MENU
zdravy-zivot

Nové príznaky dlhého kovidu. TÝCHTO sa ľudia nevedia zbaviť!

Coronavirus,Covid-19,Reducing,Of,Risk,Of,Spreading,The,Infection,By
Zdravý život

Nové príznaky dlhého kovidu. TÝCHTO sa ľudia nevedia zbaviť!

Zatiaľ nie je objasnené prečo, ale niektorí ľudia po prekonaní kovidu hlásia pretrvávajúce príznaky ochorenia. Najčastejšie je to dusivý kašeľ, bolesti svalov a kĺbov, tráviace, kožné aj neurologické problémy. Okrem doposiaľ potvrdených symptómov sa objavili prednedávnom aj nové.

Zdá sa, že kovid sa zase prebúdza, a čoraz častejšie vidíme ľudí s rúškami. Obozretnosť a ochrana je na mieste, veď nikto nechce ochorieť. Priebeh je u každého iný, niekto ani nevie, že nejaký kovid mal a iných zase trápia horúčky, dráždivý kašeľ a celková slabosť. Ak sa uzdravíte, tak ste radi, že je potom. Ale nemusí tak byť, ak vás postihne dlhý kovid, teda postkovidový syndróm.

Web MD informuje o tom, že ľudia, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 mali pretrvávajúce príznaky niekoľko týždňov alebo mesiacov po ochorení. Zatiaľ ani odborníci nevedia prísť na príčinu, prečo sa to u niekoho deje. Domnievajú sa, že môže byť za tým imunita, vakcinácia alebo pridružené chronické ochorenia. A rovnako aj to, ako dlho mala osoba kovid a ako dlho sa z neho zotavovala.

Ako sa prejavuje?

Doteraz boli hlavnými symptómami dlhého kovidu pretrvávajúci dusivý kašeľ, dýchavičnosť, bolesť na hrudi, problémy s pľucami, búšenie srdca a zápal srdcového svalu.

Okrem toho ľudia hlásili aj neurologické problémy ako závraty, rozmazané videnie, pískanie a hučanie v ušiach, mravčenie v končatinách, únavu, problémy so spánkom, bolesti hlavy, problémy s koncentráciou, úzkosť a depresiu.

Značná časť chorých mala aj tráviace ťažkosti, najmä hnačky a bolesti brucha, horúčky, bolesti kĺbov a svalov alebo vyrážky na koži.

Nové symptómy 

Nedávna štúdia, ktorá bola publikovaná v Nature Medicine potvrdila nové symptómy dlhého kovidu. S infekciou SARS-CoV-2 bolo po 12 týždňoch významne spojených celkovo 62 symptómov. Najčastejšie sa objavovala strata čuchu, vypadávanie vlasov, kýchanie, problémy s ejakuláciou a znížené libido.

Výskumy potvrdili, že riziko rozvoja dlhého kovidu sa zvyšuje u starších osôb a náchylnejšie sú ženy ako muži, fajčiari a obézni ľudia.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor