MENU
zdravy-zivot

Oberá vás každodenné vypadávanie vlasov o krásu?

Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Oberá vás každodenné vypadávanie vlasov o krásu?

Každodenné vypadávanie vlasov je prirodzený proces obnovy pokožky hlavy. V živote mnohých z nás však v určitom okamihu príde obdobie, kedy je tento proces intenzívnejší a nezastaviteľný, výsledkom čoho je minimálny objem vlasov a viditeľné prázdne miesta na hlave. Čo v takýchto prípadoch robiť?

Prehodnotenie vášho životného štýlu by mohol byť dobrý základ, ktorý sa dá obohatiť o niekoľko dobrých rád z nášho článku. Ešte predtým si ale povieme, kedy ide o vypadávanie vlasov, pri ktorom treba spozornieť.

Problémy, ktorým sa treba vyhnúť

Za stratu vlasov na hlave môžu rôzne spúšťače. Dedičné vypadávanie vlasov je jednou z najčastejších príčin, a to u žien aj mužov. Postihnuté sú touto „predispozíciou“ takmer dve tretiny mužov a približne každá druhá žena. U mužov sa korienky vlasovej časti hlavy postupne zmenšujú a ďalšie sa už vplyvom dihydrotestostérónu nevyvíjajú.

U žien existuje zasa podľa predpokladov podozrenie na zdedenú vysokú androgénnu citlivosť vlasových korienkov.

Intenzívnejšie vypadávanie zdravých vlasov sa nazýva aj alopécia, ktorá môže byť pravidelná alebo nepravidelná. Tu môže byť spúšťačov viac. Môže ísť o autoimunitné ochorenia, pri ktorých sú napádané telu vlastné tkanivá. Sú to buď korienky vlasov na temene alebo inde na tele.

V mnohých prípadoch môžu byť dôvodom problému dysfunkcie štítnej žľazy a nedostatok železa, ale aj niektoré lieky a stres spôsobujú rednutie vlasov. Je tiež známe, že hormonálna liečba, ako je hormonálna terapia počas menopauzy alebo užívanie antikoncepčných tabletiek, môže ovplyvniť hustotu vlasov. Pokožka hlavy môže byť aj zapálená, v takomto prípade, ak je problém dlhodobého charakteru, treba navštíviť lekára.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock.com

Na pomoc prichádzajú prelomové rastové faktory a peptidy

Vlasy sú korunou krásy nielen u žien. Práve ženám ale vypadávanie vlasov spôsobuje najviac starostí, pretože prázdna pokožka hlavy nie je u nežnejšieho pohlavia tak bežný jav ako u mužov.

Ak preto aj vám spôsobila hormonálna alebo iná nerovnováha v tele disharmóniu, rednutie a intenzívnu stratu vašich vlasov, je potrebné zakročiť tam, kde to najviac funguje. Vyskúšajte Nanogen, ktorý obsahuje rastové faktory, teda dokonalé kópie prirodzených cytokínov v ľudskom tele.

Práve tieto dôležité molekuly zdravý rast vlasov na vašej hlave veľmi dobre podporujú. Spolu s peptidmi eliminujú zmenšovanie a zánik vlasových folikulov, čím sa môže vypadávanie a strata vlasov zastaviť.

Zabudnite na komplikované a na čas i peniaze náročné masky a kúpte si jeden produkt, ktorý všetky vaše problémy vyrieši už po prvom použití.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor