MENU
zdravy-zivot

Nové príznaky dlhého kovidu. TÝCHTO sa ľudia nevedia zbaviť!

Coronavirus,Covid-19,Reducing,Of,Risk,Of,Spreading,The,Infection,By
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Nové príznaky dlhého kovidu. TÝCHTO sa ľudia nevedia zbaviť!

Zatiaľ nie je objasnené prečo, ale niektorí ľudia po prekonaní kovidu hlásia pretrvávajúce príznaky ochorenia. Najčastejšie je to dusivý kašeľ, bolesti svalov a kĺbov, tráviace, kožné aj neurologické problémy. Okrem doposiaľ potvrdených symptómov sa objavili prednedávnom aj nové.

Zdá sa, že kovid sa zase prebúdza, a čoraz častejšie vidíme ľudí s rúškami. Obozretnosť a ochrana je na mieste, veď nikto nechce ochorieť. Priebeh je u každého iný, niekto ani nevie, že nejaký kovid mal a iných zase trápia horúčky, dráždivý kašeľ a celková slabosť. Ak sa uzdravíte, tak ste radi, že je potom. Ale nemusí tak byť, ak vás postihne dlhý kovid, teda postkovidový syndróm.

Web MD informuje o tom, že ľudia, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 mali pretrvávajúce príznaky niekoľko týždňov alebo mesiacov po ochorení. Zatiaľ ani odborníci nevedia prísť na príčinu, prečo sa to u niekoho deje. Domnievajú sa, že môže byť za tým imunita, vakcinácia alebo pridružené chronické ochorenia. A rovnako aj to, ako dlho mala osoba kovid a ako dlho sa z neho zotavovala.

Ako sa prejavuje?

Doteraz boli hlavnými symptómami dlhého kovidu pretrvávajúci dusivý kašeľ, dýchavičnosť, bolesť na hrudi, problémy s pľúcami, búšenie srdca a zápal srdcového svalu.

Okrem toho ľudia hlásili aj neurologické problémy ako závraty, rozmazané videnie, pískanie a hučanie v ušiach, mravčenie v končatinách, únavu, problémy so spánkom, bolesti hlavy, problémy s koncentráciou, úzkosť a depresiu.

Značná časť chorých mala aj tráviace ťažkosti, najmä hnačky a bolesti brucha, horúčky, bolesti kĺbov a svalov alebo vyrážky na koži.

Nové symptómy 

Nedávna štúdia, ktorá bola publikovaná v Nature Medicine potvrdila nové symptómy dlhého kovidu. S infekciou SARS-CoV-2 bolo po 12 týždňoch významne spojených celkovo 62 symptómov. Najčastejšie sa objavovala strata čuchu, vypadávanie vlasov, kýchanie, problémy s ejakuláciou a znížené libido.

Výskumy potvrdili, že riziko rozvoja dlhého kovidu sa zvyšuje u starších osôb a náchylnejšie sú ženy ako muži, fajčiari a obézni ľudia.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor