MENU
zdravy-zivot

Novodobá choroba mladých a vystresovaných: Pred kolapsom vás zachráni minerál

Tetánia je novodobá pliaga pracujúcich, ktorí to prehnali so stresom.

Súvisiace témy

Zdravý život

Novodobá choroba mladých a vystresovaných: Pred kolapsom vás zachráni minerál

Pracovné tempo nastavené na najvyššie obrátky a všadeprítomný stres. Všetko klape, až kým telo neukáže stopku.

Tetánia je choroba 21. storočia, ktorá postihuje najmä mladých. Ale tiež všetkých, ktorým zdravie účtuje daň za prepracovanosť.

Čítajte aj: Najväčší postrach mladých: TETÁNIA sa podobá na iné choroby. Nezmýľte si príznaky!

Odmena za stres

Aby sa niekedy menej známa choroba dostala opäť do povedomia, stačí priznanie známej osobnosti. Pozornosť na tetániu nedávno upriamila moderátorka Jasmina Alagič. Snúbenica rapera Rytmusa hovorí, že to nemuselo zájsť až tak ďaleko, keby počúvala svoje telo.

„Cestovala som s maminou do Viedne a v aute som dostala tetanický šok. Išla som do mdlôb. Predstavte si, že na diaľnici šoférujete a zrazu vás toto chytí,“ hovorí v rozhovore pre časopis Šarm 29-ročná moderátorka. Priznáva, že signály tela dlhodobo prehliadala. „Mávala som stavy, keď som nedokázala sama odšoférovať ani z Bratislavy do Pezinka, museli ma voziť. Dokonca som nevedela chodiť a potrebovala som podopierať.“

Padala na zem

Skúsenosť na diaľnici, hoci cestu napokon zvládla, považuje za zdvihnutý varovný prst „Našťastie bola so mnou mamina, no veľmi sa zľakla. Vedela, že to treba okamžite riešiť. Hneď na druhý deň som išla k neurológovi, na magnetickú rezonanciu a ďalšie vyšetrenia, aby sa určila diagnóza a zároveň vylúčili iné možné choroby,“ prezrádza, že príznaky tetánie mala už dávnejšie, len im nevenovala pozornosť. Mravčenie v rukách a nohách, ale tiež závraty, ktoré pripisovala problémom s tlakom. „Bežne, keď som sa postavila, sa mi zatočila hlava a musela som si sadnúť alebo ma rovno o tú posteľ hodilo. Pripisovala som to však nízkemu tlaku. Dnes už viem, že to boli začiatky tetánie,“ vysvetľuje, že choroba ju donútila viac oddychovať a rozložiť si pracovné povinnosti.

Kŕče v lýtkach nepodceňte. Nadránom veštia vážnu chorobu!

Znepríjemní život

Do ambulancií neurológov klope čoraz viac zúfalých ľudí, ktorých trápia šialené kŕče v žalúdku spojené s dýchavičnosťou, búšením srdca, brnením a tŕpnutím prstov na rukách, nohách alebo dokonca okolia úst. Tetanický záchvat príde náhle bez varovania. „Ľudia prvé príznaky tetánie dlho ignorujú, zamieňajú si ich za obyčajnú bolesť žalúdka zo stresu alebo ju pripisujú únave či iným ťažkostiam. Je to preto, že prejavy choroby nemusia mať v začiatkoch charakter tetanického záchvatu. Ani pre pocit vnútorného nepokoja človek neuteká hneď k lekárovi,“ hovorí neurologička Zuzana Karnasová Dobšovičová. No mal by, pretože kým sa telo prepracuje na pokraj vyčerpania, dáva signály.

Choroba pracujúcich

Na začiatku je vždy stres, s ktorým sa vyrovnáva každý individuálne. Stres môže vyčerpávať a spôsobovať rôzne nevoľnosti, ale aj motivovať, poháňať do vyššiemu výkonu a dokonca úspechu. Lenže dlhodobé pôsobenie stresových situácií môže vyústiť do chronického stresu, ktorý síce pomaly, ale isto, spôsobuje rôzne zdravotné problémy. „Rýchla doba, nedostatok času na oddych, záľuby a dokonca ani na prijímanie plnohodnotnej stravy – to všetko spôsobuje, že narastá počet tých, ktorí ochorejú zo stresu. Tento stav ešte zhoršuje nadmerné používanie multimédií a s tým súvisiaca neustála práca mozgu a jeho preinformovanosť,“ vymenúva neurologička vinníkov, ktorí môžu spustiť tetániu.

Chýbajú minerály

Tetanický syndróm je teda odpoveďou na extrémne psychické preťaženie organizmu, ktorý sa nestíha regenerovať. Vtedy dochádza k dočasnému stavu zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti. To znamená, že nervové vlákna a svalový systém sú v napätí, preto sa menia koncentrácie minerálov v medzibunkovej tekutine. Nastáva úbytok horčíka, ktorý má za úlohu tlmiť nervový systém. Narúšajú sa základné funkcie centrálneho nervového systému, čo má za následok podráždenosť, únavu, nespavosť, depresiu, pokles výkonnosti a bolesti hlavy. Pri tetánii však môže chýbať aj vápnik alebo vitamín D, ktorý ho pomáha vstrebávať. A hoci ochorenie nie je nebezpečné, vie poriadne potrápiť.

„Pri tetanickom záchvate nejde len o to, že kŕče sú nepríjemné, ale aj o to, že človek má strach. Nevie, čo sa s ním deje, hlboko dýcha, čím ešte podporuje kŕče alebo tŕpnutie. Prvá pomoc preto zahŕňa upokojenie pacienta. Potrebné je kontrolované dýchanie. Dýchať sa má však pomaly, hlboké nádychy pri záchvate sú nevhodné,” vysvetľuje Zuzana Karnasová Dobšovičová.

Horčík nefunguje len proti stresu. 9 situácií, z ktorých vás dostane

Spomaliť tempo

Aby tetanický záchvat odznel, podajú lekári ako prvú pomoc horčík. Aplikuje sa vo vysokých dávkach, vďaka čomu sa v bunkách rýchlo vyrovná horčíkový deficit, ktorý vznikol pri nadmernej psychickej záťaži. Už pár minút po podaní tohto minerálu by kŕče aj bolesť mali odznieť. Keďže horčíka poväčšine neprijímame zo stravy dostatok, odporúča sa užívať ho aj preventívne – na zmiernenie únavy, stresu a napätia. Druhý minerál, ktorý treba doplniť, je vápnik. Jeho hladinu v tele regulujú prištítne telieska. Ak sú poškodené, napríklad po operácii štítnej žľazy, schopnosť využiť vápnik v organizme klesá.

„Príznaky tetánie môžu byť prítomné aj pri iných závažnejších ochoreniach. Preto odporúčam najskôr návštevu neurológa, aby sa vyšetreniami zistilo, čo treba liečiť,“ hovorí neurologička Karnasová Dobšovičová a dopĺňa, že tetánia je vyliečiteľná choroba. Treba len zmeniť životný štýl, riadiť sa radami lekárov, a doplniť chýbajúce minerály. A najmä, zbytočne sa nestresovať! 

Prichádza bez varovania: Náhly záchvat spustí aj šálka kávy. Aj vás môže paralyzovať!

Zamieňajú si ju

Tŕpnu prsty rúk aj nôh, ale tiež oblasť okolo pier, brní jazyk, v hrudi cítiť silnú bolesť – človek sa cíti vyľakaný a celkovo pôsobí dojmom vážne chorého. Nielen laika, ale aj lekára môžu prejavy tetánie zmiasť. Záchvat v niektorých prípadoch pripomína mozgovú príhodu alebo dokonca infarkt. Kŕče však zakrátko odznejú a človeku nič nehrozí. V iných prípadoch sa tetánia zamieňa s panickou poruchou, pretože majú niektoré podobné príznaky. Lenže panický atak je definovaný ako úzkostný stav, ktorý s tetániou nemá nič spoločné.

Príznaky tetanického záchvatu:

 • bolestivé a kŕčovité napätie svalov
 • lapanie po dychu
 • búšenie srdca
 • pocit na odpadnutie
 • celková slabosť
 • nervozita
 • brnenie prstov rúk a nôh 
 • zášklby svalov tváre

Čo spôsobuje stres:

 • preťaženosť pracovnými úlohami
 • práca s uzávierkami
 • nedostatok spánku a oddychu
 • hluk na pracovisku
 • priveľa ľudí na jednom mieste
 • nevyhovujúce pracovné podmienky
 • práca na zmeny alebo v noci

Môže vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor