MENU
zdravy-zivot

Z obchodníka sa stal cez noc záchranár. Niekedy rozhodujú náhody, táto zmenila svet

Henry Dunant zakladateľ Červeného kríža
Zdravý život

Z obchodníka sa stal cez noc záchranár. Niekedy rozhodujú náhody, táto zmenila svet

Viete, že dnes je Svetový deň Červeného kríža a Červeného polmesiaca? Minulý rok tieto hnutia pomohli rozmanitým spôsobom v priemere každému dvanástemu človeku na svete.

Zjednodušene možno povedať, že Švajčiar Henry Dunant mal dobrovoľníctvo a snahu pomôcť druhým v krvi. Narodil sa 8. mája 1828 a inšpiráciu našiel už v detstve vo svojej mame. Nezištne pomáhala chudobným a jedlo či šaty dala každému, kto sa zastavil pri ich dverách. Keď mal dvadsať rokov bol členom Spolku darcov almužny. A hoci bol v tridsiatke riaditeľom obchodnej spoločnosti, ktorá kupovala pozemky, pomoc druhým mu nikdy nebola cudzia. Karty v jeho živote zamiešala ďalšia z jeho obchodných ciest.

20 tisíc ranených

V roku 1859 bol na ceste za Napleonom III. a stal sa svedkom bojov pri talianskom mestečku Solferino. Bez akejkoľvek pomoci tam po bitke zostalo ležať 20 tisíc ranených a 14 tisíc mŕtvych. Cez noc sa riaditeľ zmenil na dobrovoľného záchranára. Zorganizoval dedinčanov z okolitých obcí a začali s poskytovaním pomoci. Inicioval zriadenie ošetrovní a zbieral peniaze na pomoc zraneným. Jeho slová Siamo tutti fratelli, všetci sme bratia otvárala srdcia dobrovoľníkov, ktorí pomáhali všetkým raneným bez zisťovania, kto je priateľ a kto nepriateľ. Neskôr navrhol založenie dobrovoľníckej organizácie na pomoc raneným, prial si, aby jej hlavným znakom bola neutralita, vďaka čomu by sa pomoc dostala skutočne ku každému. V roku 1864 vznikol Stály medzinárodný výbor pre pomoc raneným bez ohľadu na ich pôvod. V roku 1876 sa práve z neho stal Medzinárodný výbor Červeného kríža.

Jeho odkaz i potreba je stále aktuálna. Potvrdil to aj posledný rok a pandémia koronavírusu. Aj personál a dobrovoľníci Slovenského Červeného kríža každodenne zabezpečovali, aby získavali ľudia nielen vedomosti, ale aj prostriedky na ochranu pred koronavírusom. Celosvetovým sloganom pre tohtoročné oslavy je veta Spolu sme nezastaviteľní. Slovenský Červený kríž aj naďalej zostáva v teréne a výrazne prispieva k zmierňovaniu dopadu pandémie COVID-19.

Vyberte si kurz či denník

Dokonca aj v týchto komplikovaných časoch sa podarilo získať vďaka darcovu minulý rok 2111 litrov krvi, z toho takmer 5000 bolo prvodarcov na Študentskej a Valentínskej kvapky krvi. Vďaka Slovenskému Červenému krížu bolo v priebehu dvoch mesiacov vykonaných 126 tisíc antigénových testov. Tu však pomoc nekončí, bez problémov sa k nej môžete dostať aj vy. Na webovej stránke Slovenského Červeného kríža stále nájdete online kurz Starostlivosť doma, kde sa naučíte, čo môžete spraviť, keď doma opatrujete blízkych s koronavírusom. Dozviete sa ako chrániť seba i ošetrovať chorého. Stiahnuť si môžete aj 14 dňový denník duševnej pohody.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor