MENU
zdravy-zivot

Nové príznaky dlhého kovidu. TÝCHTO sa ľudia nevedia zbaviť!

Coronavirus,Covid-19,Reducing,Of,Risk,Of,Spreading,The,Infection,By
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Nové príznaky dlhého kovidu. TÝCHTO sa ľudia nevedia zbaviť!

Zatiaľ nie je objasnené prečo, ale niektorí ľudia po prekonaní kovidu hlásia pretrvávajúce príznaky ochorenia. Najčastejšie je to dusivý kašeľ, bolesti svalov a kĺbov, tráviace, kožné aj neurologické problémy. Okrem doposiaľ potvrdených symptómov sa objavili prednedávnom aj nové.

Zdá sa, že kovid sa zase prebúdza, a čoraz častejšie vidíme ľudí s rúškami. Obozretnosť a ochrana je na mieste, veď nikto nechce ochorieť. Priebeh je u každého iný, niekto ani nevie, že nejaký kovid mal a iných zase trápia horúčky, dráždivý kašeľ a celková slabosť. Ak sa uzdravíte, tak ste radi, že je potom. Ale nemusí tak byť, ak vás postihne dlhý kovid, teda postkovidový syndróm.

Web MD informuje o tom, že ľudia, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 mali pretrvávajúce príznaky niekoľko týždňov alebo mesiacov po ochorení. Zatiaľ ani odborníci nevedia prísť na príčinu, prečo sa to u niekoho deje. Domnievajú sa, že môže byť za tým imunita, vakcinácia alebo pridružené chronické ochorenia. A rovnako aj to, ako dlho mala osoba kovid a ako dlho sa z neho zotavovala.

Ako sa prejavuje?

Doteraz boli hlavnými symptómami dlhého kovidu pretrvávajúci dusivý kašeľ, dýchavičnosť, bolesť na hrudi, problémy s pľúcami, búšenie srdca a zápal srdcového svalu.

Okrem toho ľudia hlásili aj neurologické problémy ako závraty, rozmazané videnie, pískanie a hučanie v ušiach, mravčenie v končatinách, únavu, problémy so spánkom, bolesti hlavy, problémy s koncentráciou, úzkosť a depresiu.

Značná časť chorých mala aj tráviace ťažkosti, najmä hnačky a bolesti brucha, horúčky, bolesti kĺbov a svalov alebo vyrážky na koži.

Nové symptómy 

Nedávna štúdia, ktorá bola publikovaná v Nature Medicine potvrdila nové symptómy dlhého kovidu. S infekciou SARS-CoV-2 bolo po 12 týždňoch významne spojených celkovo 62 symptómov. Najčastejšie sa objavovala strata čuchu, vypadávanie vlasov, kýchanie, problémy s ejakuláciou a znížené libido.

Výskumy potvrdili, že riziko rozvoja dlhého kovidu sa zvyšuje u starších osôb a náchylnejšie sú ženy ako muži, fajčiari a obézni ľudia.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor