MENU
zdravy-zivot

Na cukrovku aj proti telesnému tuku: Vedci objavili nové benefity obľúbeného nápoja

Hladiny kofeínu v krvi môžu podľa vedcov ovplyvniť množstvo telesného tuku, a to je faktor, ktorý zase môže určiť riziko vzniku cukrovky 2. typu a kardiovaskulárnych ochorení.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Na cukrovku aj proti telesnému tuku: Vedci objavili nové benefity obľúbeného nápoja

Okolo obľúbeného nápoja sa už popísalo veľa. A vedci neprestávajú udivovať. Najnovšie zistili, že kofeín môže ovplyvniť telesný tuk a riziko cukrovky.

Najnovšia štúdia použila genetické markery na stanovenie súvislosti medzi hladinou kofeínu, BMI a rizikom cukrovky 2. typu. Vedci zo Švédska a Veľkej Británie sa zamerali na kofeínové nápoje bez kalórií, aby ich preskúmali ako potenciálny prostriedok na zníženie telesného tuku.

Hladiny kofeínu v krvi môžu podľa nich ovplyvniť množstvo telesného tuku, a to je faktor, ktorý zase môže určiť riziko vzniku cukrovky 2. typu a kardiovaskulárnych ochorení.

Je dôležité podotknúť, že sa jedná o čisté kofeínové nápoje bez cukru. Na svoj výskum použili existujúce databázy, ktoré zahŕňali údaje takmer 10 tisíc ľudí. Ako píše Science Alert, zamerali sa na variácie v špecifických génoch alebo v ich blízkosti, o ktorých je známe, že súvisia s rýchlosťou odbúravania kofeínu.

Už skoršie výskumy priniesli výsledky, že osoby s odchýlkami ovplyvňujúcimi gény, a to konkrétne CYP1A2 a gén, ktorý ho reguluje, nazývaný AHR, majú tendenciu odbúravať kofeín pomalšie, čo mu umožňuje zostať v krvi dlhšie. Takýto ľudia majú ale zároveň aj tendenciu piť menej kofeínu vo všeobecnosti.

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor