MENU
zdravy-zivot

Po novom sú na tom muži horšie! A pomôcť im v tom dokážu práve ženy!

Osamelosť môže doviesť mužov až k osteoporóze.
Zdroj: Canva
Zdravý život

Po novom sú na tom muži horšie! A pomôcť im v tom dokážu práve ženy!

V mnohých zdravotných komplikáciách sú na tom ženy horšie ako muži. O tejto jednej veci to neplatí. A doslova ich to „zožiera“, aj keď sa to nezdá!

Podľa najnovšej štúdie je jedna vec zlá nielen pre duševné zdravie mužov, ale negatívne vplýva aj na ich kosti. Vedci pritom zistili, že u žien táto skľučujúca vec neplatí.

Tento problém podľa doktorky Rebeccy Mountainovej z Maine Health Institute for Research v Scarboroughu v americkom štáte Maine, ktorá bola vedúcou výskumníčkou najnovšej štúdie, predstavuje rastúci problém verejného zdravia a to najmä medzi staršími ľuďmi. A dialo sa to dokonca už pred vypuknutím pandémie Covid-19, kedy začali byť výskumníci z výsledkov pozorovaní znepokojení. Podľa doktorky je táto odchýlka spojená so zvýšeným rizikom mnohých zdravotných stavov vrátane duševných chorôb, ako aj vyššou celkovou mierou a úmrtí.“

A na čo výskumníci prišli?

Najnovší klinický výskum, ktorý sa uskutočnil v laboratóriu, vystavil dospelé myši sociálnej izolácii – jednu myš na klietku a na druhej strane štyri myši na klietku.

Okrem toho, že osamelosť, či sociálna izolácia je podľa doktorky Rebeccy Mountainovej „silnou formou psychosociálneho stresu,“ predchádzajúci klinický výskum ukázal, že „psychosociálne stresory a následné poruchy duševného zdravia sú hlavnými rizikovými faktormi osteoporózy a zlomenín, ktoré práve neúmerne postihujú starších ľudí.“

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor