MENU
zdravy-zivot

Takmer zázrak! Voda je najlacnejší prostriedok na chudnutie

Voda pomáha schudnúť.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Takmer zázrak! Voda je najlacnejší prostriedok na chudnutie

Snáď každý druhý deň niekde narazíme na termín pitný režim. Áno, piť sa musí, ale načo o tom toľko mudrovať? Ale pitie vody má aj iný rozmer - dá sa ním skvelo naštartovať chudnutie!

Vedci dokázali, že voda zvyšuje rýchlosť metabolizmu. Ak pred každým jedlom vypijete dva poháre vody, čiže asi pol litra, nielen že ukážkovo dodržíte omieľaný pitný režim, ale začnete aj chudnúť. A to sa počíta!

Pokusná skupina ľudí rozdelená na dve polovice mala dve rôzne úlohy. Ľudia v prvej skupine vypili pol hodinu pred každým jedlom asi pol litra vody, ľudia v druhej skupine zase pred jedlom intenzívne mysleli na to, že nie sú hladní a ich žalúdok je plný. O 12 týždňov ľudia z prvej skupiny schudli v priemere o kilo viac ako osoby z druhej skupiny.

Viac vody, menej jedla aj kalórií

Iné pokusy a merania zase ukázali, že 10 minút po vypití pol litra vody izbovej teploty sa metabolizmus zrýchli asi o 30% a tento stav trvá asi pol hodinu. Vaše telo zatiaľ usilovnejšie spaľuje kalórie než bez vypitej vody. Odborníci vypočítali, že ak denne vypijete 3x po pol litri vody, o rok budete ľahší o viac ako 2 kilá bez toho, že by ste zmenili čokoľvek iné.

Navyše, vypitá voda zaplní žalúdok a o niečo zmierni hlad či chuť na jedlo, takže pravdepodobne nezjete toľko, koľko by ste zjedli bez vypitej vody. No a niekedy, keď na vás príde chuť niečo zjesť, aspoň nejakú drobnosť, vezmite pohár vody a vypite ho s tým, že "hlad je prezlečený smäd". Takýmto spôsobom si ušetríte ďalšie stovky prijatých kalórií a pravdepodobne aspoň kilo na váhe za jeden mesiac. Tak čo, vrhnete sa na pitný režim, aby sa vám ľahšie schudlo?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor