MENU
zdravy-zivot

Nový prístroj pomôže schizofrenikom

Súvisiace témy

Zdravý život

Nový prístroj pomôže schizofrenikom

Skvelá správa! Naši pacienti so schizofréniou môžu od októbra užívať nový, oveľa účinnejší liek! (NA FOTOGRAFII - ŠPECIÁLNA PILULKA: Liečivo preniká do krvi cez dierky na obale.)

Prípravok s účinnou látkou paliperidón je liekom vyššej generácie. Na obale tabletky sú dierky, ktoré uvoľňujú liečivo do tela postupne. Keď zapije tabletku vodou, tekutina nabobtná liečivo v puzdre a to začne pomaly a rovnomerne prúdiť do krvi.

„Je to akoby mal pacient v žalúdku infúziu, ktorá je nastavená na presné dávkovanie. Liečivo sa uvoľňuje postupne 24 hodín. Vďaka tomu zisťujeme u schizofrenikov menšie výkyvy chorobných stavov,“ povedal o prevratnej novinke psychiater Peter Korcsog z Rimavskej Soboty.

Výhodou je i to, že tabletky nezaťažujú pečeň. Liek môžu predpisovať len psychiatri, pacient si mesačne priplatí 80 korún (2,66 eura).

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor