MENU
zdravy-zivot

Obávate sa demencie? 7 tipov ako s ňou preventívne bojovať

Riziko vzniku demencie môžete znížiť.
Zdravý život

Obávate sa demencie? 7 tipov ako s ňou preventívne bojovať

Hoci zabúdanie odbijete vetou, že patrí k starnutiu, nie je to presne tak. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča pravidlá, ktoré môžu znížiť riziko vzniku demencie.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje, že v nasledujúcich rokoch sa počet ľudí, ktorí budú trpieť demenciou, výrazne zvýši. Očakáva, že do roku 2030 bude ňou celosvetovo trpieť až 82 miliónov ľudí. Práve preto pripravila odporúčania, ktoré môžu výrazne znížiť riziko demencie.

Pravidelne sa hýbte

Podľa štúdií majú aktívni ľudia o dvadsať až päťdesiat percent nižšiu pravdepodobnosť vzniku demencie ako tí, ktorí väčšinu dňa presedia na gauči. Udržíte si nielen fyzickú kondíciu, šport má priamy vplyv aj na štruktúru mozgu. Stimuluje totiž produkciu rastového hormónu BDNF, ktorý pomáha vytvárať nové nervové bunky. Odporúča sa aspoň 150 minút miernej pohybovej aktivity ako je napríklad svieža chôdza alebo nordic walking. Ak vám to zdravotný stav dovoľuje pokojne môžete zvoliť aj beh alebo bicyklovanie.

Na čo si dať ešte pozor? ►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor