Zdá sa, že kovid sa zase prebúdza, a čoraz častejšie vidíme ľudí s rúškami. Obozretnosť a ochrana je na mieste, veď nikto nechce ochorieť. Priebeh je u každého iný, niekto ani nevie, že nejaký kovid mal a iných zase trápia horúčky, dráždivý kašeľ a celková slabosť. Ak sa uzdravíte, tak ste radi, že je potom. Ale nemusí tak byť, ak vás postihne dlhý kovid, teda postkovidový syndróm.
Web MD informuje o tom, že ľudia, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 mali pretrvávajúce príznaky niekoľko týždňov alebo mesiacov po ochorení. Zatiaľ ani odborníci nevedia prísť na príčinu, prečo sa to u niekoho deje. Domnievajú sa, že môže byť za tým imunita, vakcinácia alebo pridružené chronické ochorenia. A rovnako aj to, ako dlho mala osoba kovid a ako dlho sa z neho zotavovala.
Ako sa prejavuje?
Doteraz boli hlavnými symptómami dlhého kovidu pretrvávajúci dusivý kašeľ, dýchavičnosť, bolesť na hrudi, problémy s pľúcami, búšenie srdca a zápal srdcového svalu.
Okrem toho ľudia hlásili aj neurologické problémy ako závraty, rozmazané videnie, pískanie a hučanie v ušiach, mravčenie v končatinách, únavu, problémy so spánkom, bolesti hlavy, problémy s koncentráciou, úzkosť a depresiu.
Značná časť chorých mala aj tráviace ťažkosti, najmä hnačky a bolesti brucha, horúčky, bolesti kĺbov a svalov alebo vyrážky na koži.
Nové symptómy
Nedávna štúdia, ktorá bola publikovaná v Nature Medicine potvrdila nové symptómy dlhého kovidu. S infekciou SARS-CoV-2 bolo po 12 týždňoch významne spojených celkovo 62 symptómov. Najčastejšie sa objavovala strata čuchu, vypadávanie vlasov, kýchanie, problémy s ejakuláciou a znížené libido.
Výskumy potvrdili, že riziko rozvoja dlhého kovidu sa zvyšuje u starších osôb a náchylnejšie sú ženy ako muži, fajčiari a obézni ľudia.