MENU
zdravy-zivot

Obavy z vyšetrenia v tuneli? Na svoj strach sami nebudete

Strach pomôže zmenšiť citlivý prístup zdravotníkov.
Zdravý život

Obavy z vyšetrenia v tuneli? Na svoj strach sami nebudete

Aj moderné vyšetrovacie metódy majú úskalia a pre mnohých sú postrachom. Máte sa naozaj čoho obávať?

Skúsený policajt, postrach grázlov a kriminálnikov, sa vyšetrenia MR nebál. Vôbec mu nenapadlo, čo tunel vyplaví. „Ja a báť sa, kdeže, hovoril nám. Pri zasúvaní do prístroja, keď sa plecami dotkol steny tunela, sa však bleskurýchle posadil, na čelo mu vystúpil studený pot a hlavou skoro rozbil obrazovku na prístroji. Povedal, že sa mu vynorila príhoda z detstva, z kúpaliska. Bazény boli prepojené rúrou a raz sa pri podplavovaní z jedného do druhého v podvodnom tuneli zasekol.

PRE a PROTI vyšetrení chrbtice. Na čo sa pripraviť a ktorá metóda je pre vás vhodná? 

Máte klaustrofóbiu? 

Takto získané zážitky často spúšťajú stavy úzkosti až klaustrofóbiu a môžu sa neočakávane prejaviť práve pri vyšetrení magnetickou rezonanciou,“ hovorí primárka rádiologického oddelenia nemocnice v Malackách MUDr. Andrea Šalatková. „Preto ak chcete deti za niečo potrestať, nezatvárajte ich do skríň ani do pivnice, nikdy neviete, kedy budú takéto vyšetrenie potrebovať,“ radí s úsmevom.

Obavy z vyšetrenia v tuneli? Na svoj strach sami nebudeteObavy z vyšetrenia v tuneli? Na svoj strach sami nebudete
Zdroj: Profimedia.sk

Foto: Profimedia.sk

„Človek trpiaci klaustrofóbiou vyšetrenie v tuneli určite nezvládne, u ostatných je to individuálne, u niektorých sa to na druhýkrát podarí, či už s našou pomocou, alebo s liekmi. Mnohé ženy majú obavy aj z mamografie, pretože prsníky sa musia stlačiť, aby sme dosiahli kvalitný obraz. Snažíme sa tomu predísť načasovaním vyšetrenia v prvej polovici menštruačného cyklu, vtedy sú prsníky menej citlivé. Strach pomáha zmenšiť aj citlivý prístup a rady rádiologických asistentov,“ prízvukuje MUDr. Andrea Šalatková.

Do tunela s hudbou

Mnohým pri magnetickej rezonancii pomáha obľúbená hudba alebo rozprávka. „Počas vyšetrenia im ju púšťame do slúchadiel. Do ruky dostanú balónik, ktorý môžu stlačiť, ak by to nezvládali. Ak je to možné, dávame pacienta do tunela nohami, niekedy to veľmi pomôže. Ďalšou možnosťou je užiť pred vyšetrením lieky na upokojenie, prípadne podanie sedatíva do žily. Magnetická rezonancia môže odhaliť dovtedy nepoznanú klaustrofóbiu a aj jej príčinu. Stalo sa napríklad, že dotyčný si spomenul na pád do pivnice v detstve,“ dodáva primárka.

Čítajte aj: Bojíte sa hadice? Lekár radí, prečo nepodceniť endoskopiu 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor