MENU
zdravy-zivot

Chystáte sa na víkendové upratovanie? Toto sú domáce práce, s ktorými skvelo schudnete!

Prehrešok vám telo ľahšie odpustí, ak si ho odpracujete.
Zdravý život

Chystáte sa na víkendové upratovanie? Toto sú domáce práce, s ktorými skvelo schudnete!

Niekto pri nich relaxuje, no pre väčšinu je to nutné zlo. Nech vás poteší aspoň to, že domáce práce dokážu zbaviť slušného množstva kalórií.

Nie každý má chuť či čas chodiť do posilovne alebo fitka a vytriasať tam kalórie nabraté cez deň v sedavom zamestnaní. No faktom je, že život bez pohybu patrí k tomu najnezdravšiemu, čo len môže byť. Ako z toho vykorčuľovať? Aj bez trénera a telocvične môžete mať pohybu dosť. A poteší to aj vašu myseľ a zlepší náladu! 

Utieraním prachu proti cukrovke

Súkromná zdravotná poisťovňa v Británii zverejnila zistenia, koľko kalórií dokážete zhodiť, ak sa hodinu budete venovať upratovaniu a čisteniu v byte či prácam okolo domu. A ako poznamenal odborník poisťovne, pri týchto činnostiach ide zároveň o všestranné precvičenie si tela. Aj domáce práce, ak ich vykonávate pravidelne a s istým nasadením, sú veľkou pomocou pri znižovaní rizika vysokého krvného tlaku, srdcovo-cievnych ochorení, cukrovky, obezity a ďalších s tým súvisiacich zdravotných problémov.

Za hodinu práce vytrasiete toľkoto

Aké množstvo kalórií teda zlikvidujú rôzne domáce činnosti? Tu je krátky prehľad.

  • 120 až 170 kalórií – budú fuč, ak poutierate prach v celom byte
  • 160 až 180 kalórií – zbavíte sa ich svižnou vychádzkou so psom
  • 150 až 200 kalórií – toľko spálite triedením bielizne, umývaním špinavej podlahy či vysávaním
  • 175 – 250 kalórií – vypotíte ich pri umývaní okien, nehovoriac o tom, že byt budete mať hneď svetlejší, obdobného množstva kalórií sa zbavíte ručným umývaním vášho auta
  • 250 – 350 kalórií – v rámci prác okolo domácnosti je jednou z energeticky najnáročnejších činností kosenie trávy

Ak si prečítate na obaloch jogurtov, napolitánok, čipsov či nápojov, koľko kalórií obsahujú, zistíte, že domácim prácam sa oplatí venovať naozaj intenzívne, ak chcete spáliť väčšinu toho, čo za deň pojete. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia