MENU
zdravy-zivot

Nový prístroj pomôže schizofrenikom

Súvisiace témy

Zdravý život

Nový prístroj pomôže schizofrenikom

Skvelá správa! Naši pacienti so schizofréniou môžu od októbra užívať nový, oveľa účinnejší liek! (NA FOTOGRAFII - ŠPECIÁLNA PILULKA: Liečivo preniká do krvi cez dierky na obale.)

Prípravok s účinnou látkou paliperidón je liekom vyššej generácie. Na obale tabletky sú dierky, ktoré uvoľňujú liečivo do tela postupne. Keď zapije tabletku vodou, tekutina nabobtná liečivo v puzdre a to začne pomaly a rovnomerne prúdiť do krvi.

„Je to akoby mal pacient v žalúdku infúziu, ktorá je nastavená na presné dávkovanie. Liečivo sa uvoľňuje postupne 24 hodín. Vďaka tomu zisťujeme u schizofrenikov menšie výkyvy chorobných stavov,“ povedal o prevratnej novinke psychiater Peter Korcsog z Rimavskej Soboty.

Výhodou je i to, že tabletky nezaťažujú pečeň. Liek môžu predpisovať len psychiatri, pacient si mesačne priplatí 80 korún (2,66 eura).

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia