MENU
zdravy-zivot

Nová agresívna baktéria z nosa nakazí rakovinou. Kde ju môžete chytiť?

Close,Up,Man,Take,Off,Glasses,,Suffering,From,Dry,Eyes
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Nová agresívna baktéria z nosa nakazí rakovinou. Kde ju môžete chytiť?

Výskumníci identifikovali päť typov baktérií spojených s agresívnou rakovinou háklivého orgánu. Dve z nich sa objavili úplne prvýkrát.

V rámci štúdie z University of East Anglia (UEA) uverejnenej v European Urology Oncology výskumníci analyzovali vzorky moču alebo tkaniva od viac ako 600 pacientov s rakovinou prostaty alebo bez nej. Podľa tímu sa vo vzorkách moču a tkanív mužov s agresívnou formou rakoviny vyskytovalo päť typov baktérií. Zaujímavé je, že dve z nich vedci objavili vôbec po prvý krát.

Dve nové baktérie

Na detegovanie týchto baktérií použili mnoho rôznych prístupov vrátane sekvenovania celého genómu vzoriek tkaniva. „Pri sekvenovaní vzoriek nádorov sa sekvenuje aj DNA všetkých prítomných patogénov, čo umožňuje odhaliť baktérie...Našli sme niekoľko typov baktérií spojených s agresívnou rakovinou prostaty, pričom niektoré z nich sú nové ..., ktoré sa nikdy predtým nenašli," píšu vedci v tlačovej správe.

Kde sa tieto baktérie v tele zoberú? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor