce lieky na bolesť brucha nie vždy pomôžu. Ak ťakosti pretrvávajú niekoľko dní, skôr sa zhoršujú ako zlepšujú, alebo ak sa objavia ďalšie príznaky, ako je trvalá nevoľnosť, je potrebné poradiť sa s lekárom o vhodnej liečbe. Ten bude hľadať príčinu problému a podľa toho reagovať.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor